کد خبر : 75851
/ 20:30

چرا اینترنت شبیه کوه یخ است؟

محققان بر این باورند که در خوشبینانه‌ترین حالت تنها چهار درصد از اینترنت قابل جستجو است و ۹۶ درصد باقیمانده مشابه کوه یخ با مفهوم شبکه سیاه شناخته می‌شود.

چرا اینترنت شبیه کوه یخ است؟

شهرآرا آنلاین / دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه، اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب تنها بخش کوچکی از وب پنهان است.

استیو وازنیاک، دستیار استیو جابز در بنیانگذاری شرکت اپل گفت: زمانی که ما و سایر محققان مشغول بسترسازی اینترنت جهانی بودیم همگی به این هدف واحد اعتقاد داشتیم که با گسترش اینترنت، دنیا جهانی بهتر با آزادی بیشتر برای تمام مردم خواهد شد، اما با گسترش اینترنت به شکل امروزی ابعاد ناخواسته آن نیز رشد کرد.

وی در ادامه افزود: هنگامی که یک کاربر یک کلمه را جهت جستجو در گوگل وارد می‌کند، این موتور تنها چهار درصد از اینترنت را که قبلا توسط ربات‌های نرم‌افزاری ایندکس شده است جستجو می‌کند و باقیمانده فضای اینترنت همچنان در تاریکی به سر می‌برد.

به طور کلی اینترنت امروزی به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش اول همان اینترنت سطحی یا نمایان است و بخش دوم اینترنت نامرئی است که با اسامی اینترنت عمیق و اینترنت تاریک نیز شناخته می‌شود.

بخش پنهان یا تاریک اینترنت فضای عظیمی است که ربات‌ها یا عنکبوت‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو اجازه دسترسی به آنها را ندارند.

از آنجایی‌که اکثر ربات‌های ایندکس‎کننده اطلاعات موتورهای جستجو با فرمت HTML طراحی شده‌اند، بنابراین آنها نمی‌توانند صفحات شخصی و صفحات با سایر فرمت‌های ذخیره‌سازی اطلاعات در مرکزهای اطلاعاتی بی شمار و ناشناس سراسر وب را شناسایی کنند.

مفهوم اینترنت عمیق به طور اختصاصی به تمام وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی اشاره می‌کند که نمی‌توان از طریق موتورهای جستجو پیدا کرد و مفهوم اینترنت تاریک تنها بخش کوچکی از اینترنت عمیق است.

اینترنت عمیق شامل تمام اطلاعات غیرقابل رهگیری همچون وب سایت‌ها، ایمیل و دیتابیس‌ها است. اما در اینترنت تاریک تفاوت‌های تکنیکی در حوزه محصولات و خدمات غیر مرتبط باعث عدم دسترسی افراد می‌شود و تنها عده معدودی از کاربران به دنبال آن می‌گردند. این سایت‌ها شامل سایت‌های توزیع مواد مخدر، فروش اسلحه و باندهای قاچاق انسان هستند.

 

منبع: ایسنا

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی