کد خبر : 75775
/ 21:30

نوجوان ۱۷ ساله مشهدی در پشت پردۀ کلاهبرداری‌های سایبری

پلیس فتا پسری نوجوان که با طراحی سایت‌های فیشینگ و پشنهادات فریبنده در شبکه‌های اجتماعی به حساب‌های بانکی شهروندان دستبرد می‌زد، شناسایی و دستگیر کرد.

نوجوان ۱۷ ساله مشهدی در پشت پردۀ کلاهبرداری‌های سایبری

شهرآرا آنلاین / فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی گفت: در پی ارائه مرجوعه قضایی از سوی یک شهروند مشهدی، مبنی‌بر برداشت غیرمجاز از حساب بانكی، تیمی از کارشناسان پلیس فتا برای بررسی موضوع وارد عمل شدند.

قادر کریمی افزود: در بررسی اظهارات شاکی پرونده مشخص شد این فرد برای افزایش فالوور در یكی از شبكه‌های اجتماعی پیام‌رسان برای شخصی كه در قبال دریافت فقط ۱۰۰۰ تومان، افزایش اعضای ۱۰۰۰ نفری را پیشنهاد می‌داده است، عضویت یافته و این مبلغ را به صورت اینترنتی به سایت اعلام شده واریز کرده که متوجه می‌شود، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان از حسابش كسر شده است.

وی با بیان این‌که «با توجه به نوع كلاهبرداری صورت‌گرفته از شاكی و مستندات ارائه شده توسط وی»، تصریح کرد: مشخص شد شاكی به‌دنبال پیشنهاد دریافتی روی لینكی كلیك کرده و در كانالی با محتوای نامناسب غیراخلاقی عضو شده و در آن‌جا با تبلیغات افزایش فالوور آشنا و همچنان با انتخاب لینك پیشنهادی، اطلاعات حساب خود را جهت واریز مبلغ ۱۰۰۰ تومان ارسال کرده است.

کریمی اضافه کرد: با توجه به سرنخ‌های موجود و در پی رصد و پایش فضای سایبری، مشخص شد شاكی متاسفانه در تله فیشینگ گرفتار شده و كلاهبردار با طرح نقشه‌ای از قبل‌تعیین‌شده و طراحی سایت فیشینگ، به اطلاعات حساب این شهروند دست یافته و مبالغی را به‌صورت غیرمجاز و اینترنتی از حساب وی برداشت کرده‌ است.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی تصریح کرد: كارشناسان زبده پلیس فتا با استفاده از روش‌های نوین پلیسی متهم را در یکی از شهرهای جنوب غربی كشور شناسایی و با نیابت قضایی دستگیر کردند.

وی با اشاره به این‌که «متهم نوجوانی۱۷ساله با سابقه كیفری دررابطه با جرایم رایانه‌ای است»، بیان کرد: متهم با مشاهده ادله موجود به جرم خود اعتراف كرد و انگیزه خود را از بزه ارتكابی، ایجاد سایت‌های فیشینگ و دسترسی به اطلاعات حساب شهروندان جهت كسب منفعت مالی عنوان کرد.

کریمی خاطرنشان کرد: در بررسی ادله دیجیتالی متهم، اطلاعات ۲۹ فقره كارت بانكی مربوط به حساب شهروندان، چند صفحه فیشینگ به آدرس‌های www.followp.ml و ww.gdoosh.tk استخراج شد كه برابر مستندات آزمایشگاهی متهم به صفحات مذكور دسترسی مدیریتی (admin) داشته است.

وی عنوان کرد: با بررسی گوشی تلفن همراه توقیف‌شده از متهم همچنین تعداد ۲۳ فقره پست الکترونیکی و رمز عبور به همراه لیستی از دسترسی‌های مختلف كه توسط هكرها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همراه اپلیكیشن‌های متعدد با موضوع هك و نفوذ توسط کارشناسان پلیس فتا استخراج شد.

کریمی اذعان داشت: با ادله به‌دست‌آمده از تجهیزات فنی متهم، مشخص شد متهم در سایت‌های شرط‌بندی و پیش‌بینی فوتبال نیز عضویت داشته و گرداننده یكی از سایت‌های شرط‌بندی نیز هست كه با توجه به مستندات موجود، مبالغ احتمالی كلاهبرداری شده رقم قابل توجهی خواهد بود که پرونده برای كشف ابعاد مختلف و شناسایی سایر مال‌باختگان توسط کارشناسان مجرب پلیس فتا در حال رسیدگی است.

 

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی در ادامه برای پیشگیری از برداشت‌های غیرمجاز و کلاهبرداری‌های سایبری مواردی را به شرح ذیل برای کاربران اینترنتی توصیه کرد:

- هرگز در كانال‌هایی با محتوای مجرمانه عضویت پیدا نكنید؛ زیرا غالب كلاهبرداری‌ها در همین كانال‌ها با محتوای مجرمانه است و مجرمان به‌دور از چشم قانون، دام‌های خود را در این كانال ها پهن می‌کنند.

- در شبكه‌های اجتماعی پیام‌رسان هی‌ گونه پرداختی تحت عنوان شاپرك یا شبكه پرداخت الكترونیكی نداریم؛ بنابراین شهروندان مراقب باشند حتی برای پرداخت وجوه كم نیز اطلاعات حساب بانكی خود را وارد نکنند .

- سایت‌های فیشینگ شده مشخصاتی دارند كه برای تشخیص سایت حقیقی از سایت جعلی نیاز به آگاهی و قوه تمیز كاربر دارند؛ بنابراین قبل از واردکردن اطلاعات حساب بانكی خود مراقب سایت‌های فیشینگ شده یا جعلی باشید تا اطلاعات حساب شما در دست سارقان اطلاعات و موجودی حساب شما به خطر نیفتد.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی