کد خبر : 76287
/ 20:39
شهرآرا در پاسخ به ادعای یکی از اعضای شورای چهارم، میزان نقدینگی و بدهی شهرداری را بررسی می‌کند؛

خزانۀ خالی روی دوش مدیریت شهری

«مدیریت جدید شهری در وضعیتی اسف‌بار و بحران مالی شهر را تحویل گرفته است.». این جمله را می‌توان شاه‌بیت سخنان رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجۀ شورای اسلامی شهر مشهد دانست که در جواب ادعای یکی از اعضای شورای سابق شهر مشهد که گفته بود: «خزانۀ پروپیمانی را تحویل مدیریت جدید شهری دادیم.» مطرح کرد

خزانۀ خالی روی دوش مدیریت شهری

گروه اقتصاد- «مدیریت جدید شهری در وضعیتی اسف‌بار و بحران مالی شهر را تحویل گرفته است.». این جمله را می‌توان شاه‌بیت سخنان رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجۀ شورای اسلامی شهر مشهد دانست که در جواب ادعای یکی از اعضای شورای سابق شهر مشهد که گفته بود: «خزانۀ پروپیمانی را تحویل مدیریت جدید شهری دادیم.» مطرح کرد.
عضو سابق شورای شهر با ارائۀ آمار و ارقامی ادعا کرده بود که خزانۀ شهر مشهد در زمان تحویل به مدیریت شهری پر بوده است و درست زمانی که شهردار جدید مشهد اعلام کرده بود که در زمان تصدی این پست تنها ٢٣میلیاردو۵٠٠میلیون تومان از وجوه قابل‌استفادۀ شهرداری مشهد دراختیار مدیریت جدید قرار گرفته است. البته با توجه به مستنداتی که از سوی معاون اداری و مالی شهرداری مشهد ارائه شده است ادعای رئیس سابق کمیسیون اقتصادی شورای چهارم رد خواهد شد.

به استناد سخنانی که آذری در گفتگو با شهرآرا عنوان کرد از وجوه مربوط به حساب‌های شهرداری در تاریخ ٢۶ شهریورماه ٩۶ تنها ٢٣میلیاردو۵٠٠میلیون تومان قابل برداشت بوده است و تمام تلاش مدیریت شهری این بوده که طی ۵ روز تا پایان شهریور از منابع مختلف کسری بالغ بر ٧٠میلیارد تومان تأمین و مطالبات شهرداری برای هزینه کرد امور جاری پرداخت شود.

بدهی ۵٠٠٠میلیارد تومانی فعلی شهرداری مشهد
در این راستا، معاون اداری و مالی شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا دربارۀ رقم ٢٣ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان موجود در خزانۀ شهرداری در تاریخ ٢۶ شهریورماه می‌گوید: «ما گزارش این موضوع را کتباً به رئیس شورای اسلامی شهر ارسال کردیم چرا‌که سیستم مالی مستند صحبت می‌کند و گزارش‌های این سیستم متکی به آمار واقعی است.».
آذری ادامه می‌دهد: «دقیقاً در تاریخ ٢۶ شهریورماه ٩۶، که آقای تقی‌زاده مشغول‌به‌کار شد، ٢٣ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان ماندۀ بانکی بوده است که امکان مصرف طبق ضوابط و مقررات را داشتیم.».
وی با تأکید بر اینکه شهرداری مشهد در ٢٨ و ٢٩ هرماه باید حقوق و مزایا را پرداخت کند تصریح می‌کند: «شهرداری مشهد، با احتساب بخش خصوصی مربوط به پیمان‌هایی نظیر رفت‌وروب، جمع‌آوری زباله، و نگهداری فضای سبز، بالغ بر ٢۶٠٠٠ نفر حقوق‌بگیر و مزدبگیر دارد و حقوق و مزایای این افراد به صورت ماهیانه با بخشی از هزینه‌‌های اجتناب‌ناپذیر جاری مثل هزینۀ آب، برق، گاز، تلفن و هزینۀ خودروها حدوداً بالغ بر ٩٠ میلیارد تومان در ماه می‌شود.».

معاون اداری و مالی شهرداری مشهد با اشاره به ارائۀ آماری از خزانۀ شهرداری از سوی برخی افراد عنوان می‌کند: «برخی آمارها از سوی سازمان فناوری اطلاعات به صورت روزانه گزارش می‌شود که این گزارش قابل‌استناد به موارد مالی نیست چراکه ماندۀ حساب‌هایی را نشان می‌دهد که ما اختیار هزینه‌کرد و مصرف مبالغ موجود در حساب را نداریم به دلیل اینکه بخش قابل‌توجهی از مبالغ مربوط به سپردۀ حسن انجام کار پیمانکاران است که به صورت امانی دست ماست و ما اجازۀ برداشت از آن را نداریم.».

وی همچنین دربارۀ بدهی‌ها و تعهدات شهرداری مشهد می‌گوید: «دربارۀ بدهی‌های شهرداری مشهد گزارش مستند تراز مالی در تاریخ ٣١ مردادماه سال ٩۶ تهیه شده و به شورای اسلامی شهر نیز ارسال شده است.».

آذری با تأکید بر اینکه بدهی جزوی از صورت‌های مالی است تصریح می‌کند: «در همین ارتباط و براساس گزارش گرفته‌شده، با احتساب اوراق مشارکت، اعم از سود و اصل آن، در حوزۀ اقتصادی، مبلغی افزون بر ۵٠٠٠ میلیارد تومان بدهی فعلی شهرداری مشهد است که شامل بدهی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت (پایان سال ٩٩) است.».

وی با اشاره به اینکه بدهی اوراق مربوط به خطوط٢و٣ مترو است می‌گوید: «مبالغ گرفته‌شده به نوعی سرمایه‌گذاری در شهر محسوب می‌شود و برای پرداخت این بدهی‌ها باید از منابع دیگری استفاده کنیم.».

آذری ادامه می‌دهد: «البته شهرداری مشهد دارایی‌هایی نظیر پروژۀ میدان شهدا، پروژه‌های سهم‌الشرکه‌ای و املاک و مستغلات دارد اما معضل عمدۀ کار این است که تبدیل شدن این دارایی‌ها به پول نقد به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.».
 
کاهش درآمدهای شهرداری طی ۶ ماه نخست سال
وی در ادامه با تأکید بر اینکه طی شش ماه نخست امسال تنها ٢٢درصد از درآمدهای شهرداری که در بودجه پیش‌بینی شده وصول شده است خاطرنشان می‌کند: «اگر بخواهیم از نگاه ریالی به وصول درآمد نگاه کنیم، رقم وصولی امسال طی شش ماه نخست سال جاری حدود رقم سال گذشته است اما، با توجه به افزایش درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بودجه، از نظر درصدی، در حال حاضر نتوانسته‌ایم به درصد مشابه سال گذشته برسیم.».

معاون اداری و مالی شهرداری مشهد به دلایل تحقق نیافتن این درآمد نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «باید به صورت شفاف اعلام کنیم که ٧٠ درصد درآمد ما مربوط به صنعت ساختمان است که بخش عمده‌‌ای از آن نیز مربوط به تراکم‌فروشی و مازاد طبقات است. با توجه به کاهش پروانه‌های صادرشده و رکود صنعت ساخت‌و‌ساز، به‌تبع، درآمدهای شهرداری هم کاهش خواهد یافت.».

وی ادامه می‌دهد: «البته در سایر درآمدها نظیر وصول مالیات بر ارزش افزوده نیز در سال جاری رشد چشمگیری را طی شش ماه نخست سال جاری شاهد نبودیم. این در حالی است که در سال گذشته شوک تخفیفی برای مردم نیز اعمال شد و درآمدی که از طرف پروژۀ مشهدمال به دست شهرداری رسید سبب شد وصول ٣۵ درصدی از کل بودجه طی شش ماه نخست سال گذشته محقق شود.».

آذری عنوان می‌کند: «لازم است به این نکته نیز اشاره کرد که، در حال حاضر، به دلیل مشکلات اقتصادی مردم، چک‌های برگشتی بسیاری دست ما وجود دارد که رقم آن نیز بالغ بر ۶٠ میلیارد تومان است.».

بدهی ۵٧٧١ میلیارد تومانی بر دوش مدیریت شهری


همچنین رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجۀ شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «این روزها سخنانی غیرواقعی و نادرستی از سوی برخی افراد مطرح می‌شود که خزانه‌ای پر و پیمان را به شورای پنجم و مدیریت شهری تحویل داده‌اند.» اظهار می‌کند: «چنین سخنانی هیچ صحتی ندارد چراکه در روز ٢۶ شهریورماه، که آقای تقی‌زادۀ خامسی سکان‌دار شهرداری مشهد شد، موجودی حساب شهرداری تنها ٢٣ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان بوده است.».
بتول گندمی می‌افزاید: «در اختیار داشتن این مبلغ در حالی بود که شهرداری مشهد باید تا آخر ماه شهریور، یعنی پنج روز بعد از آغاز به کار آقای خامسی، مبلغی در حدود ٩۴ میلیارد تومان را بابت هزینه‌های جاری شهر (حقوق و مزایای کارکنان و دیگر موارد جاری شهر) پرداخت می‌کرد.».

وی در ادامه تصریح می‌کند: «متأسفانه، با احتساب این اعداد و ارقام شهرداری مشهد، در ابتدای آغاز‌‌به‌کار مدیریت جدید شهری، مبلغ ٧٠ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان در خزانۀ خود برای امور جاری کم داشته است و باید این رقم را ظرف ۵-۶ روز تأمین می‌کرد.».

رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در ادامۀ سخنان خود به بدهی‌هایی اشاره کرد که از مدیریت قبلی شهرداری به عهده مدیریت جدید محول شده و تا امروز شهرداری مشهد ٣٩٩۵ میلیارد تومان تعهدات کوتاه‌مدت دارد که باید آن را تا آخر سال پرداخت نماید. همچنین بدهی ١٧٧۶ میلیارد تومانی دیگر با تعهد پرداخت دوساله نیز در حال حاضر بار مدیریت جدید شهری است که، در مجموع، میزان بدهی‌های شهرداری مشهد ۵٧٧١ میلیارد تومان است.

وی وضعیت ریزبدهی‌های شهرداری مشهد را این‌گونه بیان می‌کند که از مجموع ٣٩٩۵ میلیارد تومان بدهی کوتاه‌مدت شهرداری مبلغ ٧٠٠ میلیارد تومان مربوط به ستاد و مناطق شهرداری، ٣٧٢ میلیارد بدهی سازمان‌ها، ٢٠٠٠ میلیارد بدهی مربوط به معاونت اقتصادی، ١٢٠ میلیارد تومان بدهی باغ رضوان مربوط به بانک تجارت، ٣٣ میلیارد تومان تملک صلح‌شده و ٧٧٠ میلیارد تومان پروانۀ شناور مربوط به بانک سپه است که باید تا پایان سال این بدهی‌ها پرداخت شود.

١٠٧ میلیون یورو، بدهی ارزی
گندمی ادامه می‌دهد: «همچنین مبلغ ١٠٧ میلیون یورویی با نرخ ۵٠٠٠ تومان نیز از دیگر بدهی‌های شهرداری مشهد است که باید ظرف سال‌های ٩٧، ٩٨ و ٩٩ این بدهی نیز پرداخت شود.».

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه «متأسفانه مدیریت جدید شهری در وضعیتی اسف‌بار و بحرانی مالی شهر را تحویل گرفته است تصریح می‌کند: «عدم مدیریت صحیح سبب شده است شهرداری مشهد در شش ماه سال جاری از بودجۀ ٢٩٠٠ میلیارد تومان تنها ۶٣٠ میلیارد تومان را محقق کند، یعنی ٢٢ درصد از کل، در حالی که طی سنوات گذشته همواره درآمد شش‌ماهه از کل بین ٣٠ تا ٣۵ درصد محقق می‌شد.».

٢۴٠٠ میلیارد تومان مطالباتی که وصول نشده است
وی در ادامه اشاره‌ای به میزان مطالبات شهرداری مشهد از دیگر دستگاه‌ها داشت و ادامه می‌دهد: «براساس گزارش‌ها، شهرداری مشهد در حال حاضر رقمی بالغ بر ٢۴٠٠ میلیارد تومان از دستگاه‌های دیگر طلب دارد که البته بخشی از این مطالبات مربوط به سنوات گذشته است.».

یا بودجه نمی‌دانند یا افکار عمومی را منحرف می‌کنند
عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد نیز دراین‌باره می‌گوید: «طی جلسه‌ای که ١٧مهر با آقای شهردار داشتیم، هرچند ایشان به‌جد معتقدند نباید وارد بازی «آنچه گذشت» شد، تقریباً همۀ آن چیزهایی که پیش از انتخابات ادعا کرده بودیم را، با استناد به مدارک و اسناد مالی شهرداری، تأیید می‌کردند. شهردار مشهد از اینکه با این‌همه نابسامانی و خرابی سمت شهردار مشهدالرضا را پذیرفته است نه‌تنها پشیمان و نادم نیست بلکه خیلی هم مصمم و باانگیزه است.».
امیر شهلا ادامه می‌دهد: «آماری که شهردار مشهد از معاون مالی شهرداری دریافت کرده بود پاسخی برای ادعاهای چند روز پیش یکی از اعضای شورای چهارم بود با این مضمون که شهرداری دورۀ قبل ١٠٠ میلیارد تومان پول نقد گذاشته و رفته است.».

وی با بیان این مطلب که «این عددپراکنی و شایعات یک عضو سابق شورای شهر مشهد از دو حالت خارج نیست.» می‌گوید: «یا گویندۀ اعداد بودجه نمی‌داند یا سعی در انحراف افکار عمومی از واقعیت دارد. شهرداری روزانه ٢ میلیارد تومان درآمد دارد اما فعلا دخل و خرجش به هم نمی‌خورد و به‌ناچار هرماه ٣٠ میلیارد تومان کسری منابع داریم.».

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح می‌کند: «با وجود مطالب ذکرشده، شهردار مشهد این تهدید را خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنیم به فرصت تبدیل خواهد کرد. به عنوان مثال، مذاکراتی با بانک مرکزی صورت گرفته است تا اسم شهرداری مشهد از لیست سیاه بدهکاران بیرون بیاید.».

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی