کد خبر : 76071
/ 13:18
شهرآرا از تحویلی‌های زمین و مسکن برای خانه‌دار شدن خراسانی‌ها در ۶ ماه پیش رو، گزارش می دهد؛

۴٠ هزار چهار دیواری

تا افق ١۴٠۴، در استان، ٧٢ هزار مسکن نیاز داریم که بی‌شک بخشی از این واحدها باید توسط دولت و برنامه‌ریزی‌های این حوزه و درصدی نیز به همت بخش خصوصی ساخته شود.

۴٠ هزار چهار دیواری

الهام مهدیزاده- رقم‌ها همه از ۵ هزار به بالاست: تأمین زمین برای ۵٨٠٠ واحد زمین مسکن اجتماعی، تسهیلات ٨ هزار مسکن در قالب صندوق یکم، ٧ هزار واحد از محل اوراق حق تقدم، ٨ هزار واحد انبوه‌سازی، ١٠ هزار مسکن مهر و ۴ میلیون مترمربع در حوزۀ ساخت شخصی‌ساز. همه را که با هم جمع کنیم، می‌شود رقمی معادل۴٠ هزار چهاردیواری برای اختصاص مسکن، زمین‌ و تسهیلات، که به گفتۀ مسئولان، تا پایان سال، دست خراسانی‌ها را برای خرید چهار‌دیواری می‌گیرد.وضعیت مسکن استان از ارزان‌‌‌قیمت آن تا چهار‌دیواری، که آجرش قرار است با نام اجتماعی بالا برود، و مهری که ناتمام بر دل صاحبخانه‌ها به دلایل بسیار باقی مانده و جزئیاتی از حاشیه‌های مسکن برای حاشیه‌نشین‌ها و اعتباری که امسال اولین‌بار به مسکن حاشیۀ مشهد تعلق می‌گیرد، همه، سرخط خبرهایی بود که محمدرضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌ رضوی، با شرح و بسطی جامع از طرح جامع مسکن در استان ارائه می‌دهد.

٧٢ هزار مسکن تا افق ١۴٠۴ نیاز است
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌ رضوی کل هم و غم نیاز استان در حوزۀ ساخت مسکن را با آماری این‌گونه ارائه می‌دهد: «آن‌گونه که پیش‌بینی شده است، تا افق ١۴٠۴، در استان، ٧٢ هزار مسکن نیاز داریم که بی‌شک بخشی از این واحدها باید توسط دولت و برنامه‌ریزی‌های این حوزه و درصدی نیز به همت بخش خصوصی ساخته شود.». اما اینکه ساخت این تعداد واحد، آن هم ظرف هشت سال باقی‌مانده (تا افق ١۴٠۴)، چگونه در استان محقق خواهد شد را اخوان عبداللهیان با بیان زیرسیاست‌های مسکن در بخش‌های صندوق یکم، اوراق تقدم و مسکن اجتماعی پاسخ می‌دهد. به گفتۀ این مقام مسئول، یکی از محورهای تأمین مسکن استان پیشبرد نقشۀ راه ساختمان‌های مسکن اجتماعی استان است. او با تأکید بر این مسئله که توجه به مسکن اقشار کم‌درآمد و بدون مسکن جزو اولویت‌های نخست وزارتخانۀ متبوعش است می‌گوید: «در این راستا و در بخش مسکن، بخشی از نیاز مسکن استان در قالب ساخت مسکن اجتماعی تأمین می‌شود.». به گفتۀ وی، در این حوزه (‌مسکن اجتماعی)، سهمی که برای استان در نظر گرفته شده است تأمین زمین برای ساخت ۵٨٠٠ واحد است که، در این ارتباط و با سیاست وزارت راه‌وشهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخت این واحدها را مدیریت خواهد کرد.

ارائۀ تسهیلات ٨ هزار مسکن در قالب صندوق یکم
صندوق یکم یکی دیگر از سیاست‌های دولت در حوزۀ خانه‌دار کردن خانه‌اولی‌هاست که به گفتۀ مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌ رضوی در استان ما خانه‌اولی‌ها از این سیاست دولت استقبال چشمگیری داشتند تا جایی که اکنون خراسان‌ رضوی با ٢٠ هزار ثبت‌‌نام‌کننده در بالای فهرست و پس از تهران قرار گرفته است. اخوان عبداللهیان خبری برای ثبت‌نام‌کنندگان و سپرده‌گذاران صندوق یکم داشت و آن هم این بود که تا پایان سال ٨ هزار واحد از محل صندوق یکم تسهیلات مسکن پرداخت می‌شود. اخوان ادامه داد:« در حوزۀ اوراق حق تقدم، که بانک مسکن آن را ارائه می‌دهد، تا پایان سال، ٧ هزار واحد از این محل در نظر گرفته شده است. علاوه‌بر آن، در بخش انبوه‌سازی مسکن نیز ساخت ٨ هزار واحد برنامه‌ریزی شده است.». وی افزود:« تا پایان سال جاری و با برنامه‌ریزی‌ای که صورت گرفته است، ١٠ هزار مسکن مهر دارای متقاضی واگذار می‌شود.».مدیرکل راه و شهر‌سازی استان ساخت مسکن در بخش خصوصی را نیز به مجموع واحدهای مسکنی که تا پایان سال تحویل داده می‌شود اضافه می‌کند و می‌گوید: «با لحاظ کردن رکودی که در حوزۀ مسکن وجود دارد و در برآوردی حداقلی پیش‌بینی می‌شود که ۴ میلیون متر‌مربع نیز مسکن در بخش خصوصی ساخته و آمادۀ تحویل شود.». به گفتۀ او، با همین رویه و نیز رونقی که برای مسکن در سال‌ آتی بخش مسکن پیش‌بینی شده است، می‌توان به این موضوع اذعان داشت که تا افق ١۴٠۴ واحدهای پیش‌بینی‌شده تأمین ‌شود.

۱۶۹ هزار مسکن خالی در استان داریم
مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان در لابه‌لای آمار خودش به این موضوع نیز اشاره دارد که، در حال حاضر، در استان خراسان‌ رضوی، ١۶٩ هزار واحد خالی وجود دارد که این واحدها را، اگر به مجموعۀ واحدهای در حال ساخت اضافه کنیم، بی‌شک، در حوزۀ تأمین مسکن استان، درصد قابل‌توجهی از نیاز استان را پاسخ گفته‌ایم.
اخوان همچنین می‌گوید که برای نخستین‌بار در سال جاری اعتباری ١٧٠ میلیارد تومانی برای بافت فرسوده و حاشیۀ شهر مشهد در قالب ۵٩ پروژه تعریف شد که این، خود، کمک شایانی به مشکل مسکن و توانمند‌سازی ساکنان بافت‌های فرسودۀ مشهد دارد.

٣ هزار واحد خالی مسکن خیر‌ساز در مشهد داریم
اما غلامرضا بصیری‌پور، مدیرعامل مجمع خیرین مسکن‌ساز خراسان‌ رضوی، که می‌تواند بخشی از نیاز مسکن استان را تأمین کند، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، آماری از خانه‌های خالی خیرساز می‌دهد که، به گفتۀ او، حالا این آمار به مرز ٣ هزار واحد خالی رسیده است.
مدیرعامل مجمع خیرین مسکن‌ساز خراسان‌ رضوی معتقد است که، اگر دولت خانه‌های خالی را مدیریت کند، بخش قابل‌توجهی از نیاز استان تأمین می‌شود. البته این را هم خطاب به مسئولان استان می‌گوید که، اگر زمین و تسهیلات بانکی به مسکن‌سازان استان اختصاص داده شود، در یک بازۀ پنج‌ساله، نیاز استان در حوزۀ مسکن برای اقشار کم‌درآمد و بدون مسکن با حضور خیران مسکن‌ساز پاسخ داده می‌شود.

خراسان در انتظار اعتبار
اما حسین بهروان‌فر، معاون مسکن شهری اداره‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌ رضوی، بالا رفتن دیوار مسکن اجتماعی در استان را به اعتبارات و ضرورت تخصیص آن گره می‌زند و حتی معتقد است، تا زمانی که اعتبارات این بخش مشخص نشود، نمی‌توان گفت که در کدام محدوده‌های شهری و چه تعداد مسکن برای استان در نظر گرفته و ساخته خواهد شد. او در تکمیل اظهاراتش به این موضوع نیز اشاره می‌کند که هنوز ابلاغیه‌ای در حوزۀ تخصیص اعتبارات دریافت نکرده است. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی