کد خبر : 76179
/ 10:43

کلاهبرداری از طریق نرم‌افزار صیغه‌یاب

دو متهم سابقه‌دار که با جعل درگاه‌های اینترنتی حساب مردم را خالی می‌کردند دستگیر شدند؛

کلاهبرداری از طریق نرم‌افزار صیغه‌یاب

مهدی قرآنی- فردی که با فریب کاربران شبکۀ اجتماعی تلگرام در سطح کشور به بهانۀ نصب نرم‌افزار صیغه‌یاب و ماهوارۀ جیبی حساب آنان را خالی می‌کرد به دام پلیس افتاد. به گزارش شهرآرا، مردی جوان، که افرادی ناشناس به حسابش دستبرد زده بودند، برای پیگیری شکایتش، پا به دادسرای مشهد گذاشت و، پس از تنظیم شکوائیه، به شعبۀ ویژۀ رسیدگی به جرائم سایبری دادسرا هدایت شد و در برابر قاضی حقدادی قرار گرفت.
شاکی پرونده، که طی چندین مرحله مبالغی از حساب بانکی‌اش کسر شده بود، به قاضی حقدادی گفت:‌ «چند روز پیش در تلگرام یک نرم‌افزار دانلود کردم و آن را روی گوشی تلفن همراهم نصب کردم. بعد از گذشت چند ساعت، متوجه شدم برای فعال‌سازی باید کد آن را خریداری کنم. لذا از طریق لینکی که خود نرم‌افزار داده بود وارد درگاه اینترنتی شرکت سازنده شدم و اطلاعات حسابم از جمله شمارۀ کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و شناسۀ کارت را وارد کردم اما موفق به پرداخت نشدم و تراکنش من ناموفق اعلام شد.».
این مرد جوان افزود:‌ «چندین مرحله اطلاعات را در این درگاه اینترنتی وارد کردم اما موفق به خرید نشدم. برای همین، منصرف شدم. ساعت حوالی ٢٣:١٠ را نشان می‌داد. می‌خواستم بخوابم که با صدای زنگ پیامک گوشی تلفن همراهم هوشیار شدم. مبلغ ۶٠٠ هزار تومان از حسابم کسر شده بود. هرچه فکر کردم یادم نیامد خریدی به این مبلغ داشته‌ باشم. در همین حین، دو پیامک برداشت دیگر دریافت کردم که مجموع آن ٢میلیون و ٣٠٠هزار تومان شد. صبح، اول وقت، به بانک مراجعه کردم و متوجه شدم فردی ناشناس، با دستیابی به اطلاعات حسابم، این مبلغ را برداشت کرده است. شانس آوردم که سارق حسابم را خالی نکرد وگرنه همۀ اندوخته‌ام به باد رفته بود.».
شاکی پرونده در پاسخ به سؤال قاضی حقدادی مبنی‌بر اینکه قصد خرید چه نرم‌افزاری را داشته است توضیح داد: «داخل یکی از کانال‌هایی که در آن‌ها عضوم نرم‌افرازی تحت عنوان «صیغه‌یاب» معرفی شده بود. آن را نصب کردم و بعد متوجه شدم این نرم‌افزار نسخۀ آزمایشی است و، اگر می‌خواهم نسخۀ اصلی آن را داشته باشم، باید آن را به صورت اینترنتی خریداری کنم.».
﷯ 
هدایت به درگاه پرداخت اینترنتی جعلی
با به دست آمدن این اطلاعات، دستور رسیدگی به پرونده بر‌عهدۀ تیمی از مأموران پلیس فتای خراسان رضوی قرار گرفت و تحقیقات شناسایی متهم پرونده نیز آغاز شد. تیم بررسی‌کنندۀ پرونده، با رصد تخصصی در فضای سایبر، به اطلاعاتی دست یافت که نشان می‌داد لینک درگاه پرداخت اینترنتی، که از طریق نرم‌افزار صیغه‌یاب به مخاطب اعلام شده است، جعلی است و سایت فیشینگ است و شاکی، با درج اطلاعاتش در فیلدهای این سایت، اطلاعاتش را در اختیار متهم قرار داده است.
مأموران، با رد‌زنی اطلاعات این سایت فیشینگ و شمارۀ تلفن همراه و صفحۀ پیام‌رسان الکترونیکی درج‌شده در آن، فرد راه‌انداز آن را شناسایی کردند. در تحقیقات بعدی مأموران، شمارۀ حسابی که مبالغ برداشت‌شده از حساب شاکی به آن واریز شده بود مشخص گردید و روشن شد صاحب حساب متهم اصلی پرونده است. لذا ردزنی میدانی برای شناسایی مخفیگاه این مرد جوان آغاز شد و طولی نکشید که این فرد شیاد در زنجان ردیابی شد.
مأموران، پس از شناسایی متهم، اطلاعات را در اختیار قاضی حقدادی گذاشتند و، پس از صدور نیابت قضایی، به سراغ این فرد شیاد رفتند که سرانجام او را در مخفیگاهش دستگیر کردند. این مرد جوان، در بازجویی‌های مأموران پلیس فتا، ضمن اعتراف به جرمش، عنوان کرد در این اقدام مجرمانه تنها نبوده و یکی از دوستانش به او کمک کرده است. متهم دوم این پرونده نیز، در اقدامی اطلاعاتی، در زنجان شناسایی و دستگیر شد.
متهمان، پس از تشکیل پرونده، روانۀ دادسرا شدند و، با تشکیل پرونده، راهی زندان شدند، و تحقیقات از آنان ادامه دارد.
دادیار شعبۀ ٢٣٣ ویژۀ رسیدگی به جرائم رایانه‌ای دادسرای عمومی و انقلاب ناحیۀ٢ مشهد، دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: «متهمان این پرونده، نرم‌افزار‌هایی جعلی همچون ماهوارۀ جیبی، صیغه‌یاب و دوربین‌های بدن‌نما را در کانال‌های تلگرامی‌ای که خود مدیریت آن‌ها را برعهده دارند منتشر می‌کردند و، با فریب اعضا، طعمه‌هایشان را به بهانۀ خرید نسخۀ اصلی نرم‌افزار به سایت فیشینگ هدایت می‌کردند.».
قاضی حقدادی افزود: «ماهیت سایت‌ها و صفحات جعلی این‌گونه است که شباهت زیادی با صفحه‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی دارند با این تفاوت که، وقتی اطلاعاتی را در آن تایپ می‌کنید، کلیۀ ارقام درج‌شده در اختیار فرد راه‌انداز قرار می‌گیرد.».
وی در پایان تأکید کرد: «کاربران تلگرام آگاه باشند که انتشار این‌گونه نرم‌افزارها، که اغلب با محتویات مستهجن عرضه می‌شوند، طعمه‌ای برای به دست آوردن اطلاعات شخصی و حساب بانکی آنان است. لذا شهروندان، برای دانلود هرگونه نرم‌افزار، به سایت‌های مجاز مراجعه کنند.». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی