کد خبر : 75593
/ 13:31
در همایش میزبانی ایرانی اسلامی، بر هم افزایی ظرفیت های تاریخی و زیارتی استان برای افزایش ماندگاری زائران تأکید شد؛

مشهد ،محور گردشگری ایرانی اسلامی

دومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی با محوریت «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» پنجشنبه گذشته در پژوهش‌سرای فرهنگ و ادب پارسی شهر مشهد برگزار شد.

مشهد ،محور گردشگری ایرانی اسلامی

گروه خبر- در تمام نقاط جهان، میزبانی نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در زمینۀ جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد که مشهد نیز از این قاعده مستثنا نبوده و دراین‌راستا دومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی با محوریت «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» پنجشنبه گذشته در پژوهش‌سرای فرهنگ و ادب پارسی شهر مشهد برگزار شد.
رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای شهر مشهد در این اجلاس معماری بناها را عاملی بر توسعۀ گردشگری دانست، گفت: «باید برای جذب گردشگر، به‌سمت احداث بناهای جدید با معماری خاص گام برداریم.». محمدهادی مهدی‌نیا افزود: «امروز در ایران و سایر کشورهای جهان، اکثر نقاط گردشگری مربوط به بناهایی با معماری خاص و ویژه است که حتی برخی از این‌ها در عصر معاصر ساخته شده است.».
مهدی‌نیا با بیان اینکه معماری معاصر نیز می‌تواند سبب ماندگاری زائر و گردشگر شود، بیان کرد: «در بحث احداث یک بنا با معماری خاص، کارفرمایان نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری دارند که در این دوره از مدیریت شهری مشهد می‌توان شاهد احداث بناهای خاص با معماری ویژه بود که امیدواریم در دورۀ شورای پنجم مشهد با احداث این‌قبیل‌بناها در حوزۀ ماندگاری زائر و گردشگری گام‌های مثبتی برداریم.».

امام‌رضا(ع) و فردوسی را در مقابل هم قرار ندهیم
رئیس کمیسیون ویژۀ عمران و توسعۀ توس در ادامۀ این اجلاس تصریح کرد: «ما نباید امام‌رضا(ع) و حکیم ابوالقاسم فردوسی را مقابل یکدیگر قرار دهیم، بلکه باید این دو پتانسیل را به همۀ جهانیان در کنار هم معرفی کنیم تا شاهد توسعۀ گردشگری در این شهر باشیم.».مسعود ریاضی با بیان اینکه برای توسعۀ گردشگری در شهر مشهد باید در ابتدا تعاریف و دیدگاه‌ها را مشترک کنیم، گفت: «یکی از اولین شرایط یک میزبان، احساس تعلق به شهر خود است که باید این احساس برای مشهدی‌ها شکل بگیرد و دومین موضوع اینکه باید فرد خود و دیگران را دوست داشته باشد که اگر این مهم رخ دهد، دیگر هیچ‌گاه شاهد برخوردهای نامناسب با زائران نخواهیم بود.».
وی افزود: «خواستم یادآوری کنم که ما صرفاً شهروند دومین کلان‌شهر ایران نیستیم و ما صرفاً شهروند پایتخت معنوی ایران هم نیستیم. اگر چه هر دوی این عناوین صحیح است، ولی حق مطلب را ادا نمی‌کند. انگار با نامیدن خود با چنین‌عناوینی می‌خواهیم به پایتخت‌نشینان بگوییم که ما نیز هستیم.».
ریاضی خاطرنشان کرد: «پیشنهاد می‌کنم از این پس مشهد مقدس را با صفت "گرامی‌ترین شهر ایران" بخوانیم. چراکه نه؟ کدام شهر ایران بدین‌سان و با این عظمت نماد دین و فرهنگ ایرانی است؟».

شورای پنجم، توس را از محجوریت و مظلومیت خارج می‌کند
دیگرعضو شورای اسلامی شهر مشهد در این اجلاس اظهار کرد: «در این شهر که سرمایه‌های اجتماعی در آن موج می‌زند، به‌علت برخی تنگ‌نظری‌ها و بی‌توجهی به سرمایه‌های معنوی، اجتماعی و نمادین شهر، سبد گردشگری تهی مانده است.». امیر شهلا با اشاره به کاهش ماندگاری زائر به ٢.۵ روز، بیان کرد: «قطعاً اولین هدف زائران برای حضور در مشهد، زیارت بارگاه نورانی امام‌رضا(ع) است، اما بعد از آن، اوقات زائران به بطالت گذرانده می‌شود و درنتیجه رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهند و این مهم نشان می‌دهد برای ماندگاری زائر برنامه‌ای وجود نداشته است.».
عضو شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: «ما معتقدیم که مشهد یکی از شهرهای ثروتمند ایران و حتی خاورمیانه در حوزۀ مفاخر و ثروت‌های اجتماعی است که می‌توان با استفاده از این ظرفیت‌ها، شاهد افزایش ماندگاری زائر در مشهد باشیم.».
شهلا با اشاره به احیای منطقۀ توس تصریح کرد: «زنده‌کردن شهر توس و آرامگاه حکیم فردوسی، یکی از برنامه‌های ویژۀ شورای پنجم شهر مشهد است که برای این مهم برای اولین‌بار در نظام شورایی شهر مشهد، کمیسیون ویژه‌ای تشکیل شده که خوشبختانه جلسات پربار و پرشوری در این کمیسیون برگزار شده و ثمرات آن را شهروندان به‌زودی خواهند دید.».
وی اضافه کرد: «ما در طی ۴ سال شورای پنجم تلاش می‌کنیم شهر توس را از این محجوریت و مظلومیت خارج کنیم و درواقع در کنار حرم مطهر رضوی به سایر مفاخر شهر نیز توجه کنیم تا با این کار وظیفه و خدمت خود را به حوزۀ فرهنگ و ادب پارسی نشان داده باشیم.».

مشهد و امام هشتم‌(ع) در قلب من جای دارند
مسعود کیمیایی، کارگردان فیلم‌های سینمایی ایران، نیز به‌عنوان مهمان ویژه در این اجلاس در ارتباط با شهر مشهد، گفت: «مشهد و امام‌هشتم‌(ع) در قلب من جای دارند و من با همین کهولت سنی که دارم، هر دو ماه به شهر مشهد سفر می‌کنم؛ زیرا در این سفرها با خود و درون خود کار می‌کنم.».
وی بیان کرد: «به نظر من در بحث گردشگری در ابتدا باید به رفتارهای مردم در شهرها توجه کنیم، زیرا هیچ‌کسی علاقه ندارد به شهری سفر کند که مردمان آن برخورد نامناسبی دارند.».
این کارگردان مشهور با بیان اینکه باید گردشگری در مشهد در کنار حرم مطهر امام‌رضا(ع) توسعه یابد، تصریح کرد: «مشهد سرزمین وسیعی است که باوجود امام‌رضا(ع) همه در آن رشد می‌کنند، پس باید گردشگری را نیز در این شهر توسعه دهیم تا شاهد حضور بیشتر زائران در مشهد باشیم.».
وی با بیان اینکه آمادگی برای برپایی مدرسۀ هنر را در شهر مشهد دارد، خاطرنشان کرد: «در موضوع مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نیز در کنار معرفی فرهنگ و ادب این شهر باید فیلم مشهدی بسازیم، نه فیلمی که مشهد در آن باشد، بلکه فیلمی که در مشهد ساخته شود.».

برای میزبانی جهانی هنوز با استانداردها فاصله داریم
سرپرست مدیریت روابط‌عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد در سخنرانی خود در اجلاس میزبانی ایرانی‌اسلامی با اشاره به مشهد٢٠١٧ تصریح کرد: «به نظر آنچه در ارتباط با پایتخت فرهنگی انجام شد، با اهداف اصلی این عنوان فاصله داشت.».
حسین کشیری افزود: «پایتخت فرهنگی بعد از جنگ‌های جهانی برای نزدیکی قلوب مردم به یکدیگر شکل گرفت، زیرا نظریه‌پردازان علوم ارتباطات پیش‌بینی کرده بودند رقابت آینده از دولت‌ها به‌سوی ملت‌ها تغییر می‌کند.».
کشیری با بیان اینکه برای میزبانی جهانی با استانداردهای بین‌المللی فاصله داریم، گفت: «در ٩ماهۀ اخیر اجلاس‌های بین‌المللی در گرامیداشت مشهد٢٠١٧ برگزار شده، اما در حوزه‌هایی همچون سوغات زائر، فرهنگ میزبانی و توسعۀ گردشگری با کاستی‌هایی مواجه هستیم.». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی