کد خبر : 75973
/ 11:35
عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور:

گردشگری مهمترین پدیده جامعه بشری و تنها راه حل چالش اشتغال است

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: در ساختار اشتغال کشور بیکاری به عنوان یک فرا چالش اعلام و گردشگری مهمترین و بزرگترین پدیده جامعه بشری و تنها راه حل این ابر چالش، ابر پدیده گردشگری است.

گردشگری مهمترین پدیده جامعه بشری و تنها راه حل چالش اشتغال است

شهرآرا آنلاین / ابراهیم بای سلامی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری گفت: فرآیند میزبانی و میهمانی در بستر یک صنعت وسیع قرار گرفته و با حرکت یک میلیارد و ۲۰۰میلیون نفر از مبدا به مقصد در قالب تورهای منظم صنعت گردشگری شکل گرفته که علاوه بر رشد و پیشرفت ساختار تولید را نیز در جهان تغییر می دهد.

وی افزود : گردشگری سومین صنعت در جهان معرفی شده و در آینده بسیاری از مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با مولفه های گردشگری مقایسه خواهد شد در حالی که کشور از فقر نظری و تکنولوژی وسیعی رنج می برد و متاسفانه هیچوقت به تحلیل این صنعت در کشورمان نمی پردازیم.

وی گفت: دولت تدبیر و امید با سند اقفتخار آفرین برجام توانست به صنعت گردشگری رونق بخشد و گردشگری از خصوصی ترین بخش های اقتصاد است که درآمد حاصل از این صنعت مستقیم به دست مردم می رسد و درامد زایی و اشتغالزایی، عدالت گستری، فقرزدایی و حفظ محیط زیست از جمله کارکردهای این صنعت است.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور افزود: در لایحه برنامه ششم توسعه هیچ اشاره ای به گردشگری نشده بود که با تلاش مجلس این موضوع در قانون برنامه قرار گرفته است.

بای سلامی گفت: ۲۵دستگاه صنعتی و تولیدی با صنعت گردشگری در ارتباط هستند بخش خصوصی باید مطالبات خود را عمق ببخشد و در سطح بین المللی پیاده کند تا زمینه های سرمایه گذاری در این صنعت فراهم شود و مطالبات جدی از دولت در این حوزه داشته باشیم ولی متاسفانه از این حیث ایران بسیار ضعیف است.

وی افزود : برای گردشگری انبوه با کمبود اقامتگاه روبه رو هستیم و باید حوزه گردشگری توسعه پیدا کند و ظرفیت جمعیت آن به ۵برابر برسد.

بای سلامی گفت : بیش از ۵۰درصد اقامتگاههای کشور در مشهد است و گردشگری زیارت بیش از ۵۰درصد گردشگری کشور را تشکیل می دهد و باید با دیدگاه وسیع تری به صنعت گردشگری نگاه کنیم .

وی افزود: باید کمیسیون گردشگری و زیارت در مجلس تشکیل شود تا گردشگری به عنوان یک بحث فرابخشی مطرح شود اگر گردشگری توسعه پیدا کند در تمام زیر ساخت ها می توانیم زمینه ساز تحولات اساسی و جدی باشیم. ضمن اینکه بخش خصوصی باید با رویکردهای بین المللی در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوانپ

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی