کد خبر : 76015
/ 20:26
تنها مجتمع تجاری شهرک‌ «شیرین» دیگر برای کاسبانش سکه نمی‌اندازد

آن روی سکۀ بازار «حافظ»

بازار حافظ که روزگاری یکی‌ از مراکز بزرگ خشکبار مشهد خوانده‌ می‌شد، این‌روزها خلوت‌تر از هر زمان دیگری است.

آن روی سکۀ بازار «حافظ»

فاطمه شوشتری- بازار حافظ که روزگاری یکی‌ از مراکز بزرگ خشکبار مشهد خوانده‌ می‌شد، این‌روزها خلوت‌تر از هر زمان دیگری است. دیگر ردی از روزهای پررفت‌وآمد مغازه‌دار و مشتری باقی‌ نمانده است. کاسبان از خاطرات روزهای رونق بازار درگذشته و مقایسه‌اش با خلوت‌بودن این روزها می‌گویند. درحقیقت چندسال قبل به‌دلیل وابستگی مغازه‌دارهای مصلی و سایر کاسب‌ها به این مجتمعِ خشکبار و روند خوب خریدوفروش‌، بازار از نظر کاسبی موقعیت خوبی داشت. از 3سال قبل به‌دنبال کم‌شدن میزان تبلیغات، تغییر الگوی خرید مغازده‌دارها، عوض‌شدن هیئت‌امنا و مدیریت، این بازار بی‌رونق‌ترین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد؛ روزهایی که حاصلش تعطیلی حدود40درصد مغازه‌ها، تبدیل تعداد زیادی مغازه به دفتر شرکت‌ها و انبار است.

همچنین این نگرانی وجود دارد که ادامۀ این روند ضربه‌های زیادی به این ظرفیت بزرگ اقتصادی مشهد بزند. به‌دنبال‌همین، مالک و کاسبان بازار حافظ طرح‌هایی را تهیه‌ کرده‌اند که اجرایش نه‌تنها این بازار را به دوران طلایی کاسبی بازخواهد گرداند، بلکه باعث معرفی بیشتر این محل و تبدیل آن به یکی از قطب‌های اقتصادی مشهد می‌شود. بر همین اساس شهرآرامحله با روی‌ کارآمدن مدیریت جدید شهری، مشکلات این مجتمع تجاری را در گفت‌وگو با کسبه بررسی‌کرده و طرح‌های پیشنهادیشان مبنی‌بر اتصال مصلی به بازار «حافظ» ازطریق پل غیرهمسطح و بازگشایی خیابان «پانیذ» به‌سمت بهشت‌رضا(ع) را با متولیان درمیان گذاشته‌ است.

106453.jpg

تبدیل مغازه‌ها به انبار برای فرار از مالیات
درحال‌حاضر بازار «حافظ» با430مغازه در دوطبقه، تا حدودی نیمه‌تعطیل است؛ چراکه از میان کلّ مغازه‌ها حدود40درصد خالی هستند. از 60درصد مغازه‌های فعال‌ هم تعداد درخورتوجهی، به‌خصوص در طبقۀ دوم، تبدیل به دفتر شرکت‌ها و مواردی هم به انبار خشک‌بار بدل‌ شده‌ است.
آماری که فدایی، یکی از کسبه نیز آن را تأیید می‌کند و می‌گوید: «این مغازه‌ها با شیشه‌های مخدوش‌شده با روزنامه و برچسب، همان انبارهایی است که تعدادی از مغازه‌دارهای مصلی یا سایر نقاط شهر برای فرار از مالیات‌های دارایی در این محل اجاره کرده‌اند.».
وی می‌افزاید: «مغازه‌داران مذکور برای اینکه دارایی از انبارشان مطلع نشود و مالیات کم‌تری برایشان بِبُرد، انبارشان را به این مکان منتقل کرده‌اند. روندی که باتوجه به اجاره‌های به‌نسبت‌پایینِ این بازار روبه‌افزایش است.».
این کاسب از فعالیت دفتر شرکت‌ها هم حرف به میان می‌آورد و می‌افزاید: «قبلا دفتر شرکت‌ها بیشتر در طبقۀ بالا که جابه‌جایی کالا در آن سخت‌تر است، فعالیت می‌کردند، اما تبدیل چندمغازۀ نسبتاً بزرگِ همکف به دفتر نشان می‌دهد که کاسب‌ها به‌دلیل نبود بازار خوب، مغازه‌هایشان را تبدیل به دفتر شرکت می‌کنند.».
 
نبود تابلوی راهنما، دلیل کسادی بازار
یک کیلومتر از انتهای خیابان مصلی در بزرگراه بسیج که دور شوید و حواستان به دوربرگردان هوایی شهید عباس‌پور هم نباشد، مطمئناً نزدیک‌ترین دسترسی به بازار «حافظ» را از دست خواهید داد. مسئلۀ مهمی که طبق گفتۀ کاسب‌های این بازار یکی از دلایل اصلی افت خرید‌وفروش در این مجتمع بزرگ است.
مجیدی با ذکر این موضوع، چنین برایمان می‌گوید: «متأسفانه در راستۀ بزرگراه بسیج در هر دو لاین شرقی و غربی، هیچ تابلوی راهنمایی مبنی‌بر وجود بازار حافظ و نحوۀ دسترسی به آن وجود ندارد. به همین دلیل این بازار در بین مردم ناشناخته مانده و رشدی نکرده است.».
وی ادامه‌ می‌دهد: «درگذشته چندتابلوی راهنما در راستۀ بزرگراه بسیج برای معرفی این مجتمع تجاری نصب شد که شهرداری همۀ این موارد را جمع‌آوری‌ کرد.».
آن‌طور که این فروشندۀ خشکبار می‌گوید اگر کسی به موقعیت مکانی این بازار آشنا نباشد و نخستین‌بار مراجعه‌ کند، ممکن است به‌دلیل نبود تابلوی راهنما چندین‌بار در صدمتری دور خودش بچرخد.

106455.jpg
 
معلوم نیست پول شارژمان را کجا خرج‌ می‌کنند
کاسب‌های بازار «حافظ»، چه آن‌هایی که سرقفلی دارند و چه آن‌هایی که مستأجر هستند، هرماه باید 120هزارتومان پول شارژ به مالک مجتمع پرداخت‌ کنند. پولی که ازنظر آن‌ها زیاد است و محل هزینه‌کردش هم نامشخص.
زنده‌دل، یکی از همین افراد معترض، با یک‌حساب سرانگشتی خبر از چندده‌میلیون پول شارژ جمع‌آوری شده در ماه می‌دهد و می‌گوید: «با احتساب شارژ 120هزارتومانی برای مغازه‌های پایین و 80هزارتومانی مغازه‌های بالا، هرماه بیش‌از 30میلیون تومان پول جمع‌ می‌شود که متأسفانه محل هزینه‌کرد آن نامشخص است. ازطرف دیگر نمی‌توان باور کرد که پول قبض‌های آب، گاز و برق ماهانه به این رقم برسد.».
وی اضافه‌ می‌کند: «از نظر ما شارژی که از کاسب‌ها گرفته‌ می‌شود، مبلغ بالایی است. چراکه ما با مغازه‌های 30متری هم 120هزارتومان شارژ ماهانه می‌دهیم و کاسب‌های مجتمع فاز یک‌ و دو مصلی هم با مغازه‌های 200 و 300متری 120هزارتومان می‌دهند. این یعنی از ما پول اضافه گرفته‌ می‌شود.».
به گفتۀ وی حتی اگر کسی به نشانۀ اعتراض پول شارژ ماهانه را واریز‌ نکند، مالکِ ملک، برق واحد را بدون‌اجازه از ادارۀ برق، قطع می‌کند تا پولش را واریز کند.
 
بازار حافظ در نگاه مردم یک مکان تاریخی است
آجرهای سفالیِ یک‌شکل، کلّ نمای بازار «حافظ» را از چهارطرف شکل داده است. ساختمانی که از سه‌طرف ورودی دارد. درِ اصلی میانه‌های خیابان بسیج14، درِ دوم در حاشیۀ صدمتری و درِ سوم هم در خیابان پانیذ. مساحت کلّ بازار هم 4هزارمترمربع است که یک تابلوی تقریباً بزرگ بر سردر آن در حاشیۀ صدمتری نصب‌ شده‌ است. با این وجود کسبۀ بازار «حافظ» معتقدند که یکی از دلایل رونق‌نداشتن کاسبی در این بازار، دیدگاه تاریخی مردم به این محل است. زاهدی، یکی دیگر از کسبه با تأکید بر همین موضوع، می‌گوید: «از آن‌جایی که نوع نما حالت آجرسفالی‌های تاریخی را دارد، این موضوع برداشت می‌شود که با گذاشتن تابلوهای بزرگِ معرفی بازار می‌توان مشکل را حل‌ کرد.».
 
برای ساخت پل آمادۀ مشارکت با شهرداری هستیم
افتتاح بازار «حافظ» به سال 1382 برمی‌گردد. بازار در این 14سال، دو دوره مدیریت را بیشتر به خود ندیده‌ است. درست سه‌سال‌ قبل بود که اسماعیل شیبانی زمین بازار‌ «حافظ» را از مالک قبلی خرید. حالا او دومین مالک و مدیر این بازار بزرگ محسوب می‌شود که تمام مشکلات کاسب‌ها را به درحاشیه‌ماندن این مجتمع مربوط می‌داند.
وی توضیح‌ می‌دهد: «زمانی که این بازار ساخته‌ شد، شهرداری قول‌ داد برای بهترشدن وضعیت اقتصادی آن و همچنین از بن‌بست‌درآمدن بازار و شهرک «شیرین» تقاطع غیرهمسطحی از مصلی به سمت بازار اجرا‌ کند.».
مالک این بازار اضافه‌ می‌کند: «این تقاطع باعث می‌شود که دسترسی مردم به بازار راحت‌تر باشد و به‌جای 4الی5کیلومتر دور زدن بین دوربرگردان‌های صدمتری، با مسیر مستقیم به ورودی بازار برسند، اما این اتفاق هنوز رخ‌ نداده‌ است.».
طبق گفته‌های او، همین نبود دسترسی مناسب باعث شده تا این بازار که می‌تواند یکی از نبض‌های اصلی فروش و توزیع خشکبار در مشهد باشد، در حاشیه قرار بگیرد و هر روز از رونق بیفتد.
شیبانی به آمادگی این بازار برای مشارکت در ساخت پل نیز اشاره‌ و خاطرنشان‌ می‌کند: «طبق نامه‌ای که خود کسبه امضا کرده‌اند، آمادگی داریم در ساخت این پل 600الی700میلیون تومان مشارکت‌ کنیم.».
مالک بازار «حافظ» پیشنهاد دیگری می‌دهد که می‌تواند شهرک «شیرین» و این بازار را نجات‌دهد. او در توضیح می‌گوید: «سمت راست این بازار، خیابانی است به نام «پانیذ» که هنوز انتهای آن بازنشده است. اگر شهرداری پا پیش‌ بگذارد و این خیابان را به‌سمت بهشت‌رضا(ع) باز‌کند،50الی60درصد وضعیت بهتر خواهد‌ شد.».
 شیبانی در پاسخ به سایر مشکلات این بازار نیز عنوان‌ می‌کند: «برای رونق بازار، تاکنون چندتن از بزرگان خشکبار را این‌جا آورده‌ایم. فعالیت روزانۀ این بزرگان باعث شده وضعیت بهتر شود.
 درحال مذاکره با چندتن دیگر از همین بزرگان هم هستیم که خرید‌وفروش‌های بالایشان مطمئناً این بازار را بهتر معرفی خواهد‌ کرد. علاوه‌براین برای جلوگیری از تبدیل مغازه‌ها به انبار، به‌زودی طرح شفاف‌سازی با حذف مخدوش‌سازی شیشه‌ها را اجرا خواهیم‌ کرد.».
وی دربارۀ شارژ ماهیانه و هزینه‌کرد آن نیز فقط به پرداخت قبض‌ها و نظافت سرویس‌های بهداشتی اشاره‌ می‌کند.

106454.jpg

شهردار منطقۀ6 مشهد:
احداث تقاطع غیرهمسطح جزء اولویت‌های اصلی است
طی 4سال گذشته شهروندان منطقۀ6 به‌دنبال وعده‌هایی که در زمان تبلیغ کاندیداهای شورای همان دوران شنیده‌ بودند، مصرانه پیگیر اجرای یکی از همین وعده‌ها که احداث تقاطع غیرهمسطح مصلی نام‌ داشت، شدند. طرحی که فقط وعدۀ احداثش داده‌ شده بود و بعد هم با این عنوان که در اولویت نیست از دستورکارهای شهرداری خارج‌شد.
 حال آن‌طور که شهردار منطقۀ6 به خبرنگار شهرآرامحله می‌گوید، نجات بازاری‌های مجتمع «حافظ» از مشکلات، به یکی از اولویت‌های اصلی تبدیل‌شده‌ است.
قاسم‌زوکی‌نژاد بعد از شنیدن مشکلات بازار «حافظ» توضیح‌ می‌دهد: «تعدادی از اعضای شورای‌ اسلامی مشهد، طی چندروز اخیر بعد از بازدید از این منطقه، درجریان مشکلات آن قرارگرفتند که یکی از این موارد، مشکل ترددی اهالی شهرک «شیرین» و بازار «حافظ‌» بود.».
وی ادامه‌ می‌دهد: «در همین‌ جلسه دو طرح احداث تقاطع غیرهمسطح از کارمندان2  به خیابان سمت‌ راست بازار «حافظ» و از مصلی به خیابان دست‌ چپ همین بازار مطرح‌ شد.».
وی با‌اشاره‌به صرف اعتبار میلیاردی برای احداث یکی از این تقاطع‌ها، اضافه‌ می‌کند: «تقاطع غیرهمسطح از سمت بولوار «کارمندان» هزینۀ کمتری دارد، اما از آن‌جایی که اتصال مصلی به شهرک‌ «شیرین» مزایای بیشتری برای مردم دارد و مصلی را هم از بن‌بست‌بودن خارج می‌کند، بیشتر نظرها روی عملیاتی‌کردن این پل است.».
وی با بیان اینکه احداث تقاطع غیرهمسطح به‌سمت این بازار از اولویت‌های اصلی منطقۀ6 است، ابراز امیدواری‌کرد ظرف امسال یا سال‌ آینده کلنگ احداث این تقاطع به زمین‌ بخورد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی