• خانه
  • یادداشت
  • کمک کنیم مردم شهر را دوست داشته باشند
کد خبر : 76114
/ 11:30
مهدی قزلی

کمک کنیم مردم شهر را دوست داشته باشند

کمک کنیم مردم شهر را دوست داشته باشند

روزنامه‌نگاری در شهری مثل مشهد اقتضائات خاص خودش را دارد. به‌نظر من روزنامۀ شهرآرا در سه حوزه می‌تواند اثرگذار باشد. طوس، هرات و سمرقند از محورهای بزرگ خراسان قدیم بوده‌اند. 

یکی از کارهای ما باید این باشد که به‌لحاظ فرهنگی به آن توجه کنیم و به خراسان بزرگ توجه داشته باشیم. به‌برکت وجود امام رضا (ع) و امنیتی که در جمهوری اسلامی وجود دارد الآن مشهد پر‌رونق‌ترین شهر آن خراسان قدیم است. 

مشهد همین الآن هم مرکز ادبیات و توجهات شعری است. به‌نظرم باید از‌منظر آن خراسان قدیم و احیای آن به مشهد توجه کرد و به فکر آمد‌و‌شدهای بیشتر بود تا آن فرهنگ و ادبیات و خراسان احیا شود.

دومین موردی که شهرآرا می‌تواند به آن توجه کند این است که باید در حوزۀ کتاب فعالیت جدی بکنیم. هر انسانی که با کتاب به‌عنوان یک تجربۀ چگال با جدیت مواجه شود انسان بهتری خواهد بود، تجربه‌ای که توسط کسی یا کسانی ثبت شده است. حتماً بخش فرهنگ و هنر روزنامۀ شهرآرا می‌تواند با‌توجه‌به موضوع کتاب پیش رود، که، اگر بخواهد به آن بپردازد، یک روزنامه می‌تواند به‌عنوان یک رسانه بین مخاطب و تولیدکنندگان قرار بگیرد؛ یعنی به کتاب‌هایی که مردم به آن‌ها علاقه نشان داده‌اند و کتاب‌هایی که ممکن است به آن‌ها علاقه نشان دهند توجه کند.

سومین مسئله که یکی از مسئله‌های اساسی کلان شهرهاست این است که مردم شهر را از خود نمی‌دانند؛ مثلا مردم شهرهای کوچک و روستاها شهر و روستا را از خودشان می‌دانند و هویتشان با آن شکل می‌گیرد. اگر ما وارد یک شهر کوچک شویم،همه به‌عنوان یک غریبه به آدم نگاه می‌کنند. یک وجه آن انگار این است که خیلی خوب نیست به غریبه توجه کنیم، اما وجه دیگر این است که غریبه در‌این‌صورت دیده و شناخته می‌شود. 

کلان‌شهرها به‌واسطۀ اینکه مرکز آمد‌و‌شد موقت آدم‌ها هستند می‌توانند جایی باشند برای گم‌شدن و دیده‌نشدن آدم‌ها. این اصلا برای مدنیت یک شهر خوب نیست. روزنامۀ شهرآرا می‌تواند بهترین کمک را بکند به اینکه مشهدی‌ها مشهد را دوست بدارند. 

هرچند شهرهای بزرگ اشکالات و ایراداتی دارند، اما حتماً خوبی‌هایی هم دارند که می‌شود از آن‌ها یاد کرد. به‌نظرم نکات خوب شهر را که نوستالژی ایجاد می‌کنند و آنچه در جغرافیا، زمان و شخصیت‌ها می‌تواند برای مشهدی‌ها جذاب و شیرین و به‌یاد‌ماندنی باشد تکرار کنید. 

اگر مردم یک شهر آن شهر را دوست نداشته باشند، آسیب‌های آن شهر زیاد می‌شود. یکی از کارکردهای مهم شهرآرا می‌تواند این باشد که مردم مشهد و زواری که پا به مشهد می‌گذارند این شهر را دوست داشته باشند و با هرچیزی که موجب کریه‌شدن چهرۀ شهر می‌شود مقابله کنند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی