کد خبر : 76045
/ 17:32
شهردار مشهد مقدس در بازدید از پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... طبسی مطرح کرد؛

عدم تناسب معماری و منظر شهری در خیابان های منتهی به حرم

امیرعلی قاسمی‌مقدم- با توجه به موقعیت خاص منطقۀ ثامن و بافت اطراف حرم و به‏‌منظور آسایش حال زائران و گسترش حیات شهری در فضاهای زیرسطحی، نخستین خیابان دوسطحی شرق کشور در شارستان چهارباغ مشهد مقدس درحال احداث است.

عدم تناسب معماری و منظر شهری در خیابان های منتهی به حرم

این خیابان دوسطحی به طول ٣٠٠ متر از خیابان شهید رجایی به‌سمت حرم تا تقاطع شارستان درحال اجراست. کلان‌پروژۀ مذکور به‏‌منظور بهبود در رفت‌‌وآمد زائران و مجاوران به حرم رضوی و ایجاد دسترسی آسان به بازارهای محدودۀ حرم با ١٠متر خاک‌برداری، فضای شهری پیوسته پویا و کارآمدی را در زیر تراز همکف خیابان ایجاد خواهد کرد. این خیابان در سطح زمین به‏‌صورت سواره‌رو درمی‌آید و در طبقۀ پایین‏‌تر، پیاده‌رو ایجاد می‌شود که علاوه‌بر طراحی خاص و منحصر‌به‌فرد به‌صورت هماهنگ با فضای معنوی حریم رضوی، برای زائران حرم رضوی امکانات خاصی ازقبیل استراحتگاه و مراکز خرید خواهد داشت.
با اجرای کامل این طرح، ضمن فراهم‌شدن امکان برقرارشدن ارتباط ساختاری میان ترازهای زیرسطحی مجتمع‏‌های تجاری و اقامتی واقع‌در محدوده، تأمین نیازهای زائران از طبقات زیرین شتاب می‌گیرد که با توجه به گره‌های ترافیکی این محدوده، موفقیت بزرگی خواهد بود.
عرض این خیابان دوطبقه، ٣۵متر است، درحالی‌که معبر قبلی ٢۵ متر عرض داشت. با درنظر‌گرفتن رفاه زائران، از عرض پروژه‏‌های اطراف این خیابان کاسته و به عرض خیابان افزوده شده است تا شرایط هرچه‌بهتری برای تردد زائران فراهم شود. برخورداری از یک تونل انرژی در زیر طبقۀ پایینی خیابان دوسطحی، امتیاز دیگر این کلان‌پروژه است.
106490.jpg

ضرورت تسریع در بازگشایی اولین خیابان دوسطحی
با توجه به اهمیت کلان‌پروژۀ خیابان دو‌سطحی آیت‌ا... طبسی، شهردار مشهد مقدس، روز گذشته به محل اجرای این پروژه رفت و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت احداث تنهاخیابان دوسطحی شرق کشور قرار گرفت.
به‌گزارش شهرآرا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، مهندس تقی‌زادۀ‌خامسی در جریان این بازدید بر ضرورت تسریع در بازگشایی اولین خیابان دوسطحی مشهد به‌منظور رفاه حال زائران و مجاوران رضوی تأکید کرد.
وی گفت: «باید برنامه‌ریزی به‌سمتی برود که این پروژه ظرف ۶ ماه آینده به ٨٠درصد پیشرفت فیزیکی نزدیک شود تا با بهره‌برداری از آن تسهیلگر امر زیارت برای زائران و مجاوران امام هشتم(ع) باشیم.».
شهردار مشهد مقدس خاطرنشان کرد: «پروژه‌ای که قرار بود ٢ ساله به بهره‌برداری برسد، هم‌اکنون ۶ سال به طول انجامیده است و این امر دارای توجیه اقتصادی نیست؛ به‌همین‌دلیل ضرورت دارد هرچه‌سریع‌تر این پروژه تکمیل شود و در اختیار مردم قرار گیرد.».
وی با بیان اینکه موضوع منظر شهری در این پروژه دارای اهمیت است، گفت: «مشاور باید هر‌چه‌سریع‌تر دراین‌خصوص وارد عمل شود و کار را اجرایی کند.».
تقی‌زادۀخامسی، راه‌اندازی مسیر را برای زائران کارساز دانست و افزود: «باید برای پیشبرد پروژه در فضای تفاهمی و برد-برد هم‌اندیشی کرد.».

نبود تناسب در خيابان های منتهی به حرم
شهردار مشهد مقدس همچنبن با اشاره به ساخت و سازهای خیابان های پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) اظهارکرد:« معماری و منظر شهری در خيابان های منتهی به حرم با فضای مشهد سازگار نيست.».

پیشرفت ۶٠درصدی پروژۀ آیت‌ا... واعظ‌طبسی
مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد هم در جریان این بازدید، از پیشرفت ۶٠درصدی پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی خبر داد و گفت: «تاکنون برای احداث آن ٢٩میلیارد تومان هزینه شده است.».
سیدمحمود ریحانی، برآورد اعتبار لازم برای اتمام سطح فوقانی پروژه را ١٠میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: «درصورت تأمین اعتبار و رفع موانع، سطح فوقانی این پروژه تا نیمۀ اول سال آینده قابل بهره‌برداری خواهد بود.».
مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد درخصوص مختصات کلان‌پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی اظهار کرد: «این پروژۀ دوسطحی دارای دو پل، هر کدام به طول حدود ۴٠٠ متر و عرض ١٠ متر است که از دو باند سواره‌رو، هر کدام به عرض ٧.۵ متر و آیلند میانی به عرض ١.۵متر، تشکیل شده است.». وی ادامه داد: «ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی و پیاده‌روها هم به عرض خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی اضافه می‌شود.».
ریحانی خاطرنشان کرد: «امیدواریم با همکاری و تعامل سازنده بین پیمانکار و کارفرما و اجرای کامل مفاد قرارداد و توافقات فی‌مابین، بتوانیم با سرعت مطلوب نسبت به اجرای باقی‌ماندۀ کار در زمان یاد‌شده، اقدام کنیم.».

وسایل نقلیۀ عمومی از پل خیابان دوسطحی عبور می‌کنند
مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد به اهمیت اجرا و ویژگی‌های پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی هم اشاره کرد و گفت: «این پروژه مسیر خیابان آزادی (آیت‌ا... بهجت) مشهد را به رینگ شارستان متصل می‌کند و در تسهیل تردد زائران به حرم مطهر رضوی اثر مطلوبی خواهد داشت.».
وی ادامه داد: «طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تنها وسایل نقلیۀ عمومی از پل خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی عبور می‌کنند و در سطح زیرین این خیابان هم تردد عابران پیاده پیش‌بینی شده است.».
ریحانی بیان کرد: «در طرفین این پل خیابان، پاساژ‌ها و هتل‌های مدرنی احداث می‌شود و برنامه‌ریزی‌های لازم برای برقراری ارتباط بین این مسیر عبوری و فضاهای مجاور با سطوح زیرین و فوقانی انجام گرفته است.».
مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: «پروژۀ دوسطحی خیابان آیت‌ا... واعظ‌طبسی درواقع یک مسیر میان‌بر بوده که دسترسی زائران و مجاوران را به حرم مطهر رضوی تسهیل می‌کند.».

تسهیل دسترسی زائران به حرم مطهر رضوی
شهردار منطقۀ ثامن مشهد هم با اشاره به انعقاد قرارداد پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی در اسفندماه سال٩١، گفت: «این پروژه با هدف تسهیل دسترسی زائران به حرم مطهر امام‌رضا(ع) اجرایی شده است.».
محمود عیدی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، با بیان این مطلب افزود: «خیابان آیت‌ا... واعظ‌طبسی نخستین پل خیابان دوسطحی در شهر مشهد بوده که با تفکیک مسیر حرکت سواره از پیاده، طراحی شده است.».
وی تصریح کرد: «طول مسیر خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی حدود ٣۵٠ متر است که با ایجاد فضایی آرام و مناسب، دسترسی زائران و مجاوران را به حرم مطهر رضوی از طریق فضای شهری مفصل فراهم می‌کند.».
شهردار منطقۀ ثامن مشهد ادامه داد: «در پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی، تأسیسات شهری با روش بتن مسلح درجا طراحی شده که یکی از روش‌های متداول در دنیا برای هدایت تأسیسات زیربنایی به‌شمار می‌رود.».
وی با اشاره به پیش‌بینی ١٣پروژۀ مجزا در پیرامون پل خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی گفت: «سازۀ پل خیابان آیت‌ا... واعظ‌طبسی از نوع بتنی مسلح با تیرهای فلزی و عرشۀ پل از نوع دال کامپوزیت با یک لایه روکش آسفالت است.».
عیدی خاطرنشان کرد: «عملیات اجرایی پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی از سال٩١ آغاز شده و تاکنون حدود ۶٠درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.».

کمبود نقدینگی و تملک پلاک‌های معارض در مسیر
وی گفت: «در قرارداد پروژه، مدت احداث خیابان دوسطحی آیت‌‌ا... واعظ‌طبسی، ١٨ماه پیش‌بینی شده بود، اما به دلایلی همچون کمبود نقدینگی و تملک پلاک‌های معارض در مسیر، تأخیرهایی اتفاق افتاد.».
شهردار منطقۀ ثامن مشهد در تشریح دلایل تأخیر در اجرای پروژۀ خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی اظهار کرد: «ازآنجا‌که پلاک‌های معارض در مسیر احداث این خیابان، ریزدانه هستند، درراستای تملک این پلاک‌ها مشکلاتی ایجاد شد و این موضوع به تأخیر در اجرای پروژه انجامید.».
وی تصریح کرد: «به‌دلیل برخی تغییرات در اجرای طرح، اختلاف‌نظرهایی در تفسیر مفاد قرارداد میان پیمانکار و کارفرما به وجود آمده است که بنا داریم از طریق برگزاری جلسه با حضور آقای شهردار، موضوع را حل‌وفصل کنیم.».
عیدی به بازدید روز گذشتۀ شهردار مشهد از روند اجرای پروژۀ مذکور هم اشاره کرد و ادامه داد: «در جریان این بازدید، بر ضرورت طراحی معماری و فضاسازی شهری خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی متناسب با شأن فرهنگی و اجتماعی مشهد مقدس تأکید شد.».
شهردار منطقۀ ثامن مشهد خاطرنشان کرد: «امیدواریم با تسریع در روند اجرای پروژه، روگذر خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی هرچه‌سریع‌تر به اتمام برسد و آمادۀ بهره‌برداری شود.».
وی با بیان اینکه روگذر خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی برای عابران پیاده و تردد خودروهای ویژه درحال آماده‌سازی است، گفت: «در طرح اصلی، سطح زیرین پروژه برای عبور‌ومرور عابران پیاده و سطح فوقانی برای تردد خودروهای سواری پیش‌بینی شده است.».
عیدی ابراز کرد: «با توجه به اینکه عملیات اجرایی شارستان به‌دلیل احداث پروژۀ قطارشهری متوقف شده است، فعلا نمی‌توانیم ترافیک خودروهای سواری را به سطح فوقانی خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی منتقل کنیم.».
وی خاطرنشان کرد: «با احداث خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ‌طبسی، نظرگاه جدیدی به سوی حرم مطهر امام‌رضا(ع) بازگشایی‌می شود و تردد عابران پیاده را به‌سمت حرم مطهر تسهیل می‌کند.».
اگرچه تا اواسط سال٩۵، پروژۀ خیابان دوسطحی درحال ساخت به‌عنوان شهید شوشتری یاد می‌شد، اما در صد‌وبیست‌وهفتمین جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر، این پروژه حدفاصل خیابان آیت‌ا... شیرازی و آخوند خراسانی، جنب کوچۀ مخابرات، به نام مرحوم آیت‌ا... واعظ‌طبسی نا‌م‌گذاری شد. بعدها با تصویب شورای چهارم، بولوار شارستان رضوی به نام سردار شهید شوشتری نام گرفت. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی