کد خبر : 75556
/ 09:40
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:

شفیعی کدکنی، افتخار خراسان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: شفیعی کدکنی و بسیاری از مفاخر وبزرگان حوزه ادب، افتخاران خراسان هستند و وجود ذی‌قیمت آن‌ها برای ما بسیار ارزشمند است.

شفیعی کدکنی، افتخار خراسان است

سعید سرابی که در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی پیرامون وضعیت این انجمن‌ها سخنرانی می‌کرد در ادامه اظهار کرد: در جلسه‌ای که دیروز بنده در خدمت استاد شفیعی کدکنی بودم گزارشی از دو موضوع را خدمت ایشان مطرح کردم . اول بحث این‌که مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و بعد از آن درباره اتفاقی که در مورد روز ملی فردوسی افتاد و به‌عنوان روز زبان فارسی در تقویم رسمی کشور ثبت و ضبط شد.

وی ادامه داد: وجود ذی‌قیمت شفیعی کدکنی که افتخار خراسان است بسیار برای ما ارزشمند است و ایشان شناخت عمیقی درباره پیشینه بلند حوزه علمیه خراسان دارند. هم‌چنین شناختی عمیق از ادیب نیشابوری دارند؛ شخصیتی که ما کمتر به آن پرداختیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: درباره دانشکده ادبیات خراسان صحبت شد که چقدر قابل افتخار است.

سرابی خاطر نشان کرد: از آنجا که آقای کدکنی خیلی تعمد دارند که جلسات عمومی نداشته باشند، ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم تا تاریخ فرهنگ معاصر استان را بیشتر بشناسیم.

قرائت‌خانه‌ها، کتابخانه‌ نیستند

محمد‌هادی زاهدی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ادامه این نشست گفت: قرائت‌خانه‌ها ربطی به کتابخانه‌ها ندارند و کار کتابخانه‌ای هم آنجا انجام نمی‌شود و به کتابدار هم به هیچ‌وجه نیاز ندارند؛ ضمنا این اماکنی که افراد برای مطالعه در آن جمع می‌شوند هیچ استانداردی ندارد و تعریف کتابخانه برایش صدق نمی‌کند.

وی تصریح کرد: سازوکاری که طراحی شده، باعث ایجاد یک نیاز اجتماعی شده و عده‌ای این فرصت را ایجاد کردند و ما باید با اصل قضیه با ایجاب برخورد کنیم؛ منتها به‌شرط این‌که بایستگی‌ها و الزامات این کار رعایت شود و استانداردهای علمی، فرهنگی و اجتماعی لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: کنکور یک قسمت پول‌سازی بی‌نظیر در کشور ماست و اقتصاد و فرهنگ، بسیار در این عرصه پیشرفت می‌کنند . کتاب‌های کنکور پرفروش‌ترین و گران‌ترین کتاب‌های کشور در چاپ‌های متعدد هستند و برای این کتاب‌ها هر سال باید بودجه‌ای خاص تدوین کنیم تا بتوانیم آن‌ها را تهیه کنیم و به‌نظر من این کار به حوزه آموزش‌و‌پرورش باز‌می‌گردد.

زاهدی افزود: بنده به‌عنوان خادم کتاب ، هرکسی در هر مکانی کتاب دستش باشد خوشحال می‌شوم. پس بهتر این است که کاملا ایجابی با این قضیه برخورد کنیم و البته شرایط، شرط‌ها و آیین‌نامه‌های آن را هم رعایت کنیم.

انس و الفت هر فرد با کتاب، یک جامعه را کتابخوان می‌کند

حمیدرضا سهیلی، نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: اگر با کتاب انس پیدا کنیم، به هنر علاقه‌مند می‌شویم. من از کودکی با کتاب‌خواندن، به هنر علاقه‌مند شدم.

وی افزود: مجموعه‌ای هشت‌جلدی به نیت امام هشتم دارم که دو جلد آن چاپ شده، یک جلد زیر چاپ، یک جلد درحال نگارش و و چهار جلد در آینده چاپ می‌شود و آن را تقدیم به ساحت مقدس امام هشتم می‌کنم.

این نویسنده عنوان کرد: در زمان جنگ، من قصه‌های دفاع مقدس می‌نوشتم و یک روز به من پیشنهاد شد که در مورد شفایافتگان حرم امام رضا(ع) قصه بنویسم. در ابتدا فکر کردم که کار ساده‌ای است و زمان‌بر نیست اما وقتی وارد این قصه و ماجرا شدم، در آن غرق شدم و اهمیت آن را دریافتم .

سهیلی اضافه کرد: من تاکنون حدود ۲۰۰ قصه در این‌باره نوشتم. از سال ۹۳ با همکاری آستان قدس رضوی اقدام به چاپ کتاب‌هایم کردم و مجموعه اول « بوی بهشت» را توسط روابط عمومی آستان قدس به چاپ رساندم که یکی از ماندگارترین کتاب‌ها شد و ۵ نوبت به چاپ رسید و با فروش خوبی روبه‌رو شد. استاد محمود حکیمی نیز این اثر را کتابی ارزنده مذهبی دانستند.

وی ادامه داد: کتاب « کسی مثل هیچ‌کس نیست» در مرحله چاپ سوم است و دفتر دوم همین کتاب «وقتی که عشق شکوفه می‌دهد» نیز به چاپ رسیده است . دفتر سوم « ستاره‌ها می‌خندند » و دفتر چهارم « آواز آسمانی عشق» نیز در حال نگارش است.

این کارگردان و نویسنده اظهار کرد: من تاکنون بیش از ۱۰ عنوان کتاب چاپ کردم که مهم‌ترین آن علاوه بر قصه‌های رضوی، « پژوهش تئاتر مشهد» بوده که بسیار مهم است و فرهنگ هر جامعه‌ای را با تئاتر آن می‌شناسند و هر جامعه‌ای که تئاتر پویا و خلاق داشته باشد، آن جامعه ، جامعه‌ای فرهنگی است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی