کد خبر : 75781
/ 23:16
شهرآرا در گزارشی تجربیات جهانی در حوزۀ گردشگری شب را بررسی می‌کند؛

مشهد، گزینۀ برتر برای گردشگری شب

مشهد، با ۲۵میلیون گردشگر، که ۴میلیون آن‌ها غیرایرانی هستند، شهری است که بخشی از آن هیچ‌وقت نمی‌خوابد.

مشهد، گزینۀ برتر برای گردشگری شب

خبرنگار: نیک‌پندار

شهرآرا آنلاین / در کنار ادارات و نهادهای دولتی مثل اورژانس‌ها و کلانتری‌ها و آتش‌نشانی‌ها که ماهیتاً شب هم مشغول کارند، در بخشی از مشهد، به‌ویژه منطقۀ ثامن، بسیاری از مشاغل خدماتی هم شب‌ها به مشتریانشان سرویس می‌دهند. این اتفاق زمینه را برای نوعی از گردشگری نوظهور فراهم می‌کند که از آن با عنوان «گردشگری شب» (night tourism) یاد می‌کنند. گردشگری شب، اگرچه در کشور ما و همچنین مشهد جایگاه چندانی ندارد، محور و موضوع بسیاری از مقالات و تحقیقات علمی در بخش‌های مختلف دنیا قرار گرفته است.

 

هنگ‌کنگ

کم وکیف گردشگری شب در هنگ‌کنگ را می‌توانید در سایت discoverhongkong بیابید اما، به طور خلاصه، در این شهر، صنعت نورپردازی حرف اول را می‌زند. خیابانی که به معبد اصلی این شهر منتهی می‌شود هیچ‌وقت نمی‌خوابد و همۀ شرایط برای استفاده از خدمات تجاری آن فراهم است. همچنین، در اقصا‌نقاط هنگ‌کنگ، تئاترهای خیابانی همواره در حال اجرا هستند. برای استفاده از زیبایی‌های نورپردازی شبانه در هنگ‌کنگ حتی نیاز به پیاده‌روی هم نیست. اتوبوس‌های روباز به گردشگر این امکان را می‌دهد که از رقص‌نورهای زیبا لذت ببرد.

 

کرۀ جنوبی

کرۀ جنوبی هم فعالیت‌های شبانۀ فراوانی دارد. در مناطق مرکزی سئول، فروشگاه‌ها هیچ‌وقت بسته نمی‌شوند. گردشگران در این شهر هر غذایی را می‌توانند در هر ساعتی از شب که بخواهند پیدا کنند. علاوه‌بر این، انواع خدمات غیر‌تجاری دیگر باعث شده است تا کرۀ جنوبی به‌عنوان نماد زندگی در شب در منطقۀ شرقی آسیا شناخته شود. فستیوال ویژۀ نور در نزدیکی سئول، برگزاری تور شبانه در شهر سئول، تور «نور ماه» در کاخ چانگ‌دکانگ در سئول، بهینه‌سازی چندین شهر زیبا برای زندگی شبانه، برج تاریخی سئول و نورپردازی شبانه آن را باید مهم‌ترین اقدامات مدیران شهری در کره برای جذب گردشگران شب در این کشور دانست.

 

پاریس

بسیاری معتقدند پاریس مرکز فرهنگی اروپاست. انواع کتابخانه‌ها، محله‌هایی که در آن‌ها نویسندگان مشهور ساکن بوده‌اند، اپراها، انواع موزه‌ها و جشنواره‌های مختلف باعث شده است مدیران شهری پاریس با فراهم کردن زمینه‌های لازم برای رفع نیاز مسافران، به فکر کسب درآمد از اوقات شب هم باشند. البته، در کنار همۀ این‌ها، باشگاه‌های مختلف موسیقی مدرن و سنتی اروپا هم که در شب فعالیت می‌کنند باعث شده است گردشگران در پاریس هیچ‌وقت احساس خستگی نکنند.

 

چین، گوانگژو

بیشتر شهرهای چین از جمعیت زیاد رنج می‌برند اما گوانگژو یکی از آن شهرهایی است که توانسته است با استفاده از صنعت گردشگری در شب، بدون اینکه معضل جمعیت زیاد روز مزاحمتی ایجاد کند، به کسب درآمد از توریسم بپردازد. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث جذب گردشگران شب در این شهر شده است آب‌وهوای مناسب گوانگژو برای گردش شبانه است. روزها در این شهر گرمای هوا تا بیشتر از ۳۰ درجه می‌رسد اما در شب بیشتر از ۲۲ درجۀ سانتی‌گراد نمی‌شود.وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان دومین عاملی است که گردشگری شبانه را در گوانگژو رونق بخشیده است: رودخانه پیرل، کوهستان بیانون و پارک‌هایی که به زیبایی نورپردازی شده است. علاوه‌بر این، نورپردازی، استفاده از موسیقی‌های سنتی، گروه‌های فولکلور، رستوران‌های سنتی و بومی و دیگر صنایع وابسته به هویت سنتی گوانگژو، که گردشگر نظیر آن‌ها را در شهر و دیار خود نمی‌بیند، هم به گردشگری شب کمک کرده است.یکی دیگر از عوامل رونق گردشگری شبانه در گوانگژو وجود پاساژها و مراکز خرید بزرگ است که در همۀ ۲۴ساعت شبانه‌روز سرویس می‌دهند. این عامل حتی اهالی گوانگژو را هم به شب‌گردی تشویق می‌کند.

 

فیلادلفیا

اگرچه نیویورک را «شهر همیشه‌بیدار» آمریکا نامیده‌اند، فیلادلفیا را باید شهری دانست که از آسمان شبش بهترین استفاده را می‌برد تا جایی که تورهای شب در فیلادلفیا شهرت جهانی پیدا کرده‌اند. همۀ ماجرا هم این است که در این شهر فضاهایی برای رصد ستاره‌ها و کهکشان در شب ایجاد شده است، امری که در بسیاری از شهرهای جهان و کشورمان از آن غافل شده‌ایم و، با نورپردازی نامناسب، شب را هم مثل روز روشن کرده‌ایم. همین تورهای شبانه فضا را فراهم کرده است تا اماکن عمومی مانند موزه‌ها و هال‌ها هم شبانه فعالیت داشته باشند.

 

رم، ایتالیا

شهر رم در ایتالیا نیز از جملۀ جاذبه‌های گردشگری در شب محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، این شهر با داشتن مکان‌های تاریخی و بسیار مشهور از جمله بنای تاریخی کلوسئوم یا تماشاخانۀ گلادیاتورها بهترین مقصد برای توریست‌های ماجراجوست. گردشگران، با مشاهدۀ این بنای ۲هزار ساله در شب، با دوران اوج امپراتوری رم و بی‌رحمی فرمانروایان آن، که با قربانی کردن جنگجویان در راه مبارزه با حیوانات وحشی سرگرم می‌شدند، آشنا می‌شوند. 

 

مزایای گردشگری شب

رهایی از ترافیک سرسام‌آور روز، آب‌وهوای مناسب در شب، دسترسی آسان به مناطق مختلف، وجود جاذبه‌های فرهنگی و خانه‌های تاریخی فراوان در شهر به‌‌ویژه در منطقۀ ثامن، بازار و اماکن تجاری، سرانۀ فضای سبز بالای مشهد، وجود ییلاقات متنوع در شهر، و وجود بوستان‌های متنوع و فعال در شهر، همه‌و‌همه، زیرساخت‌های فراهمی است که می‌تواند زمینه را برای گسترش صنعت گردشگری شب مهیا کند. این اتفاق نه‌تنها به ماندگاری زائر که مسئلۀ اصلی در گردشگری است منجر خواهد شد بلکه به رونق اقتصادی و کارآفرینی هم خواهد انجامید. اما از نکات ریزی که باید مورد توجه مدیران قرار بگیرد این است که اولا گردشگر بیشتر به دنبال جاذبه‌های بومی و سنتی شهر است و نه آنچه در شهر خود می‌یابد. بعد از آن، نورپردازی در شهر باید به شکل مناسبی صورت گیرد به نحوی که آسمان شب به‌راحتی قابل رؤیت باشد.شهر مشهد هم، با توجه به وجود حرم امام‌رضا‌(ع)، جزو شهرهایی است که به شکل ویژه می‌تواند به برند گردشگری شب در کشور و منطقه تبدیل شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی