کد خبر : 75543
/ 18:58
با وجودی که محله فردوسی از سال 92 به شهر پیوسته هنوز آب این محله بین شهر و روستا بلاتکلیف است

کاسۀ صبر مردم از بی‌آبی لبریز شده

زمستان سال گذشته در اوج برف و باران، اولین گزارش را از مشکل کم‌آبی محلۀ فردوسی چاپ کردیم

کاسۀ صبر مردم از بی‌آبی لبریز شده

شیما سیدی- زمستان سال گذشته در اوج برف و باران، اولین گزارش را از مشکل کم‌آبی محلۀ فردوسی چاپ کردیم. در آن گزارش سری به مخزن آب محله زدیم و با مشاهدۀ عمق کم آن هشدار دادیم که تابستان امسال برای اهالی محلۀ فردوسی تابستان سختی خواهد بود؛ حرفی که خیلی واضح بود و پیش‌بینی هم محسوب نمی‌شد. از ابتدای تابستان با وجود پیام‌های همسایگان فردوسی دربارۀ بی‌آبی، به بهانۀ قول‌های مسئولان دربارۀ واگذاری آب محله به آبفای شهری ظرف امروز و فردا، تعمداً دست‌دست ‌کردیم شاید که مشکل حل شود و این‌بار بتوانیم به جای گله و شکایت، خبر خوش «وصل شدن آب محلۀ فردوسی به آبفای شهری» را چاپ کنیم، اما گویا این خبر قصد ندارد روی صفحات روزنامه نقش ببندد. کش‌وقوس‌های اداری و اختلافات سازمانی، این مشکل را تا انتهای فصل تابستان پیش برد و کام مردم را خشک کرد. آب‌وفاضلاب روستایی می‌گوید این منطقه شهری شده، پس تأمین آب آن‌هم برعهدۀ آبفای شهری است. از آن‌سو آبفای شهری مدعی است که هنوز دو «روستای طوس سفلی و اسلامیه» به‌صورت رسمی تحویل آب‌وفاضلاب شهری داده نشده‌اند و مسئولیت آن با آب‌وفاضلاب روستایی است. حالا مردم محلۀ فردوسی، تشنه میان دعواهای بین‌سازمانی مانده‌اند!
105805.jpg

کاسۀ صبر مردم از بی‌آبی لبریز شده است
تصور کنید در دمای40 و چند درجۀ تابستان امسال، آب خوردن نداشته باشید، کولر را نتوانید روشن کنید، از ماشین لباس‌شویی‌تان نتوانید استفاده کنید، حمام نتوانید بروید، هر دو سه روز یک‌بار هم مجبور باشید برای مصرفتان، آب تانکری را که نمی‌دانید دقیقاً از کجا آمده، به قیمت 50هزار تومان بخرید و بچۀتان هم با خوردن آن بیمار شده و هزینۀ درمان هم به سبد خالی خانوارتان افزوده شود! این داستانِ تابستان امسال اهالی محلۀ فردوسی بود؛ داستانی بسیار غم‌بار که اگر یک ساعت آن برای هرکدام از ما رخ می‌داد، طاقتمان طاق می‌شد اما اهالی این محلۀ کم‌برخوردار، درکنار مشکلات دیگری چون خاکی بودن خیابان‌ها، نبود درمانگاه، کمبود اتوبوس واحد و... صبوری کردند. مسئولان قول امروز و فردا را برای وصل شدن آب محله به آبفای شهری ‌دادند و بدین منوال زمستان را به انتهای تابستان وصل کردند، اما حالا دیگر کاسۀ صبر مردم از بی‌آبی لبریز شده است، چنان‌که وقتی چهارشنبۀ گذشته قدم به محله گذاشتیم، ‌بناگاه جمعیتی چندده‌نفری دورۀمان کردند و هریک به نحوی از مشکل کم‌آبی در طول تابستان گفتند.
به ادعای برخی اهالی محلۀ فردوسی به‌ویژه ساکنان خیابان امام‌رضا(ع)، آن‌ها از ماه مبارک رمضان دیگر طعم آب محلۀ‌شان را نچشیده‌اند. دستمان را می‌گیرند و با خود به خانۀشان می‌برند. لباس‌های کودشده روی‌هم، ظرف‌های نشسته و شیر آب خالی را نشانمان می‌دهند و می‌خواهند که در هوای گرم تابستان بدون آب و کولر نفس بکشیم.
مردی که دوربین را دستمان می‌بیند، می‌گوید: «ما دیگر مسلمان نیستیم! آخر وقتی 20روز نتوانی حمام بروی، چه مسلمانی هستی؟ ظهر می‌خواهیم دست نماز بگیریم آب نداریم، شب می‌خواهیم دست  نماز بگیریم، آب نداریم. گناه ما گردن شماست.».

خرید ماهانۀ  300هزار تومانی آب تانکری
آن‌ها که وضع مالی‌شان بهتر است، هرچند روز، یک تانکر آب به قیمت 50هزار تومان می‌خرند؛ البته آن‌ هم چه آبی؟ زنی می‌گوید: «پسرم با خوردن این آب اسهال شده و تب کرده. معلوم نیست آب را از کجا می‌آورند؟ اما چه کنیم که ناچاریم همین آب را بخریم و مصرف کنیم. ماه گذشته 300هزار تومان پول برای همین آب تانکری دادیم. علاوه‌بر این برای آب نداشته، قبض هم برایمان صادر می‌شود که البته چون روستایی است، رقمش ناچیز است.». یکی دیگر از خانم‌ها با تأکید بر چندین‌ماهه بودن مشکل کم‌آبی می‌گوید: «از زمستان وضعمان همین است. آب قطع و وصل می‌شود، اما دیگر از اول تابستان خشک شده و همان یک ذره هم نمی‌آید. زندگی‌مان مختل شده. واقعاً داریم تحمل می‌کنیم. نمی‌دانیم چه‌کار کنیم؟ آن‌ها که وضعشان بهتر است، با تانکر آب می‌خرند یا پمپ می‌گذارند و سر صبح که فشار آب بیشتر می‌شود، همۀ آب را می‌کِشند، اما ما که پولمان به خرید آب با تانکر و پمپ نمی‌رسد، باید با تشنگی سر کنیم. نهایت کاری که می‌کنیم، این است که برویم از دمِ باغ فردوسی کمی آب بر‌داریم.».

      انگار در این منطقه باید برای دریافت تک‌تک حقوق شهروندی‌‌مان تجمع کنیم!
اهالی محلۀ فردوسی یاد گرفته‌اند که برای دستیابی به تک‌تک حقوق شهروندی‌شان تجمع کنند. سیستم آن‌ها را چنین بار آورده، چراکه جز این نتیجه نمی‌گیرند. یکی می‌گوید: «سه ماه است که بی‌آبی را تحمل می‌کنیم و چیزی نمی‌گوییم، اما انگار تحمل کردن فایده ندارد. باید مانند مشکل گازمان دوباره دسته‌جمعی اعتراض کنیم. گاز را هم تا وقتی مردم خودشان جمع نشدند دم این اداره و آن اداره، کسی برای ما کاری نکرد؛ البته اعتراض هم که می‌کنیم، می‌گویند مردم محلۀ فردوسی یاغی‌اند! شما بگویید چه کنیم؟ اگر همین اتفاق، تنها دو ساعت برای یکی از محلات بالاشهر افتاده بود، تا الان وزیر کشور را هم بازخواست می‌کردند اما ما چطور؟ هیچ‌کس به فکر ما نیست.».
      بالاخره شهریم یا روستا؟
الحاق محلۀ فردوسی(روستاهای طوس سفلی، علیا و اسلامیۀ سابق) به شهر مشهد در اردیبهشت92 و ماندن آب این محله در ید آب‌وفاضلاب روستایی، مردم این محله را بین شهر و روستا بلاتکلیف نگه داشته است، چنان‌که می‌گویند: «گاهی که  قرار است فرمی پر کنیم، نمی‌دانیم واقعاً چه بنویسیم؟ شهریم؟ روستاییم؟ پیش‌تر که روستا بود، لااقل می‌دانستیم به کجا مراجعه کنیم ولی الان واقعاً نمی‌دانیم. از سال92 این محله، شهر شده اما آبش هنوز روستایی است. حالا با آب‌وفاضلاب روستایی تماس می‌گیریم، می‌گویند شما شهر شده‌اید و مسئولیت آب آنجا با آبفای شهری است، با آب‌وفاضلاب شهری تماس می‌گیریم، می‌گویند هنوز به ما واگذار نشده است. اگر آب‌وفاضلاب روستایی و شهری با هم مشکل دارند، مردم این وسط چه گناهی کردند؟ واقعاً مانده‌ایم چه‌کار کنیم.».
105806.jpg

      آب از شهر نمی‌آید، چاه آبِ روستاها یکی می‌شود!
مجید آراسته، ساکن محلۀ فردوسی، که از نزدیک روند اتصال آب محلۀ فردوسی به آبفای شهری را پیگیری می‌کند، می‌گوید: «با وجود رسیدن گمانه‌زنی‌های میراث فرهنگی به آثار باستانی، آن‌ هم تنها با حفر یک‌ونیم متر خاک، آب‌وفاضلاب شهری با پیگیری‌های فراوان، سرانجام توانست لولۀ300 را در خاک بخواباند. ما فکر کردیم با اتمام این عملیات، آب محلۀ فردوسی به آب شهری متصل می‌شود، اما بعد فهمیدیم که ادارۀ آب‌وفاضلاب شهری تنها آب چاه‌های 13روستای قدیم را در یک لوله با هم یکی کرده و برای ما هم قرار نیست آب از شهر یا سد ارداک بیاید، بلکه آب محلۀ ما هم قرار است به همین آب‌ها متصل شود. با توجه به اینکه محلۀ فردوسی چاه آبی ندارد و چاه‌های کنونی در مالکیت میراث است، اگر به آب بقیۀ روستاها متصل شود، آب آن‌ها کم می‌شود، چنان‌که دو روز هم این اتفاق افتاد و با اتصال آب محلۀ فردوسی به لولۀ300 فشار آب محله  فردوسی خوب شد اما بعد آب مردارکشان، چهاربرج و... دچار مشکل شد؛ به همین خاطر آب‌وفاضلاب شهری سریع آب محلۀ فردوسی را بست و در حال حاضر به‌دنبال حفر چاه جدید برای این محله است.».

دستور رهبری برای حفر چاه آب در سال75
سفر سال75 مقام معظم رهبری به طوس یک دستاورد آبی نیز برای این محله داشت. در آن سال، وقت وضو اهالی مشکل کمبود آب را با رهبری درمیان می‌گذارند و همان وقت ایشان دستور حفر چاه آب را می‌دهند. با توجه به اینکه خاک محلۀ فردوسی گچی و شور است، با حدود 90میلیون تومان از بودجۀ بیت رهبری، چاهی در دشت زاک به عمق صد متر حفر می‌شود و آب آن را به محلۀ فردوسی می‌آورند. آب آن چاه‌ها تا همین چند سال پیش به‌طورکامل مشکل آب محلۀ فردوسی را حل کرده بود، اما افزایش جمعیت، دوباره این محله را با مشکل کمبود آب مواجه کرده است. آراسته می‌گوید: «آن زمان جمعیت روستاهای طوس سفلی، اسلامیه و طوس علیا(محلۀ فردوسی کنونی) روی هم رفته هزار خانوار بود، اما الان جمعیت به حدود 2هزارو500خانوار رسیده، بنابراین واضح است که دیگر آن چاه‌ها جواب‌گو نیست، علاوه‌بر این فضای سبز آرامگاه هم آن زمان کمتر بود و درنهایت به یکی‌دو هکتار می‌رسید ولی الان تا هارونیه فضای سبز وجود دارد.».

آب چاه زاک به انتها رسیده است
به همراه آراسته سری به مخزن آبی که در حال حاضر نیاز محلۀ فردوسی را تأمین می‌کند، می‌زنیم. چاه موتور در یک اتاق دربسته است و آب پس از کلرزنی ازطریق لوله به استخری سرپوشیده هدایت می‌شود. چهار در، در چهارگوشۀ استخر قرار دارد. آراسته یکی از درها را باز می‌کند. ردی قدیمی که با دو رنگ مختلف، دیوار را مجزا می‌کند، بر نیمۀ بالایی دیوارۀ استخر خودنمایی می‌کند، اما حالا برای یافتن آب باید تا کف استخر پایین بروید. شاید نهایت دو سانتی‌متر از کف استخر را آب پوشانده باشد. آراسته می‌گوید: «به محض اینکه چاه موتور با قطع آب خاموش شود، آب محله هم قطع می‌شود، چراکه هیچ ذخیره‌ای ندارد. آب هم که دوباره وصل شود، در آن گل‌ولای وجود دارد.».
105807.jpg

مالک 2حلقه چاه آب فعلی محلۀ فردوسی، میراث فرهنگی است
مالک دو حلقه چاه آبی که در حال حاضر آب محلۀ فردوسی را تأمین می‌کند، میراث فرهنگی است و دراصل اول چمنزار و باغ را آبیاری می‌کند و بعد سرریزش به خانه‌های مردم می‌رود؛ به همین خاطر برای اتصال آب این محله به لولۀ300، لازم است که چاه جدیدی حفر شود اما محل حفر چاه نیز خود محل اشکال است! در محدودۀ محلۀ فردوسی و عرصۀ تاریخی آن، امکان حفر چاه نیست، پس مسئولان آب‌وفاضلاب شهری برای تزریق آب این محله به لولۀ300 باید به‌دنبال جایی خارج از محلۀ فردوسی باشند اما کجا؟

طوس علیا به آب شهری وصل شده است
آراسته در ادامه، اتصال آب طوس علیا به آب شهری را یکی از اقدامات مهم انجام‌شده توسط آب‌وفاضلاب شهری خوانده و می‌گوید: «طوس علیا می‌خواست برای خودش چاه حفر کند، اما چون دقیقاً روی عرصۀ شهر سلجوقی قرار دارد و به هیچ‌وجه امکان حفر چاه وجود ندارد، و همچنین جمعیتش به‌مراتب کمتر از طوس سفلی و اسلامیه است، توانستیم آب این محله را به لولۀ300 وصل کنیم، اما طوس سفلی و اسلامیه قطره‌ای آب شهری ندارد و هنوز از همان چاه‌های قدیمی تغذیه می‌شود که پر از اشکال است و دائم قطع می‌شود.».

آب خیابان امام‌رضا(ع) از ابتدای تابستان قطع بوده است
خیابان امام‌رضا(ع) به دلیل قرار گرفتن بر روی ارتفاع سه متری نسبت‌به سایر قسمت‌های محلۀ فردوسی از ابتدای تابستان امسال تاکنون دچار قطعی‌های پی‌در‌پی آب بوده است. آراسته می‌گوید: «خیابان امام‌رضا(ع) روی ارتفاع سه متری قرار دارد و به دلیل کم بودن فشار آب، حتی در اواخر شب هم آب به این خیابان نمی‌رسد. علاوه‌بر این لوله‌کشی آب این خیابان قدیمی است و هنوز به لوله‌کشی جدید وصل نشده است.». یکی از ساکنان این خیابان می‌گوید: «ما سه سال است 12میلیون هزینۀ انشعاب آب و لوله‌کشی داده‌ایم، اما در این سه سال فقط زمستان آن‌هم در برج11 و 12 در حد کم آب داشتیم، بقیۀ ایام اصلا آب نیست.».

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 مدیر روابط‌عمومی آب‌وفاضلاب روستایی:
روستاهای طوس سفلی، طوس علیا و اسلامیه شهر شده‌اند
موسوی، مدیر روابط‌عمومی آب‌وفاضلاب روستایی، در گفتگو با شهرآرا، روستاهای سابق طوس سفلی، طوس علیا و اسلامیه را ازجمله محدوده‌های پیوسته به شهر مشهد خوانده و می‌افزاید: «این روستاها وارد حوزۀ شهری شده‌اند و طبیعتاً تأمین آب، برق و... آن‌ها نیز به عهدۀ سازمان‌های شهری است. به همین دلیل ما نمی‌توانیم پاسخ‌گوی مشکلات آن باشیم؛ هرچند که به دلیل ساخت‌وسازهای غیرمجاز پیش آمدن این مسائل امری بدیهی است. ظرفیت آب آن محدوده مشخص است، سازمان برای آن‌ ظرفیت مشخص و مشترکان مجاز آب دارد اما وقتی تعدادی مشترک غیرمجاز از همان ظرف مشترک استفاده کنند، مطمئناً آب کم می‌آید، بنابراین ادعا نداریم که در آن محدوده کمبود آب نداریم، چراکه مشکل کمبود آب یک معضل کشوری است. ما تلاشمان را کردیم تا حد ممکن آن را رفع کنیم، اما باید غیرمجازها هم مشخص شوند.».

محمد محمدزاده، مدیر روابط‌عمومی آب‌وفاضلاب شهری:
هنوز محلۀ فردوسی به ما تحویل داده نشده است
محمد محمدزاده، مدیر آب‌وفاضلاب شهری، در گفتگو با شهرآرا، ضمن تأیید آغاز فعالیت‌هایی برای پیوستن محلۀ فردوسی به آب‌وفاضلاب شهری، گفت: «فعالیت‌هایی آغاز شده است و ادامه نیز خواهد داشت، ما به‌دنبال حفر چاه و تأمین آب این محله هستیم، اما هنوز محلۀ فردوسی به‌صورت رسمی تحویل آب‌وفاضلاب شهری داده نشده است. برای تکمیل این روند و آغاز به کار فاضلاب شهری، آب‌وفاضلاب روستایی باید پرونده‌های مشترکان انشعابات را به ما تحویل دهد که هنوز این مهم انجام نشده است.».

رحیم نوروزیان، فرماندار مشهد:
تکلیف آب محلۀ فردوسی روشن است
رحیم نورزیان، فرماندار مشهد، نیز در گفتگو با شهرآرامحله، تکلیف آب محلۀ فردوسی را روشن خوانده و می‌گوید: «وضعیت آب محلۀ فردوسی تعیین‌تکلیف شده و این‌طور نیست که مردم یا مسئولان ندانند این مشکل مربوط به کدام سازمان می‌شود. آنجا تحویل آب‌وفاضلاب شهری شده است.» وی در ادامه، ضمن تأیید کمبود آب در محلۀ فردوسی می‌افزاید: «ما از کمبود آب این محله باخبر هستیم و جلسات متعددی برای حل مشکل آب اهالی محلۀ فردوسی گذاشته‌ایم. قسمت سخت مسئله را که مربوط به قرار گرفتن این محله روی حریم شهر طوس بود، سرانجام توانستیم با پیگیری و شرط‌وشروط‌های مختلف حل کنیم و با جلب نظر میراث فرهنگی، مجوز را بگیریم.».

به‌دنبال حفر چاه جدید هستیم
نوروزیان با اعلام خبر لوله‌گذاری و اصلاح شبکۀ فرسودۀ قدیمی می‌گوید: «در حال حاضر لوله‌گذاری انجام شده و بخش‌های زیادی از شبکۀ فرسودۀ قدیمی اصلاح شده است تا با اتصال به آب شهری مشکلی برای کل شبکه به‌وجود نیاید.». وی سپس با اشاره به آخرین جلسۀ برگزارشده در این زمینه می‌گوید: «در آخرین جلسه حدود 10روز قبل، با حضور آب منطقه‌ای که مسئول صدور مجوز حفر چاه است، آبفای شهری، روستایی و سایر دستگاه‌ها، مقرر شد دستگاه‌ها محله را بررسی کنند و محل مناسب برای حفر چاه را بیابند، چراکه آب کنونی جواب‌گوی آنجا نیست و باید چاه جدید حفر شود. آب منطقه‌ای در ابتدا محلی را معرفی کرد اما مشکلاتی داشت و موافقت نشد، محل چاه را تغییر دادند و به همین خاطر روند کار اندکی کند شد اما امروز با مهندس جعفری، مدیر آب منطقه‌ای، صحبت و تأکید کردم که به کارها سرعت ببخشند تا هرچه سریع‌تر آب این محله به آبفای شهری متصل شود.».

این مشکلات در طول 20سال بی‌تدبیری رخ داده است
فرماندار مشهد مشکلات امروز محلۀ فردوسی را ناشی از بی‌تدبیری ساختاری سال‌های گذشته خوانده و می‌افزاید: «متأسفانه در زمان خود به این زیرساخت‌ها توجه نشده است و بدون نظارت بر ساخت‌وساز در طول 20 الی 30سال گذشته در محلۀ فردوسی، مشکلات آن امروز روی دست ما مانده است. از سختی‌های مردم باخبر هستیم. حق دارند، کمی تحمل کنند. ما هم دست روی دست نگذاشته‌ایم و پیگیر هستیم. ان‌شاءا... با اضافه شدن چاه مشکل حل خواهد شد.».

آب محدودۀ منفصل طوس تحویل آبفای شهری شده است
نوروزیان ضمن رد بلاتکلیفی آب محلۀ فردوسی بین آبفای شهری و روستایی می‌گوید: «این را که آب‌وفاضلاب محلۀ فردوسی بلاتکلیف است، صراحتاً رد می‌کنیم. این‌طور نیست که سازمان‌ها توپ را در زمین هم بیندازند. تکلیف کاملا روشن است و وظیفۀ تأمین آب آن محدوده برعهدۀ آب‌وفاضلاب شهری است. ممکن است آن‌ها در گفتگو نقطه خاصی مدنظرشان بوده است.».
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی