کد خبر : 75530
/ 13:10
مدیرکل فرودگاه‌های استان ازساخت باند جدید و جمع‌آوری تمامی مسیرهای پروازی از آسمان شهر مشهد طی ٣ سال آینده خبر داد؛

رهایی از باند مزاحم

بیش از ۸ ماه از موافقت اولیۀ شرکت فرودگاه‌های کشور با آستان قدس رضوی برای تخصیص ٧٠٠ هکتار زمین برای توسعۀ فرودگاه مشهد باهدف ایجاد باندهای جدید و تغییر مسیر خطوط پروازی می‌گذرد.

رهایی از باند مزاحم

عابد- بیش از ۸ ماه از موافقت اولیۀ شرکت فرودگاه‌های کشور با آستان قدس رضوی برای تخصیص ٧٠٠ هکتار زمین برای توسعۀ فرودگاه مشهد باهدف ایجاد باندهای جدید و تغییر مسیر خطوط پروازی می‌گذرد و مدیران فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد از اقدامات جدید در این حوزه خبر می‌دهند.
در گزارش پیشین روزنامۀ شهرآرا با عنوان «داد از دود»، معاون پایش و نظارت ادارۀ کل حفاظت محیط زیست استان خراسان‌رضوی، مدیران فرودگاه استان را در‌صورت عدم تغییر خطوط پروازی تهدید به اعمال جرائم سنگین کرده و گفته بود:‌ «برخی از کشورها میزان آلودگی صوتی خطوط پروازی را محاسبه و جریمه‌های سنگینی برای شرکت‌های فرودگاهی لحاظ می‌کنند و این استاندارد در ایران لحاظ نمی‌شود و اگر اجرایی شود، جرائم سنگینی برای ادارۀ کل فرودگاه استان محاسبه خواهد شد.».
حال بعد از گذشت سه ماه از این گزارش جنجالی، مدیرکل محیط زیست استان در گفتگو با خبرنگار شهرآرا درخصوص آخرین تصمیمات برای تغییر مسیر خطوط پروازی با بیان اینکه بسیاری از این خطوط تغییر کرده است، مدعی شد: «با برگزاری چندین کارگروه فنی و محیط زیستی با مدیران فرودگاه مشهد خطوط پروازی که از لحاظ فنی مقدور بوده است، از آسمان شهر دیگر عبور نخواهد کرد.». حمید صالحی تصریح کرد: «عبور هواپیماهای غول‌پیکر از فراز شهر مشهد با بیش از ٣میلیون نفر جمعیت و با آلودگی‌های صوتی و محیط‌زیستی علاوه‌بر ایجاد مسائل زیست‌محیطی، امنیت شهر را نیز دچار خدشه کرده است.». مدیرکل محیط زیست استان با تأکید بر اینکه محیط زیست اصرار بر جابه‌جایی فرودگاه هاشمی‌نژاد دارد، خاطرنشان کرد: «برای باند جدید مجوزی صادر نکردیم و پیشنهاد ما انجام مطالعات و برگزاری جلسات کارشناسی برای جابه‌جایی فرودگاه است، نه باندهای جدید برای فرودگاه فعلی.».
وی افزود: «برای مکان جدید هم به مسئولان مربوطه اعلام کردیم که باید ارزیابی‌های زیست‌محیطی لازم صورت بگیرد و بعد از تأیید محیط زیست اقدام به اجرا رعایت کنند.».

تمامی هواپیماها به استانداردهای هوانوردی بین‌المللی ملزم هستند
معاون دادستان مشهد در پیگیری حقوق عامه در گفتگو با ما درخصوص نگاه قانون‌گذار نسبت به آلودگی‌های صوتی بیان کرد: «در مادۀ۶٨٨ قانون مجازات، هرگونه آلودگی را که سازمان محیط زیست به‌عنوان تهدید‌کنندۀ سلامت مردم همچون آلودگی صوتی، تشخیص دهد و اعلام کند، قانون‌گذار تا یک‌سال حبس برای متخلف در نظر گرفته است.».
محمد بخشی‌محبی تصریح کرد: «همچنین در اصل۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفۀ همگانی بیان کرده و هرگونه اقدامی مغایر با محیط زیست را ممنوع اعلام کرده است.».
معاون دادستان مشهد در پیگیری حقوق عامه با بیان اینکه درخصوص آلودگی هواپیماها استثنا وجود دارد و سازمان محیط زیست مستقیماً نمی‌تواند ورود پیدا کند، خاطرنشان کرد: «در مادۀ۹ آیین‌نامۀ قانون جلوگیری از آلودگی صوتی کلیۀ هواپیماها باید ملزم به رعایت استانداردهای هوانوردی بین‌المللی باشند و نظارت بر اجرای این آیین‌نامه با سازمان هواپیمایی کشوری است و مدیران فرودگاه استان نقش‌آفرینی در این حوزه ندارند.».
وی در ادامه افزود: «هرگونه اقدام توسعه‌ای باید در چهارچوب ضوابط زیست‌محیطی باشد و جلساتی دراین‌راستا با مدیرکل فرودگاه استان برگزار شده و تصمیمات خوبی برای ایجاد باند جدید اتخاذ شده است.».

افزایش پروازها از روی سر شهر!
برای بررسی بیشتر میزان آلودگی صوتی شهر مشهد به سراغ مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد می‌رویم. محمد پذیرا با انتقاد از افزایش میزان آلودگی صوتی ازسوی پروازهای متعدد از روی سطح شهر مشهد بیان کرد: «متأسفانه طی ماه‌های گذشته حدود ٣درصد بر میزان آلودگی صوتی در کریدورهای پروازی افزایش پیدا کرده است و هیچ فعالیت ویژه‌ای ازسوی ادارۀ کل فرودگاه استان برای کاهش آلودگی هواپیماها صورت نگرفته است.».
وی به اظهارات مدیرکل محیط زیست استان مبنی‌بر کاهش پروازها از روی شهر مشهد واکنش نشان داد و گفت: «براساس سنجش‌های ایستگاه‌های مدیریت محیط زیست شهرداری مشهد این ادعایی کذب ازسوی محیط زیست است و در ایام معمول سال حدود ۱۸۰ پرواز و در ایام پیک مسافر ۲٢٠ پرواز درحال‌حاضر از فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد صورت می‌گیرد.».

جزئیات جدید از باند سوم فرودگاه هاشمی نژاد مشهد
مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان رضوی هم در مصاحبه‌ای کوتاه درخصوص آخرین اقدامات برای اجرای مطالبه عمومی مبنی‌بر تغییر مسیر خطوط هوایی بیان کرد: «خطوط هوایی براساس جهت باد، ایمنی در نشست‌وبرخاست هواپیما باتوجه به دستگاه‌های ناوبری که در فرودگاه نصب می‌شود، طراحی می‌گردد.».
محمدباقر قاسم‌زاده با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته طرح احداث باند سوم فرودگاه مشهد را مطرح کردیم و به‌همین‌منظور مشاور برای بررسی بیشتر حضور پیدا کرده است، تصریح کرد: «تقریباً جهت باند جدید قطعی است و از طرفی به‌سمت جادۀ سرخس و ازسمت‌دیگر به طرف بزرگراه شهید کلانتری است.».
وی خاطرنشان کرد: «با احداث باند جدید طی سه سال آینده کلیۀ پروازها از محدودۀ شهر خارج شده و جهت نشست‌وبرخاست پروازها تغییر پیدا خواهد کرد.».
قاسم‌زاده در تشریح آخرین اقدامات برای احداث باند سه فرودگاه هاشمی‌نژاد افزود: «هنوز برای احداث باند جدید هیچ کاری انجام نشده و صرفاً موافقت‌های اولیه ازسوی آستان قدس گرفته شده است و امیدواریم بستر لازم برای احداث باند جدید فراهم شود.».
مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان رضوی در واکنش به اظهارات مدیرکل محیط زیست استان برای جابه‌جایی فرودگاه هاشمی‌نژاد با بیان اینکه جابه‌جایی فرودگاه در حوزۀ تصمیمات سازمان محیط زیست نیست، تصریح کرد: «باید برای مشهد فرودگاه محلی یعنی فرودگاه فعلی مشهد در نظر گرفته شود و فرودگاه جدید دیگری برای بیست سال آیندۀ این کلان‌شهر برنامه‌ریزی شود؛ چراکه حجم پروازها بالا خواهد رفت که فرودگاه فعلی جواب‌گوی خدمت‌رسانی به مسافران نخواهد بود.». 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی