کد خبر : 75681
/ 14:04
میراث فرهنگی از تعلل مالک مهدیۀ عابدزاده در بازسازی این بنا بعد از گذشت ٨ ماه خبر می‌دهد؛

غبار فراموشی بر مهدیۀ عابدزاده

گروه خبر- هشت ماه از تخریب اولین مهدیۀ ایران و وعده‌های بازسازی عین‌به‌عین این مهدیه می‌گذرد، اما به اعتقاد مسئولان میراث فرهنگی و فعالان این عرصه، هنوز هیچ اقدامی ازسوی «جامعه‌المصطفای مشهد» صورت نگرفته است.

غبار فراموشی بر مهدیۀ عابدزاده

به‌گزارش شهرآرا، مهدیۀ عابدزاده جایگاهی چون مدرسۀ فیضیه در قم یا حسینیۀ ارشاد در تهران دارد. این بنا یکی از محل‌های اصلی تجمع مبارزان چه در دوران نهضت ملی‌شدن نفت و چه در ایام پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. این بنا ازاین‌جهت که نخستین مهدیۀ کشور بوده نیز دارای شرایط ثبت ملی است. مهدیۀ عابدزاده که برای اولین‌بار جشن‌های نیمۀ ‌شعبان و برنامه‌های مذهبی به‌صورت دسته‌جمعی از آن آغاز شد،‌ در سال‌های گذشته از‌سوی خانوادۀ مرحوم عابدزاده به «جامعه‌المصطفای مشهد» هدیه شد و این نهاد فرهنگی مجوز تخریب مهدیه و احداث بنای جدید را گرفت. تخریب کامل این مهدیه در دی‌ماه سال گذشته انجام شد که بعد با انتقادات مختلف ازجانب فعالان این عرصه و سازمان میراث فرهنگی، جامعه‌المصطفی متعهد شد تا بنا را عین‌به‌عین با ضوابط میراث فرهنگی بسازد و در غیر این صورت پروژه متوقف می‌شود.

جامعه‌المصطفی هیچ نقشه‌ای برای ساخت عین‌به‌عین ارائه نکرده است
حالا که زمان زیادی از این تعهد می‌گذرد، وفا ثابتی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی می‌گوید: «ما از اواخر سال٩۵ تاکنون منتظر ارائۀ طرح از طرف جامعه‌المصطفی برای بازسازی این مهدیه هستیم.».
وی ادامه می‌دهد: «باید بعد از بررسی طرح تصمیم‌گیری شود که آیا جامعه‌المصطفی برای دریافت پروانه می‌تواند از شهرداری مجوز بگیرد یا نه، چراکه شهرداری تعهد دارد که درصورت کسب مجوز از ادارۀ کل میراث فرهنگی می‌تواند پروانۀ ساخت را به جامعه‌المصطفی بدهد.».
ثابتی خاطرنشان می‌کند: «باید طبق همان تعهدی که انجام شده، این بازسازی عین‌به‌عین و به‌صورت قبل انجام شود. بازسازی نه‌تنها کالبدی، بلکه باید محتوایی نیز باشد.».
رضا سلیمان‌نوری، فعال حوزۀ میراث فرهنگی نیز میزان اقدامات جامعه‌المصطفی برای بازسازی عین‌به‌عین مهدیۀ عابدزاده را هیچ می‌داند و معتقد است این بازسازی هیچ پیشرفتی نداشته است.
وی در گفتگو با شهرآرا عنوان می‌کند: «جامعه‌المصطفی تعهد داده که درصورت بازسازی عین‌به‌عین مهدیۀ عابدزاده، از فضای زیرزمین و خانۀ مرحوم عابدزاده که در پشت مهدیه قرار دارد، به‌عنوان خوابگاه دانشجویان و طلاب استفاده کند. این موضوع خودش مشکل دارد، اما میراث فرهنگی تا بالاترین حد ممکن کوتاه آمده تا این مهدیه بازسازی شود.».
این خراسان‌پژوه ادامه می‌دهد: «به نظر من جامعه‌المصطفی به‌دنبال این است تا زمان بگذرد و ادامۀ پروژۀ خود را اجرا کند؛ همان‌طور که شبانه این مجموعه را تخریب کردند، احتمالا شبانه هم بخواهند پروژۀ خود را اجرایی کنند.».
سلیمان‌نوری با بیان اینکه در دورۀ تغییر مدیران سازمان میراث فرهنگی، تغییر مدیران شهری و... قرار داریم، اظهار می‌کند: «به گمان مدیران جامعه‌المصطفی این تغییرات می‌تواند فضایی را ایجاد کند که مدیران جدید، پرونده را نخوانده باشند و تصمیمات دیگری بگیرند.».
وی اضافه می‌کند: «در‌حال‌حاضر مقبرۀ مرحوم عابدزاده و نقشه‌های این بنای تاریخی موجود است و به‌همین‌خاطر هم عنوان می‌شود که امکان احیای آن وجود دارد. اگر واقعاً تصمیم بر احیای آن وجود داشته باشد، این کار شدنی و بهترین تصمیم است؛ زیرا این عمل درجهت گسترش و تبلیغ تشیع در جهان اسلام است. با این کار، جهانیان با قسمتی از فضای اصیل ایرانی و اسلامی آشنا می‌شوند و هویتی که در مهدیۀ عابدزاده تخریب شده بود، دوباره زنده می‌شود.».
این فعال حوزۀ میراث فرهنگی می‌گوید: «ساخت خوابگاه در هر نقطه‌ای امکان‌پذیر است و جامعه‌المصطفی می‌تواند مکان دیگری را برای ساخت خوابگاه در نظر بگیرد.».
سلیمان‌نوری با بیان اینکه دو حالت برای این مهدیه می‌توان در نظر گرفت، تصریح می‌کند: «جامعه‌المصطفی یا با رعایت قانون عین‌به‌عین مهدیۀ عابدزاده را بازسازی کند، یا در حالت دوم این ملک را به شهرداری یا مجموعه‌ای دیگر واگذار کند.».
وی عنوان می‌کند: «اساس جامعه‌المصطفی، تعلیم و تربیت مبلغان دینی و آشناسازی مسلمانان جهان با واقعیت اسلام شیعه است که بازسازی این مهدیه درراستای این هدف قرار دارد.».

رئیس «جامعه‌المصطفای مشهد» به وعده‌هایش همچنان عمل نکرده است
پیش از این‌ها حجت‌الاسلام مهدوی‌مهر، رئیس «جامعه‌المصطفای مشهد» به شهرآرا گفته بود: «بنای مهدیه ١٠ سال قبل توسط خانوادۀ مرحوم عابدزاده به جامعه‌المصطفی هبه شده است و در لیست آثار ثبت‌شده در سازمان میراث فرهنگی نیست؛ به‌همین‌علت ثبت این بنا به‌عنوان میراث تاریخی و فرهنگی صحت ندارد.».
وی یادآور شده که «احیای فیزیکی و محتوایی مهدیه در دستورکار است به‌گونه‌ای که از نما و زیبایی‌های گذشته برخوردار باشد.».همچنین حجت‌الاسلام مهدوی‌مهر، رئیس «جامعه‌المصطفای مشهد» روز گذشته درخصوص آخرین فعالیت‌ها برای احیای مهدیۀ عابدزاده، پاسخ‌گو نبود.مهدوی‌مهر خاطرنشان کرده است: «با همت جامعه‌المصطفی مهدیۀ عابدزاده بازسازی خواهد شد و هیچ‌گونه کاربری تجاری یا هتل که در بعضی از شنیده‌ها گفته می‌شود، صحت ندارد و اساساً ما صرفاً فعالیت آموزشی، مذهبی و فرهنگی داریم.».

ساخت عین به عین مهدیه لازم الاجراست
محمد رکنی، معاون سابق میراث فرهنگی استان نیز دراین‌خصوص گفته بود: «پیگیری ساخت عین‌به‌عین این بنا با توجه به مصوبۀ شورای عالی معماری و شهرسازی کشور لازم‌الاجراست. البته خوشبختانه با توجه به مستندات موجود، امکان فنی این ساخت عین‌به‌عین هم فراهم است و نهاد بهره‌بردار این بنا هم با توجه به جلساتی که‌ با ما داشته، متعهد به اجرای این کار است.». 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی