کد خبر : 75531
/ 13:32
باز آمد بوی ماه مدرسه و پدرها و مادرها به تکاپوی خرید نوشت‌افزار بچه‌ها افتاده‌اند؛

#مهر_ایرانی

چند‌روزی بیشتر تا شروع سال تحصیلی جدید نمانده و مثل هر سال بازار مغازه‌های نوشت‌افزار داغ است و شلوغی وصف‌ناشدنی‌ای را در این مغازه‌ها می‌بینیم.

#مهر_ایرانی

معین اصغری- دغدغه‌های شروع مهرماه فقط با رفتن به مدارس پایان نمی‌پذیرد، بلکه خریدهای پیش از مدرسه، یکی از مشغله‌های اصلی دانش‌آموزان و به‌ویژه والدین آن‌ها شده که گرانی‌های سالیانه و افزایش قیمت‌ها در شروع سال تحصیلی بر این نگرانی‌ها افزوده است. در حال حاضر که چند‌روزی بیشتر تا شروع سال تحصیلی جدید نمانده، مثل هر سال بازار مغازه‌های نوشت‌افزار داغ است و شلوغی وصف‌ناشدنی‌ای را در این مغازه‌ها می‌بینیم. نوشت‌افزار تنها به مغازه‌ها محدود نمی‌شود و دست‌فروش‌هایی که تا دیروز شال و روسری و پوشاک می‌فروختند، این روزها لوازم‌التحریر را جایگزین آن کرده‌اند. اگر مدرسه‌رفتن دهۀ شصتی‌ها یادتان باشد، آن‌ها فقط دلشان به مدادی خوش بود که بنویسند و پاک‌کنی که خوب پاک کند، اما امروز شرایط عوض شده است و بچه‌ها...

خطر در کیف بچه‌های شماست
چند‌سالی است با شکل‌گیری برخی شخصیت‌های کارتونی، موج لوازم و وسایلی که منقش به تصویر این شخصیت‌هاست، کشورمان را در‌بر گرفته است. کم‌کم‌ اسپایدرمن‌ها و بتمن‌های کشورهای غربی تبدیل به الگو و اسطورۀ بچه‌های ما می‌شوند و بعد، از آن‌ها توقع داریم که در دوران نوجوانی و جوانی به فرهنگ و سنت ایرانی و اسلامی احترام بگذارند و آن را رعایت کنند.
در دوره‌ای تلاش شد با برخی کالاهای فرهنگی مانند شخصیت‌های عروسکی دارا و سارا حرکت مثبتی انجام شود، اما به‌خاطر نداشتن جذابیت‌های بصری، تنوع در رنگ، اندازه و کیفیت نه‌چندان مناسب، نداشتن اطلاعات کافی دربارۀ شخصیت‌های ایرانی و گران‌بودن قیمت آن نسبت‌به محصولات مشابه از‌سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفتند.
105785.jpg
چند‌سال قبل، حوزۀ هنری کودک و نوجوان برای اولین‌بار اقدام به تولید نوشت‌افزار با طرح «شکرستان» کرد. چند صد‌هزار جلد دفتر مشق، دفتر تحریر و دفتر آموزش انگلیسی هم‌زمان با آغاز سال جدید تحصیلی‌، روانۀ بازار کتاب شد، ولی نکتۀ مهم این بود که این‌بار به‌شدت مورد استقبال قرار گرفت. حوزۀ هنری کودک و نوجوان در فاز دوم فعالیت‌های خود، اقلامی مثل جامدادی، کاغذ کادو و برچسب با طرح شخصیت‌های این مجموعه نیز طراحی و در بازار توزیع کرد.
اگر شما هم جزو پدر و مادرهایی هستید که این مسائل برایتان اهمیت دارد، حتماً برای خرید این وسایل وقت بگذارید. متأسفانه الان این لوازم‌التحریر آن‌قدر فراوان نیست که به هر مغازه‌ای بروید، بتوانید راحت تهیه کنید، اما می‌توانید با کمی پرس‌و‌جو، از مغازه‌هایی که وسایل تحریرشان جنبه‌های فرهنگی را لحاظ کرده‌اند، تهیه کنید. پسر و دختر شما قرار است یک سال شب و روز با این دفترها سر‌وکار داشته باشد، پس لطفاً این مسئله را شوخی نگیرید.

نوشت‌افزار ایرانی
سال تحصیلی گذشته، ٩نفر از دانش‌آموزان دبستانی در اهواز که در مسابقات علمی کشوری رتبه کسب نمودند، جوایزشان را رد کردند. این دانش‌آموزان اهوازی که در مسابقات علمی کشوری در مقاطع تحصیلی خود رتبه‌های تک‌رقمی کسب کرده بودند، پس‌از مشاهدۀ جوایز خود، که یک کیف شامل نوشت‌افزار خارجی بود، از دریافت آن خودداری کردند.
محمد‌مهدی شکیبایی، یکی از این دانش‌آموزان برگزیده می‌گوید: «ما دانش‌آموزان کشور بزرگ و قدرتمند ایران هستیم و الان که به کمک خداوند در مسابقات علمی رتبه کسب کرده‌ایم، بسیار ناراحت شدیم که جوایز ما لوازم‌التحریر ساخت کشور چین باشد؛ چون تا‌زمانی‌که در کشور ما این محصولات تولید و ساخته می‌شود، درست نیست ما بخواهیم از لوازم خارجی استفاده کنیم و از همه مهم‌تر اینکه رهبرمان فرموده‌اند تا وسایل ساخت خودمان داریم، نباید از خارجی آن استفاده کنیم. امیدوارم همۀ بچه‌های با‌غیرت ایرانی از کیف و کفش و تمام وسایل ایرانی استفاده کنند تا بتوانیم روز‌به‌روز اقتصاد کشورمان را بهتر کنیم.».
جناب مدیر هم پس از اطلاع از این تصمیم درست دانش‌آموزان به همۀ آن‌ها جوایزی با بسته‌های نوشت‌افزار و محصولات فرهنگی ایرانی‌اسلامی اهدا کرد.
واقعاً اگر همۀ ما غیرت این چند دانش‌آموز را داشته باشیم، بازار اقتصاد کشور به‌کلی زیر‌و‌رو می‌شود؛ مثلا خودکار «کیان» یک خودکار ایرانی است. من که خط تحریری‌ام خوب است و سال‌هاست خودکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام، به‌جرئت می‌توانم بگویم «کیان» یکی از بهترین خودکارهای موجود در بازار است. خب چرا باوجود این خودکار، باز هم باید سراغ «کنکو» و دیگر مارک‌های خارجی برویم؟
وقت انتخابات که می‌شود، همه از نامزدها انتظار معجزه دارند و دنبال کسی هستند که بیاید و یک‌شبه مملکت را از این بحران بیکاری نجات دهد، اما هیچ‌کس از خودش نمی‌پرسد خب سهم من چیست؟ من چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

کوله‌پشتی ما رو کشتی!
یادم هست تا دوران دبیرستان معمولا هر روز یک خروار کتاب لازم و غیر‌لازم را می‌ریختم توی کیف و هِلک‌و‌‌هِلک با هزار بدبختی خودم را به مدرسه می‌رساندم. آن روزها برایم مهم نبود کیفم چه باشد، اما امروز که دور‌و‌برم کلی آدم با دردهای شدید کمر می‌بینم، خرید کیف اهمیت پیدا کرده است.
کوله‌پشتی، بهترین نوع کیف برای دانش‌آموزان است، چون وزن بار را به دو قسمت تقسیم می‌کند. کوله‌هایی که یک بند کمری دارند بهترند، چون باعث می‌شوند به کمر شما فشار کمتری وارد شود. طرز استفاده از کوله‌پشتی هم خیلی مهم است. کوله‌پشتی را روی یک شانه نیندازید و از هر دو بند آن استفاده کنید. بندهای کوله را خیلی بلند نکنید. بندهای کوله هرچه کوتاه‌تر باشد، فشار کمتری به کمر شما وارد می‌شود. کوله‌پشتی‌هایی که بند بلندی دارند، سبب قوس کمر در دانش‌آموزان می‌شوند. کوله‌هایی با بند پهن مناسب‌ترند. اگر کیف شما کوله نیست، آن را دست‌به‌دست کنید و همیشه روی یک دست و یا روی یک شانه کیفتان را حمل نکنید. وزن کیف دانش‌آموز بستگی به توان و جسم او دارد و هر مقدار کیف‌ دانش‌آموز سبک‌تر باشد، برای سلامتی‌اش بهتر است.
دانش‌آموزان کم‌سن ‌و کلاس‌اولی‌ها نباید از کیف‌های بسیار بزرگ یا حتی سامسونت استفاده کنند. این کیف‌ها، به‌خصوص وقتی سنگین هستند، به ستون فقرات آسیب وارد می‌کنند و باعث ایجاد دردهایی در ناحیۀ گردن می‌شوند. کیف‌های کوله‌ای پارچه‌ای برای دانش‌آموزان مناسب‌تر از سایر کیف‌ها هستند. وزن کوله‌پشتی نباید از ١۵‌درصد وزنتان بیشتر باشد، کوله‌پشتی نباید درست وسط کمر و نیز پایین‌تر از دور کمر قرار گیرد و بندهای کوله‌پشتی باید حالتی آزاد داشته باشند.

مدرسه با پاشنۀ بلند ؟!
گاهی والدین برای فرزندانشان کفشی می‌خرند که بسیار به پایشان تنگ است و درواقع به توصیۀ فروشندگان عمل می‌کنند که می‌گویند کفش پس از مدتی جا باز می‌کند. این یک باور غلط است و کفش از همان ابتدا باید مناسب پا باشد و فرد در آن احساس راحتی کند.
بهترین کفش برای دانش‌آموز، کفش ورزشی است که اندازه‌اش با بند قابل تنظیم باشد. البته برای دانش‌آموزان دبستانی بهتر است به‌جای بندی، چسبی باشد تا بند آن به‌طور دائم باز نشود. خوب است بدانید بهترین زمان برای خرید کفش عصر است، چون طول پا در عصر حدود نیم‌سانتی‌متر بزرگ‌تر از صبح است. در‌عین‌حال نباید کفش‌های گشاد خرید، چراکه در این کفش‌ها فرد مجبور است از عضلات پا برای نگهداری کفش استفاده کند که از‌نظر پزشکی مناسب نیست. کفش باید حداکثر نیم‌سایز از پا بزرگ‌تر باشد؛ در‌حالی‌که باور اشتباه عموم بر این است که کفش راحت طبی، کفشی است که پا در آن لق بخورد و به پا فشار نیاورد.
کفش راحت و مناسب باعث می‌شود دیرتر احساس خستگی کنید، به‌خصوص اگر هر روز برای رفتن به مدرسه مسیری را پیاده‌روی می‌کنید، در انتخاب کفش بیشتر دقت کنید. یک کفش مناسب باید سبک و راحت باشد، جنس رویۀ آن،‌ طوری باشد که پا امکان نفس‌کشیدن داشته باشد، قابل شستشو و تمیزکردن باشد. قسمت بیرونی کفی صاف نباشد تا در روزهای برفی و بارانی لیز نخورید.
دخترخانم‌های دانش‌آموز نباید برای رفتن به مدرسه از کفش‌های پاشنه‌بلند یا دارای کف صاف استفاده کنند. کفش بدون پاشنه هم باید لژ محافظی بین کف پا با زمین داشته باشد که سراسر پا از پنجه تا پاشنه را بپوشاند. کفش تخت و بدون پاشنه هم برای فعالیت مناسب نیست.

سلاح قلم
خب برسیم به اصل ماجرا که موضوع ادوات نوشتن است. مدادهای معمولی، ترکیبی از گرافیت و خاک رس و کمی دوده است که بسته به میزان حرارتی که مدادهای مختلف موقع ساخت می‌بینند، میزان سفتی و نرمی‌شان متفاوت است. بهتر است برای بچه‌ها مداد خیلی نرم نگیرید، چون زود نوکش گرد می‌شود و مدام باید تراشیده شود. از‌طرفی نوشتن با مدادهایی که نوک خیلی سفت دارند، برای بچه‌ها دشوار است؛ ضمن اینکه این‌جور مدادها بعد‌از تراشیده‌شدن خیلی تیز می‌شوند و ممکن است در‌حال شیطنت و بازی در چشم دانش‌آموز فرو روند. مدادهای اِتود هم برای دانش‌آموزان بالاتر از سن دبستان مناسب است، چون تعویض نوک این مداد برای بچه‌های کوچک کار آسانی نیست. مزیت این مداد بر مداد معمولی این است که نیازی به تراشیدن ندارد و تا مدت‌ها قابل استفاده است، اما این عیب را هم دارد که در‌صورت فشار زیاد یا گذاشتن داخل جامدادی نوکش می‌شکند. در‌مورد خرید خودکار هم جنس و کیفیت آن را در‌نظر بگیرید. بدنۀ خودکارها را معمولا از پلاستیک، چرم، سرامیک، آلومینیوم، چوب و استیل می‌سازند. بهتر است خودکاری تهیه کنید که سبک باشد و در داشته باشد تا داخل کیف یا جا‌مدادی را خط‌خطی نکند و در‌صورت پس‌دادن جوهر، وسایل دانش‌آموز را کثیف نکند. در خرید خودکارهای معطر دقت کنید، چون ممکن است برخی از دانش‌آموزان به این مواد آلرژی داشته باشند. خودکار نامناسب باعث درد مچ دست و انگشتان می‌‌شود. از ویژگی‌‌های یک خودکار خوب برای نوشتن‌های درازمدت می‌‌توان به این موارد اشاره کرد: خودکارهایی با سطح مقطع سه‌‌گوش از خودکارهای با سطح‌مقطع دایره‌ای بهترند. همچنین خودکارهایی که دارای پوشش لاستیکی نرم هستند، باعث ناراحتی انگشتان نمی‌شوند.

فانتزی بازی
در‌کنار همۀ اقلام ضروری مدرسه، برخی چیزها هم هستند که بیشتر از کاربردشان برای درس، جنبۀ فانتزی دارند. ابزاری مثل گونیا و پرگار و خط‌کش به‌خاطر نوک‌تیز بودن برای دانش‌آموزان خطرناک‌اند، پس بهتر است اگر می‌خواهید از این وسایل بخرید از انواع پلاستیکی آن‌ها به‌جای انواع فلزی‌شان بخرید. از خریدن خط‌کش‌های بلند و پرگارهای فلزی بدون درپوش
بپرهیزید.
مدادتراش و مدادپاک‌کن هم از دیگر وسایل پرکاربرد دانش‌آموزان است. بهتر است برای بچه‌ها مدادتراش مخزن‌دار تهیه کنید تا مدام مجبور به جمع‌کردن تراشه‌ها از روی زمین نباشید. مدادتراش رومیزی هم از این نظر که قابل‌حمل نیست و بچه را در تراشیدن مداوم مدادهایش محدود می‌کند، گزینۀ خوبی است. در خرید مدادتراش رومیزی دقت کنید که دستۀ آن متناسب با اندازۀ دست دانش‌آموز باشد و جنس آن طوری باشد که در دست لیز نخورد. جنس بیشتر مدادپاک‌کن‌ها لاستیک است و ممکن است برای چشم یا پوست آلرژی ایجاد کند. پاک‌کن به‌دلیل کوچک‌بودن اندازۀ آن معمولا زود گم می‌شود. دفترچه هم از لوازم‌التحریر اصلی مورد‌استفادۀ دانش‌آموزان است که در انواع متعدد خط‌دار و بی‌خط، ۴٠برگ، ۶٠‌برگ، ٨٠‌برگ، ١٠٠‌برگ و ٢٠٠‌برگ در بازار موجود
است.
بهتر است برای بچه‌های کوچک دفترچه‌هایی با تعداد برگ کم بخرید، چون دفترچه‌های قطور دیر تمام می‌شوند و مدت‌ها در دست دانش‌آموز ورق می‌خورند و ممکن است ورق‌هایشان لوله یا کثیف شوند. دفترچه‌های سیمی با جلدهای محکم، بهترین انتخاب برای همه مقاطع تحصیلی هستند. بهتر است موقع خرید دفتر، دفترهایی با رنگ و طرح جلد متفاوت بگیرید و برای پرهیز از اشتباه فرزندتان در تشخیص دفترهایش، برای هر درس دفتری با یک رنگ و یا طرح متفاوت اختصاص دهید. 
 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی