کد خبر : 75573
/ 20:08

راهکارهای رسیدن به فوتبالی تمیز و پاک

دلسوزان فوتبال کشورمان توجه داشته باشند که چه بخواهیم، چه نخواهیم، این دُرّ و گهرهایی که از دهان تماشاگران می‌بارد، بخش تفکیک‌ناپذیری از فوتبال حرفه‌ای ما شده است.

راهکارهای رسیدن به فوتبالی تمیز و پاک

مهدی محمدی- فحش دادن‌های هواداران و تخلفات بی‌‌شمار آن‌ها از ابتدای لیگ امسال باعث شده است تاکنون تیم‌های لیگ برتری و تیم‌های لیگ یک، 196میلیون‌و500هزار تومان جریمه شوند. تازه این جریمه‌ها فقط مربوط به پنج هفته از سی هفتۀ لیگ است و اگر همین‌طور با همین فرمان پیش برویم، ممکن است درآمد فدراسیون با این جریمه‌ها، بیشتر از فروش فیلم «اخراجی‌ها»ی ده‌نمکی شود. کسانی هم که این‌قدر دم از رعایت اخلاق می‌زنند، بهتر است یادشان باشد که اگر همین فحش‌ها نبود، فدراسیون فوتبال با کسری شدید بودجه مواجه می‌شد.
دلسوزان فوتبال کشورمان توجه داشته باشند که چه بخواهیم، چه نخواهیم، این دُرّ و گهرهایی که از دهان تماشاگران می‌بارد، بخش تفکیک‌ناپذیری از فوتبال حرفه‌ای ما شده است. الان شرایط به‌گونه‌ای است که شاید بشود بدون توپ، مسابقۀ فوتبال برگزار کرد ولی امکان برگزاری مسابقات، بدون ناسزا وجود ندارد. در همین راستا فدراسیون می‌تواند با برخی تمهیدات، این تهدید را به فرصت تبدیل کند:
- فدراسیون فوتبال کشورمان می‌تواند چند تا آدم بددهن استخدام کند و آن‌ها را به‌عنوان هوادار تیم‌ها، به استادیوم بفرستد. کارمندان جدید که دهانشان چفت‌وبست درست‌وحسابی ندارد، در پوشش هوادار، هرچه فحش در چنته دارند، رو می‌کنند و فدراسیون فوتبال هم باشگاه‌ها را جریمه و درآمدزایی می‌کند.
این کار یک حسن دیگر هم دارد و باعث می‌شود باشگاه‌هایی که بازیکنانشان فکر می‌کردند هوادار ندارند، نظرشان عوض شود و با خودشان بگویند: «ما چه هواداران دوآتیشه و متعصبی داریم و خودمان نمی‌دانستیم.». این طوری اعتمادبه‌نفس بازیکنان و درپی آن کیفیت لیگ افزایش می‌یابد.
- چنانچه این جریمه‌ها جواب‌گوی مخارج فدراسیون نیست، می‌شود برای فضای مجازی هم قانون وضع کرد؛ مثلا اگر کسی در صفحۀ بازیکن پرسپولیس فحش نوشت، کمیتۀ انضباطی، باشگاه استقلال را جریمه کند و بالعکس. یک فدراسیون است و هزار تا خرج.
- بینندگان تلویزیون هم به‌جای اینکه فلان عدد را در حمایت از تیم محبوب خودشان بفرستند، ملزم شوند یک فحش پاستوریزه به سلیقه و انتخاب خودشان بفرستند؛ مثلا پیامک کنند: «فلان تیم، بد است!» و این‌طوری در قرعه‌کشی شرکت کنند و برندۀ خوش‌شانس پژو206 شوند.
- برخی نگران هستند که این فحش‌ها به اعتبار فوتبال ما آسیب بزند که نگرانی بجایی نیست. این طفلکی‌ها که فیفا به‌عنوان ناظر بازی به کشور ما می‌فرستد، با زبان ما آشنایی ندارند، وگرنه مطمئن باشید که اگر فیفا ترجمۀ سخنان گوهربار تماشاچیان را می‌دانست، تا حالا عضویت ایران در فیفا لغو شده بود.
- در فوتبال ایران، طرفداران دو تیم با عناوینی همانند لنگی و کیسه‌کش یکدیگر را خطاب می‌کنند که نشان‌دهندۀ پاکی فوتبال است. خوب است این عناوین بهداشتی محدود به این دو تیم پایتخت نشود و به دیگر تیم‌ها هم داده شود؛ مثلا به تیمی‌ که در همۀ بازی‌ها داور را مقصر باخت می‌داند، بگوییم سنگ‌پا یا به تیمی‌ که از همه بیشتر سوراخ شده است، به‌خاطر تعداد سوراخ‌هایش بگوییم: دوش!
درصورت اجرا شدن این طرح، به‌جای تیم‌هایی نظیر فولاد، نفت، مس و آلومینیوم که آدم را یاد معادن می‌اندازد، تیم‌هایی همانند لیف، روشور، کیسه، صابون، شامپو، لگن، شیر آب داغ و حولۀ حمام خواهیم داشت. این‌طوری تمام کسانی که می‌خواهند یک فوتبال تروتمیز را شاهد باشند، به آرزویشان می‌رسند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی