کد خبر : 75794
/ 11:22
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در مراسم معارفه شهردار مشهد تاکید کرد؛

لزوم اصلاح رویکرد و تغییر نگرش به شهرداری مشهد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اصلاح رویکرد و تغییر نگرش به شهرداری مشهد، گفت: گفتمان اصلاحات برگرفته از آموزه‌های دینی و ریشه در تاریخ یکصد ساله مبارزات مردم ایران دارد.

لزوم اصلاح رویکرد و تغییر نگرش به شهرداری مشهد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری با بیان این مطلب در مراسم معارفه شهردار جدید و تودیع شهردار پیشین که در ساختمان سپید واقع در خیابان خاقانی برگزار شد، اظهار کرد: توسعه پایدار با رویکرد متوازن و عدالت محور را مهم‌ترین مامویت شورای شهر و شهرداری مشهد می‌دانیم که این امر جز در سایه تعامل و هم‌افزایی و همراهی همه نهادها و جریانات و افراد تاثیرگذار محقق نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین نیاز مدیریت شهری اصلاح رویکرد و نگرش به شهرداری است، افزود: شهرداری با تکیه بر منابعی که متعلق به شهر بوده، دارای وظایف مشخصی است.
106158.jpg
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: انتظارات خارج از وظایف شورا و شهرداری در کنار عدم وجود منابع پایدار برای اداره شهر یکی از چالش‌های عمده شهرداری است. از سویی، قانون شوراها و شهرداری‌ها تکلیف را روشن کرده که درآمدهای مردم باید صرفا در حوزه جغرافیایی شهر استفاده شود.
حیدری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تشریح رسالت گفتمان اصلاحات پرداخت و گفت: گفتمان اصلاحات برگرفته از آموزه‌های دینی است و ریشه در خواست های مردم از صد سال پیش دارد. این گفتمان به دنبال اصلاح وضع موجود با سازوکارهای قانونی است و دل در گرو انقلاب دارد.
وی بیان کرد: تفکر اصلاحی کم هزینه ترین مسیر را برای تغییر و پاسخگویی به مطالبات مردم از طریق صندوق رای دارد و مسئولان و مردم فداکار انقلاب اسلامی با تاسی به اینکه میزان رای ملت است، جلوه باشکوهی از مردم سالاری را به منصه ظهور نشاندند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با طرح این سوال که وظایف شهرداری چیست، افزود: از فقیهان و مجتهدان حوزه علمیه مشهد تقاضا دارم راهنمایی کنند و بگویند در شرایطی که شهرداری مشهد تعهدات بسیار زیادی دارد، انجام ماموریت درحوزه های مختلف شهری چه حکمی می تواند داشته باشد؟
حیدری با تاکید بر اینکه ضرورت دارد از رویکرد فقهی عالمان استفاده کنیم، اظهار کرد: پیمانکاران و طرف های قرارداد شهرداری 10 ماه است که به کارکردهای خود دست نیافتند و آبرویشان در خطر است. آن ها دست به فروش اموال خود زده اند و بخشی از کارگرانشان را اخراج کردند، در این صورت، پرداختن به امور مختلف چه جایگاهی دارد؟
وی با اشاره به معضل کشف رود، خاطر نشان کرد: در حالیکه برای حل معضل کشف رود در گذشته تلاش هایی صورت گرفته، اما این مسئله همچنان یک تهدید جدی به شمار می رود. در حالیکه مسیرهای رفت و آمد برای معلولان شرایط مناسبی ندارد، پرداختن به مسائل دیگر چه معنایی دارد؟
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد به وجود فاصله جدی استاندارهای ارائه خدمات شهری در مناطق کم برخوردار و حاشیه ای و ده ها مسئله دیگر در سطح شهر مشهد اشاره کرد و گفت: دیگر چه تکلیفی را برای شورائیان در مسیری غیر از ماموریت های خود می توان متصور شد؟
106159.jpg
حیدری با تاکید بر اینکه صرفا باید بر مدار قانون تصمیم گیری کنیم، گفت: شورای پنجم در انتخاب شهردار بر اساس ملاک های بومی بودن، تحصیلات مرتبط، تخصص، کارآمدی، سلامت، دست پاکی در جریان انتخاباتی دموکراتیک کوشید و شهردار با رای اجماعی بالایی انتخاب گردید.
وی همچنین به مقارن شدن فعالیت دور جدید مدیریت شهری در شهر مشهد مقدس با ماه محرم و مناسبت های تاریخ ساز در میهن مان، اشاره کرد و گفت: بالندگی و پویایی نهضت عاشورا نه به واسطه مظلومیت یاران فرزند پیامبر بوده، بلکه اندیشه عاشورایی است که این حرمت را زنده نگاه داشته است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد به سخنان امام حسین (ع) در آخرین لحظات عمر اشاره کرد و افزود: ایشان فرمودند «اگر شما دین ندارید، حداقل در دنیایتان آزاده مرد باشید». در واقع نمی شود دین دار بود و آزاده مرد نبود. نمی شود دین دار بود و حق نگر نبود. نمی شود دین دار بود و از کرامت انسانی دفاع نکرد.
حیدری با اشاره به شروع هفته دفاع مقدس، به روح امام و شهدا درود فرستاد و عزت و سربلندی برای ایران اسلامی و مسئولان و مردم را خواستار شد.
وی همچنین از تلاش همه کسانی که از گذشته تا کنون برای موفقیت شهر مشهد تلاش وافر کردند، تشکر و آرزوی موفقیت برای شهردار جدید نمود.
نجمه کیشی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی