کد خبر : 76422
/ 21:58

ایجاد ۲۴ هزار شغل سهم بخش فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۶

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۲۴ هزار شغل حداقل سهم بخش فرهنگ و هنر از مجموع ۹۰۷ هزار شغلی می باشد که قرار است طی سال ۱۳۹۶ در کشور ایجاد شود.

ایجاد ۲۴ هزار شغل سهم بخش فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۶

شهرآرا آنلاین / علی اصغر کاراندیش روز چهارشنبه در گردهمایی معاونان اداری مالی و ذیحسابان اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای کشور در مشهد گفت: با این وجود پیش بینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که اگر طبق برنامه پیش برود می تواند تا پایان امسال ۴۷ هزار شغل ایجاد کند.

وی ادامه داد: در این زمینه طبق مصوبه شورای عالی اشتغال ۲۰۰ هزار میلیارد ریال به استانها برای کمک به ایجاد اشتغال در سال ۱۳۹۶ منظور شده که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال آن تخصیص یافته و در اختیار بانکها قرار داده گرفته است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لازم است معاونان اداری مالی اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها با استانداریها و اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تماس گرفته و با ارائه طرح از این اعتبارات استفاده کنند.

وی افزود: علاوه بر این مبلغ، امروز نیز قرار است در هیات دولت مبلغ ۱۱۰ هزار میلیارد ریال دیگر در دو بخش برای اشتغال در حوزه روستایی و عشایری اختصاص داده شود که از این مبلغ هم می توان برای ایجاد اشتغال فرهنگی در حوزه روستا و عشایر بهره برد.

کاراندیش ادامه داد: در مجموع امسال باید بین ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار میلیارد ریال در بخشهای مختلف کشور برای اشتغالزایی هزینه شود که بخش فرهنگ و هنر می بایست از این فرصت برای اشتغالزایی در این حوزه استفاده کند.

وی همچنین گفت: نقش معاونت‌های اداری مالی در اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها صرفا گرفتن اعتبار و هزینه در چارچوب قوانین نیست بلکه نقش برنامه‌ریزی با همین معاونت است و این یعنی آنکه نقش مهمی در هدایت این اعتبارات دارند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برخی معاونتهای وزارتخانه انتظار دارند بودجه را از دفتر تامین بودجه وزارت بگیرند و دیگر کسی هیچکاری با آنها نداشته باشد و پرسشی نکند که این بودجه چه شد و به کجا رفت. این در حالی است که کار دفتر بودجه وزارت این است که وقتی اعتباری می دهد گزارش بگیرد و بررسی کند که برنامه ها چقدر پیشرفت کرده اند.

وی ادامه داد: اعتباری که پارسال به استانها داده شد نسبت به سال ۱۳۹۲ پنج برابر شد و این بدان معنا است که اعتبارات به تدریج از تهران کاهش یافته و به سمت استان‌ها میل می‌کند.

کاراندیش به فعالیت ۸۲۶ مجتمع فرهنگی و هنری در سطح کشور اشاره و بیان کرد: هم اکنون ۲۳۰ پروژه استانی و ۴۹ پروژه ملی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دست ساخت و اجراست که برای جلوگیری از انواع و اقسام مشکلات از جمله مشکل مالکیت باید با دفتر حقوقی وزارتخانه و دفاتر متناظر آن در اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها همکاری کرد.

وی یکی از مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نداشتن بانک اطلاعات و آمار منسجم از حوزه ها و فعالیتهای مختلف این وزراتخانه ذکر و بیان کرد: بناست در این زمینه یک سامانه هوشمند فعال شود.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی