کد خبر : 76058
/ 22:34

احضار جراحان متقلب در مشهد

دو زن جوان با دخالت در امور پزشکی دختر ۱۹سالۀ مشهدی را به یک‌قدمی مرگ کشاندند...

احضار جراحان متقلب در مشهد

خبرنگار: مهدی قرآنی

به گزارش شهرآرا آنلاین / دو زن جوان، که با دخالت در امور پزشکی به صورت غیر‌مجاز اقدام به راه‌اندازی مرکز جراحی‌های پرسینگ (نصب جواهرات بر روی اعضای بدن) کرده بودند و زیورآلات را بر روی اندام‌های زنان و دختران جوان نصب می‌کردند، توسط ضابطان قضایی شناسایی و دستگیر شدند.

ماجرای لو رفتن دو متهم اصلی این پرونده از آنجا شروع شد که خانمی جوان به همراه دخترش به دادسرا مراجعه کرد و، پس از تنظیم شکوائیه، به شعبۀ ۲۳۳ ویژۀ جرائم رایانه‌ای هدایت شد و از مدیران یک کانال تلگرامی تحت عنوان «کاشت پرسینگ» شکایت کرد.

شاکی پرونده، که به‌شدت نگران وضعیت جسمانی دختر نوجوانش بود، در اظهاراتش به قاضی حقدادی گفت: «از چندی پیش، متوجه شدم دخترم در یک کانال تلگرامی تحت عنوان پرسینگ عضو شده است و فعالیت‌ها و اخبار این کانال را دنبال می‌کند. چند روز پیش گفت که دوست دارد نگین جواهری را در بینی‌اش پرسینگ کند و، از جایی که من راضی به این کار نبودم، با این تصمیمش مخالفت کردم اما دخترم به این کار مصر بود و مدام از من و پدرش می‌خواست اجازۀ این عمل را به او بدهیم. با وجود اینکه به انجام این کار رضایت نداشتم، وقتی می‌دیدم دخترم علاقۀ زیادی به این عمل دارد، برای اینکه دلش را به دست بیاورم، به‌ناچار با درخواستش موافقت کردم.».

 

مراجعه به آگهی تلگرامی 

این خانم ۳۵ ساله ادامه داد: «با تلفن دفتری که در کانال تلگرامی آگهی پرسینگ داده بود تماس گرفتم و منشی وقتی را برای ما در نظر گرفت. روز عمل به همراه دخترم به محل مورد نظر رفتیم. فضای اتاق‌های این مجموعه که در آن عمل‌های خرد پزشکی انجام می‌شد غیربهداشتی بود. به دخترم گفتم که من حس خوبی به این محل ندارم اما چاره‌ای نبود چون به او قول داده بودم. به‌ناچار منتظر ماندیم تا نوبت به دخترم رسید. زن جوان ظرف مدتی کوتاه نگینی را بر روی بینی دخترم نصب کرد و از محل خارج شدیم اما، در راه برگشت، حال دخترم وخیم شد و ناگهان بی‌هوش بر روی زمین افتاد. او را در آغوش گرفتم و صدایش می‌کردم اما هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌داد. دهانش پر از خون بود و راه تنفسش را گرفته بود. با کمک چند نفر از عابران پیاده، بدن نیمه‌جان دخترم را به کنار پیاده‌رو کشاندیم و بلافاصله موضوع را به اورژانس خبر دادم. تا عوامل اورژانس به محل رسیدند، مردم و زنده شدم. پس از اینکه دخترم را به بیمارستان منتقل کردیم، با شمارۀ محلی که دخترم را برای عمل پرسینگ به آنجا برده بودم تماس گرفتم و با همان خانم جوانی که اقدام به این عمل کرده بود صحبت کردم اما او، علاوه بر قبول نکردن ماجرا، شروع به فحاشی و تهدید من کرد.».

 

انتشار تصاویر مراجعان در تلگرام

با به دست آمدن این اطلاعات، دستور رسیدگی پرونده از سوی قاضی مهدی حقدادی صادر شد و تیمی از کارشناسان زبدۀ پلیس فتای خراسان‌ رضوی مسئول رسیدگی به این پرونده گردید. تحقیقات اولیۀ این پرونده آغاز شد و، با وجود اینکه نشانی محلی که در آن عمل پرسینگ انجام می‌شد از سوی شاکی پرونده اعلام شده بود، مأموران برای اطلاع از صحت اظهارات شاکیه بررسی‌های سایبری خود را انجام دادند و، با بررسی آی‌پی مدیر کانال، محل فعالیت وی را رد‌زنی کردند.

نشانی به‌دست‌آمده از محل این جراحی‌های پرسینگ با آدرسی که شاکیه داده بود برابری داشت لذا مراتب به دادسرا اعلام شد. قاضی حقدادی در قدم بعدی تحقیقات این پرونده نمایندۀ دانشگاه علوم پزشکی را احضار کرد تا از مجاز یا غیر‌مجاز بودن فعالیت متهم یا متهمان این پرونده مطلع شود.

با مراجعۀ نمایندۀ دانشگاه علوم پزشکی، مقرر شد تا اعلام نتیجۀ نهایی دادسرا چند روزی به آن سازمان وقت بدهد که، طی هماهنگی انجام‌شده، با این درخواست موافقت شد. تحقیقات کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی دراین‌باره ادامه داشت که یکی از متهمان این پرونده که خانمی ۲۵ساله است برای بیان پاره‌ای از توضیحات به دادسرا فراخوانده شد. 

در حالی که شاکی پرونده در اظهاراتش ادعا کرده بود متهم پس از انجام هر عمل پرسینگ عکس فردی که به آنان مراجعه کرده است را بدون کسب رضایت از وی داخل تلگرام می‌گذارد، متهم این موضوع را تکذیب کرد و اظهار کرد: « همۀ عکس‌هایی که در کانال بارگذاری شده از روی یکی از سایت‌های خارجی عمل پرسینگ است و من بدون اجازۀ مراجعه‌کنندگانم دست به این اقدام نزده‌ام.».

 

دخالت در امور پزشکی

دادیار شعبۀ ۲۳۳ ویژۀ ر سیدگی به جرائم رایانه‌ای دادسرای عمومی و انقلاب ناحیۀ۲ مشهد در تشریح دیگر ابعاد این پرونده گفت: «با توجه به اینکه تخلف متهم این پرونده برای دادسرا محرز بود، حسب تکمیل تحقیقات پرونده، در اختیار کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفت که، طبق گزارش این سازمان، مشخص شد فعالیت وی در این حوزه دخالت در امور پزشکی بوده است. متهم اصلی این پرونده نه‌‌فقط فاقد مدرک پزشکی است بلکه هیچ‌گونه مدرکی برای پروانه فعالیت خود اخذ نکرده‌ است.».

قاضی مهدی حقدادی افزود: «با به دست آمدن این مدارک، که نشان می‌داد اقدام مدیر این کانال تلگرامی خلاف مقررات درمانی بوده است، او همراه یکی از همدستانش در محلی که در آن اقدام به عمل پرسینگ می‌کرد روز گذشته توسط مأموران پلیس فتا دستگیر شد.».

وی با بیان اینکه این‌گونه اقدامات حتماً باید زیر نظر پزشک انجام شود اظهار کرد: «در حال حاضر، برخی از طلافروشان نیز اقدام به سوراخ کردن گوش دختران خردسال برای گوشواره می‌کنند که، طبق قانون و مقررات پزشکی، باید زیر‌نظر پزشک باشد. لذا اقدام این واحد‌های صنفی تخلف است و، در صورت بروز مشکل، بر اساس قانون، با مسببان این عمل برخورد خواهد شد.».

 

اشتراک گذاری
نظرات شما
عباس
08:49 1 0 پاســخ به ایــن نظــر

خدا ازشون نگذره

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی