کد خبر : 76211
/ 01:36
کیفرخواست پروندۀ چاقوکشی مرگ‌بار در پاتوق معتادان متجاهر پس از ۴ ماه صادر شد؛

قصاص در انتظار قاتل شیشه‌ای

کیفرخواست پروندۀ قتل مرد جوان در پاتوق معتادان متجاهر به دلیل ندادن پایپ برای استعمال مواد‌ مخدر بعد از گذشت چهار ماه پیگیری قضایی صادر شد و درخواست قصاص متهم برای رأی نهایی به محاکم کیفری ارسال گردید.

قصاص در انتظار قاتل شیشه‌ای

خبرنگار: مهدی قرآنی

شهرآرا آنلاین /  ساعت ٢١‌ هیجدهم خرداد‌‌ماه امسال، رانندگان چند خودروِ عبوری در حدفاصل میدان سپاد به میدان «امام‌حسین» مشهد با بدن بی‌جان مردی جوان که کنار بزرگ‌راه رها شده بود مواجه شدند.

یکی از شهروندان وظیفه‌شناس، با مشاهدۀ این صحنۀ دل‌خراش، بلافاصله موضوع را به سامانۀ فوریت‌های پلیسی اعلام کرد و طولی نکشید که این خبر به کلانتری خواجه‌ربیع مخابره شد و تیمی از مأموران تجسس این کلانتری در محل حادثه حضور یافتند.

مأموران، پس از کشف جسد، موضوع را به عوامل اورژانس و بازپرس ویژۀ قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اعلام کردند و، در مدت‌زمان کوتاهی، عوامل امدادی و جنایی در محل حاضر شدند و بررسی‌های اولیۀ این پرونده با فرضیۀ قتل آغاز شد.

در معاینات پزشکی از سوی عوامل اورژانس، مشخص شد متوفی به دلیل خون‌ریزی شدید ناشی از بریدگی عمیق در ناحیۀ گردن جان خود را از دست داده است که، با دستور مقام‌ قضایی، جسد این مرد جوان، برای بررسی علت دقیق مرگ، به پزشکی قانونی انتقال یافت.

بر اساس نوع فوت متوفی و آثار جراحت، فرضیۀ قتل مطرح شد و بررسی‌های جنایی این پرونده آغاز گردید. تحقیقات میدانی کارآگاهان پلیس در محل برای کشف آثار به‌جا‌مانده از متهمان ادامه داشت تا اینکه مأموران با چند رد پای آغشته به خون در چند قدمی متوفی روی سطح بزرگ‌راه مواجه شدند که احتمال می‌رفت آثار به‌جا‌‌مانده به افرادی که این مرد جوان را در کنار بزرگ‌راه رها کرده‌اند تعلق داشته باشد. لذا تیم بررسی‌کنندۀ پرونده، با به دست آمدن این سرنخ، پیگری‌های خود را آغاز کرد‌.

مأموران، با دنبال کردن رد خون متوفی و رد جای پاها، به آلونکی که پاتوق معتادان متجاهر در آن نزدیکی بود رسیدند و، به گفتۀ چند فرد معتاد، مشخص شد زن و مردی جوان، پس از ضرب و شتم متوفی، از محل متواری شده‌اند. تیم بررسی‌‌کنندۀ پرونده، با به دست آوردن این اطلاعات، موضوع را به مقام‌ قضایی اعلام کرد و، طی حکمی، دستور شناسایی و جلب دو متهم پرونده را کسب کرد. با توجه به اینکه مرتکبان این قتل از مجرمان سابقه‌دار و حرفه‌ای نبودند، رد‌زنی آنان کار دشواری نبود. لذا ضابطان قضایی، با انجام اقدامات تخصصی و تحقیقات گستردۀ میدانی، رد متهمان پرونده را زدند و این مرد و زن جوان، به هویت هادی و سارا، را در یکی دیگر از پاتوق‌های معتادان در همان محدوده دستگیر کردند.

دو متهم دستگیرشده، که به مواد‌ مخدر اعتیاد داشتند، برای پاره‌ای توضیحات به مرکز فرماندهی پلیس آگاهی منتقل شدند که در آنجا مشخص شد سارا نقشی در این قتل نداشته و مقتول، به اعترافات صریح هادی، با ضربۀ چاقوی او کشته شده است.

متهم به قتل در اظهاراتش عنوان کرد: «روز حادثه، علی (مقتول) از من پایپ خواست که من بهش ندادم. سپس از سارا خواست که او هم بهش نداد. علی می‌خواست به او لگد بزند که من او را گرفتم و با چاقوی دسته‌چوبی و سرگرد تاشو، که متعلق به سعیددماغ بود، ضربه‌ای به علی زدم و او هم دستش را روی گردنش گذاشت و گفت: «هادی، زدی. کار خوبی نکردی.».».

متهم ردیف اول پرونده، پس از تشکیل پرونده، به دادسرا منتقل شد و، در جلسات متعدد بازپرسی، صراحتاً به ارتکاب قتل علی ک. اعتراف کرد. متهم نیز، پس از تکمیل تحقیقات قضایی، صحنۀ جرم را بازسازی کرد و، برای چندمین مرتبه، بر اعترافات قبلی‌اش مبنی‌بر قتل علی ک. صحه گذاشت.

این پرونده پس از چهار ماه بررسی از سوی شعبۀ بازپرسی جنایی دادسرا برای صدور کیفر‌خواست در اختیار شعبۀ اظهار نظر ویژۀ قتل عمد دادسرا قرار گرفت. قاضی صادق صفری در‌این‌باره به خبرنگار ما گفت: «بر اساس اظهارات صریح متهم به قتل علی ک. ٢۶ساله و درخواست اولیای دم، این مرد جوان به اتهام ارتکاب یک فقره قتل عمدی مرد مسلمان از طریق ایراد ضربۀ کشنده به گردن مقتول به قصاص محکوم خواهد شد. لذا کیفرخواست این پرونده برای رأی نهایی در اختیار محاکم کیفری قرار گرفته است.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی