کد خبر : 75723
/ 13:53
جذاب نبودن استفاده از گاز طبیعی سبب شده است نیمی از خودروهای دوگانه‌سوز مشهد بنزین مصرف کنند؛

رکوردزنی بنزین، قهر مشهدی‌ها با سی‌ان‌جی

بنزین رکورد زد. در چند ماه اخیر، به‌ویژه در فصل تابستان، در برخی روزها این جملۀ آشنا چندین‌بار تکرار شده است.

رکوردزنی بنزین، قهر مشهدی‌ها با سی‌ان‌جی

علیرضا ظهیری- بنزین رکورد زد. در چند ماه اخیر، به‌ویژه در فصل تابستان، در برخی روزها این جملۀ آشنا چندین‌بار تکرار شده است، رکورد‌زنی بنزین، که برعکس تمام رکوردهای دیگر، اصلا خوب نیست و زنگ خطری برای کشور به شمار می‌رود. آمارهای شرکت پخش فراورده‌های نفتی منطقۀ خراسان رضوی هم مؤید این موضوع است که، در مجموع، میزان مصرف بنزین در سطح استان افزایش چشمگیری داشته است به نحوی که، طی ٢۶ روز از ماه شهریور، ١۶ روز افزایش مصرف بنزین نسبت به سال گذشته به ثبت رسید و حتی، در روز ٢٣ شهریورماه، بنزین مصرفی در منطقۀ خراسان رضوی ۶۴ درصد بیشتر از میزان ثبت‌شده در مدت مشابه سال قبل بود. به عقیدۀ برخی کارشناسان، رکوردزنی مصرف بنزین، به دلیل افزایش حجم سفرهای تابستانی، دور از انتظار نبود اما، اگر موضوع را نوعی دیگر بررسی کنیم، خواهیم فهمید که این رکورد‌زنی قابل‌انتظار نبوده است چرا‌که، پس از این افزایش مصرف‌ها در دوره‌های مختلف در تابستان سال جاری، مسئولان چندین‌بار به فکر افزایش قیمت بنزین یا سهیمه‌بندی مجدد آن افتاده‌ بودند و هربار، با تکذیب از سوی مسئولان عالی وزارت نفت، موضوع به بایگانی رفته است. یکی دیگر از مسائلی که به عقیدۀ کارشناسان سبب‌ساز مصرف زیاد بنزین در کشور شده است استفاده نکردن مردم از گاز طبیعی یا همان سی‌ان‌جی است، سوختی که هم برای محیط زیست نفع دارد و هم می‌تواند نقش مؤثری در کاهش مصرف بنزین داشته باشد. استفاده نکردن مردم از گاز طبیعی، به طور قطعی، از مسائل مالی سرچشمه می‌گیرد، جایی که استفاده از این سوخت باید برای مردم آن‌قدر جذابیت اقتصادی داشته باشد که دیگر به فکر استفاده از بنزین نیفتند.
106065.jpg
مصرف گاز طبیعی برای مردم جذابیت قیمتی ندارد
طبق گفتۀ رئیس انجمن سی‌ان‌جی خراسان رضوی به شهرآرا قیمت گاز طبیعی باید ٣٠-٣۵ درصد قیمت بنزین باشد اما قیمت امروز این سوخت بیشتر از نصف قیمت بنزین است. این قیمت زیاد و پیمایش کمی که خودروها می‌توانند با گاز طبیعی داشته باشند سبب شده است مردم عطای این سوخت پاک را به لقایش ببخشند و همچنان باک ماشین‌های خود را با بنزین پر کنند. سید محمدرضا رضوی راد با بیان اینکه مصرف گاز طبیعی در استان خراسان رضوی حدود ١٧-١٨درصد مصرف کشوری است اظهار کرد: «در تمام دنیا نسبت قیمت گاز طبیعی بین ٣٠ تا ٣۵ درصد قیمت بنزین است اما در ایران قیمت یک لیتر بنزین ١٠٠٠ تومان و قیمت یک کیلوگرم گازطبیعی ۶٠٠ تومان است. با توجه به پایین بودن جذابیت قیمتی برای استفاده از سوخت گاز طبیعی، به طور قطعی، مردم نیز رغبتی برای استفاده از این سوخت پاک ندارند.».

کمبود جایگاه‌های سی‌ان‌جی
رئیس انجمن سی‌ان‌جی خراسان رضوی با بیان اینکه ما در شهر بزرگی همچون مشهد که قریب به ۵/٣ میلیون نفر جمعیت ساکن و ٢٧ میلیون زائر دارد با کمبود جایگاه‌های سی‌ان‌جی مواجه هستیم تصریح کرد: «هرچند با توجه به استقبال نکردن مناسب مردم از استفاده از سوخت گاز طبیعی ۶٠-٧٠ درصد ظرفیت جایگاه‌های سطح شهر مشهد خالی است، با توجه به اینکه نرم استاندارد برای هر ١٠٠٠ خودرو یک جایگاه سی‌ان‌جی است و با توجه به اینکه حدود ٢٠٠ هزار خودروِ دوگانۀ رسمی در سطح استان به ثبت رسیده است، وجود ١٩٣ جایگاه تک‌منظوره و دومنظورۀ گاز طبیعی کافی نیست و این نسبت باید به حداقل دوبرابر افزایش یابد.». وی افزود: «در حال حاضر، در شهر مشهد نیز حدود ۶۵ جایگاه تک‌منظورۀ گاز طبیعی وجود دارد که این رقم نیز برای شهری مثل مشهد مناسب نیست.».

درخواست کرده‌ایم قیمت گاز طبیعی کاهش یابد
رضوی‌ راد دربارۀ استقبال نکردن مردم از گاز طبیعی این‌گونه ادامه داد: «دراین‌باره از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواستی مبنی‌بر کاهش قیمت گاز طبیعی داشته‌ایم که ایشان نیز نامه‌ای زده‌اند و به معاون اول رئیس جمهور ارجاع شده است.». دو سال پیش بود که، براساس مصوبۀ هیئت دولت، در تابستان، قیمت گاز طبیعی کاهشی ۵٠ درصدی داشت و، طی سه ماه تابستان، روند صعودی مناسبی از استفادۀ مردم از گاز طبیعی به ثبت رسید اما این اتفاق خوب دیگر رخ نداد.
106066.jpg

استفاده از یک سوخت در نیمی از خودروهای دوگانه‌سوز
عضو هیئت مدیرۀ انجمن سی‌ان‌جی کشور با اشاره به اینکه مصرف گاز طبیعی می‌تواند در کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف بنزین نقش مؤثری داشته باشد تأکید کرد: «امروز شاهد هستیم که، با توجه به مشکلات عدیدۀ استفاده از این سوخت پاک از جمله قیمت بالای آن نسبت به بنزین، ایستادن در صف، پراکندگی نامناسب جایگاه‌ها و نبود جایگاه‌های کافی، ۵٠ درصد از خودروهای دوگانه‌سوز شهر مشهد از این سوخت استفاده نمی‌کنند و مصرف بنزین را به مصرف گاز طبیعی ترجیح داده‌اند.». وی، در ادامه، به مشکلات جایگاه‌داران سی‌ان‌جی نیز اشاره‌ای داشت و افزود: «در حال حاضر، حدود سه سال است که کارمزد جایگاه‌داران تغییری نکرده است و، با توجه به اینکه هیچ آیتم تشویقی‌ای نیز برای ما وجود ندارد و البته با توجه به استقبال کم مردم، امروز شرایط در این صنف به‌هیچ‌عنوان خوب نیست و برخی از جایگاه‌داران در حال ورشکستگی هستند.». رئیس انجمن سی‌ان‌جی خراسان رضوی ادامه داد: «یکی دیگر از مشکلات اصلی حوزۀ گاز طبیعی یا سی‌ان‌جی در مشهد نیز پراکندگی نامناسب جایگاه‌هاست. متأسفانه، به دلیل قیمت بالای زمین در برخی از نقاط شهر و نداشتن صرفۀ اقتصادی برای زدن یک جایگاه توسط بخش خصوصی، شاهد هستیم که در برخی نقاط شهر مشهد جایگاه‌های بسیار کمی وجود دارد.».

استقبال از اصلاح قیمت
همچنین عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دربارۀ رکوردزنی مصرف بنزین در سال جاری اظهار کرد: «تجربه بیانگر این است که، به طور طبیعی، میزان مصرف بنزین در ایام تعطیلات نوروز و فصل تابستان با رشد روبه‌رو می‌شود اما میانگین مصرف بنزین در سال جاری نسبت به گذشته نیز با افزایش مواجه شده که نکتۀ قابل‌تأملی است.».احمد صفری ادامه داد: «یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش مصرف بنزین سوق دادن بخشی از تقاضای مصرف بنزین به استفاده از سوخت سی‌ان‌جی است.».وی با مثبت ارزیابی کردن نامۀ وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاون اول رئیس جمهور مبنی‌بر اصلاح نرخ سوخت گاز طبیعی سی‌ان‌جی تأکید کرد: «باید قیمت سی‌ان‌جی به میزانی باشد که انگیزه برای استفاده از این سوخت نسبت به استفاده از بنزین بیشتر باشد.». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی