• خانه
  • یادداشت
  • شهرآرا باید به همۀ هنرمندان توجه کند
کد خبر : 76100
/ 11:32
قاسم رفیعا

شهرآرا باید به همۀ هنرمندان توجه کند

شهرآرا باید به همۀ هنرمندان توجه کند

به‌نظرم مهم‌ترین وظیفۀ روزنامۀ شهرآرا در حوزۀ شهروندی، ازآنجایی‌که ارگان یک مجموعۀ شهری است، تقویت بنیۀ فرهنگی شهر، هویت شهروندی و فرهنگ شهروندی و ارائۀ آن به مردم است. در‌طی این مدت هم کارهای خوبی کرده، اما به‌نظر من بعضی اوقات از رسالت خود دور شده و به یک مجموعۀ سیاسی تبدیل شده است. از‌آنجایی‌که بودجۀ این مجموعه عملا از جیب مردم شهر تأمین می‌شود این روزنامه لزوماً باید به فرهنگ شهروندی و گسترش این فرهنگ بپردازد. من احساس می‌کنم در شهر مشهد امور به‌زمین‌ماندۀ بسیار زیادی هست.

یکی از مسائلی که سال‌های سال است دربارۀ آن زیاد صحبت می‌شود، اما کار مثبتی درباره‌اش انجام نشده احساس تعلق شهروندی است. هنوز مردم مشهد آن‌طورکه باید‌و‌شاید به شهر خودمان تعلق ندارند. متأسفانه هرجا که می‌رویم و با هر نوع فرهنگ و زبانی که داریم درقبال شهر خودمان، فضای معنوی آن و فضای شهری‌اش کمی بی‌مهریم. مشهد با‌وجود حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا شهری با خواسته‌های معمول همۀ شهروندان به‌اضافۀ نیازهای مضاعف میزبانی زائران این حضرت است. به‌هرحال مردم مشهد مردمی هستند که به آرامش و یک فرهنگ جامع و کامل برای زندگی در‌کنار هم نیاز دارند. من احساس می‌کنم این جزو شرح وظایف روزنامۀ شهرآراست. البته همان‌طور که عرض کردم روزنامۀ شهرآرا تا‌کنون به این موضوع پرداخته، اما این موضوع هنوز خیلی جای کار دارد و شهر را تحت‌تأثیر قرار نداده است. امیدوارم در این چهار سالی که در پیش‌رو داریم و حتماً در آن سیاست‌های دوستان ما در امور فرهنگی شهر به سمت‌و‌سوی تقویت بنیۀ شهروندی پیش خواهد رفت شهرآرا هم در مسیر واقعی خودش قرار گیرد.

اما نکتۀ بعدی بحث هنر و فرهنگ در این شهر است. من احساس می‌کنم هم هنرمندان و هم اهالی فکر و اندیشه مظلوم واقع شده‌اند. گاهی قصدی هم برای به‌انزواکشیدن ایشان نبوده، اما مثلا وقتی ما سفارش کاری را به یک نفر می‌دهیم ممکن است من، به‌عنوان یک شاعر، سفارش‌پذیر باشم، یعنی شعری با هر موضوع و مضمونی که مدیر من می‌خواهد برایش بگویم، اما هر هنرمندی حاضر به انجام‌دادن این کار نیست و به‌تدریج منزوی می‌شود. به‌نظر من همان‌طور‌که یک شهردار شهروندان را به درجه‌یک و دو و سه تقسیم‌ نمی‌کند و همه را به‌عنوان شهروندان یک شهر قلمداد می‌کند یک مجموعۀ مطبوعاتی هم که من می‌گویم یک مجموعۀ فرهنگی است باید این رویکرد را داشته باشد. اگر به چیزی که باب میل ماست توجه کنیم و با کسی که باب میل ما نیست هیچ کاری نداشته باشیم، عملا همان می‌شود که در بسیاری از روزنامه‌های ارگان‌های مختلف می بینیم. باید برای هنرمندی که باب‌میل ما نیست، ولی در حوزۀ خودش توانسته برای شهر افتخاری کسب کند اهمیت قائل شویم و منعکس‌کنندۀ توانمندی‌های او باشیم. امیدوارم روزنامۀ شهرآرا، همان‌طور‌که تا الآن توشۀ بزرگی را فراهم آورده و توانسته تجربه‌های خیلی خوبی کسب کند، بعد از این ‌هم از این تجربه‌ها برای اعتلای فرهنگ شهروندی استفاده کند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی