کد خبر : 76445
/ 13:53
شهردار مشهد و استاندار، از پروژه‌های حاشیۀ شهر مشهد بازدید کردند؛

طنین خدمت در حاشیۀ شهر

زُهیر موسوی - قاسم تقی‌زادۀخامسی، شهردار مشهد مقدس و علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، با حضور جمعی از مقامات شهری و استانی، روز گذشته از پروژه‌های حاشیۀ شهر مشهد بازدید کردند.

طنین خدمت در حاشیۀ شهر

در این بازدید چندساعته با وحدتی کم‌نظیر که امروز بین شهرداری و استانداری خراسان رضوی ایجاد شده، روند اجرایی پروژۀ ۴۴هکتاری آماده‌سازی اراضی اسماعیل‌آباد، احداث مرحلۀ نخست بولوار شهید طرحچی و مجتمع سامان‌دهی مشاغل مزاحم در خین عرب، احداث مجتمع ورزشی آبی طوس و بوستان محلی آن، مجتمع علمی‌فرهنگی آیت‌ا... علم‌الهدی در میدان معراج و سوله‌های نگین در جادۀ پرکند‌آباد حاشیۀ شهر بررسی شد.
به‌گزارش شهرآرا، استاندار خراسان رضوی روز گذشته در حاشیۀ این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «بازدید از مناطق و پروژه‌های حاشیۀ شهر با حضور شهردار پرتلاش مشهد مقدس انجام شد و در این پروژه بازگشایی مسیرهای این مناطق، توسعۀ فضای سبز و مجتمع‌هایی سامان‌دهی مشاغل مزاحم موردبازدید قرار گرفت.».علیرضا رشیدیان با بیان اینکه تقی‌زادۀخامسی، شهردار مشهد مقدس، برنامه‌های بسیار خوبی را برای سامان‌دهی حاشیۀ شهر مشهد دارد، بیان کرد: «در این بازدید قرار بر این شد دستگاه‌های خدماتی و زیربنایی در کنار شهرداری برای رونق این پروژه‌ها کمک کنند.».
رشیدیان افزود: «امیدواریم با این اقدامات مردم این مناطق از مزایای زندگی شهری استفاده کنند و به فضای بهتری در حاشیۀ شهر برسیم، البته باید توجه داشت که زندگی در شهر هزینه‌های خاص خود را دارد و باید این فرهنگ در بین مردم جا بیفتد که عوارض خود را به شهرداری‌ها پرداخت کنند.».
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: «ما هیچ رغبتی به گسترش حاشیه‌نشینی در شهر مشهد نداریم و برای این مهم طرح‌هایی برای جلوگیری از گسترش آن دنبال می‌شود که برای نمونه توسعۀ خدمات در شهرهای کوچک و روستاها دنبال شده تا جمعیت در آنجا را تثبیت کنیم.».
به گفتۀ رشیدیان، در طی ۵ سال گذشته جمعیت روستا در کشور ٧دهم‌درصد کاهش داشته، اما استان خراسان رضوی با افزایش ۶دهم‌درصدی مواجه بوده است.».رشیدیان یادآور شد: «اما به‌هر‌حال امروز حاشیۀ شهر مشهد وجود دارد و باید این معضلات توسط دستگاه‌های مختلف و با کمک و همراهی مردم حل شود و خوشبختانه در طی این مدت نیز با همتی که دستگاه‌های مختلف داشتند، قدم‌های خوبی برداشته شده، البته هنوز تا نقطۀ ایدئال فاصله داریم.».
106990.jpg
سامان‌دهی حاشیۀ شهر با استانداردهای شهرنشینی
شهردار مشهد نیز در حاشیۀ این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «استاندار خراسان رضوی مقرر کردند که در روزهای جمعه از مناطق حاشیۀ شهر بازدید داشته باشیم و علاقۀ وی برای آسیب‌شناسی این منطقه و بعد تبدیل آن به طرح، بسیار زیاد است و شهرداری در کنار وی خواهد بود.».
قاسم تقی‌زادۀخامسی افزود: «امیدوارم مدیریت جدید شهرداری بتواند این معضل جدی حاشیه‌نشینی را با طرح و برنامه به نتیجه برساند.».
وی با بیان اینکه اولویت من سامان‌دهی حاشیۀ شهر با رعایت استانداردهای شهرنشینی است، بیان کرد: «امروز قطعاً برای این مخروبه‌هایی که در حاشیۀ شهر به وجود آمده، حاکمیت وظیفه دارد؛ اما راه آن تخریب این منازل نیست و باید با گفت‌وگو حل شود.».
شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: «باید مردم این مناطق را توانمند کنیم که این مهم باید با ایجاد آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای انجام شود تا درنهایت با ایجاد شغل، مردم خود دیگر در این منازل زندگی نکنند.».

احیای ستاد بازآفرینی مناطق حاشیۀ شهر
در حاشیۀ این بازدید رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا گفت: «برای حل مشکلات مردم حاشیۀ شهر، ساختار ستاد بازآفرینی این مناطق در مقیاس شهرستان فعال شده و درواقع با احیای آن، مسائل این مناطق با عزم و هماهنگی با همۀ دستگاه‌ها پیگیری می‌شود.».
رمضان‌علی‌ فیضی بیان کرد: «امروز فقط حاشیۀ شهر از محدودۀ شهر به‌سمت حریم درحال پیشرفت نیست، بلکه اگر برنامه‌ریزی صورت نگیرد، از پیرامون و حریم شهر به‌سمت محدودۀ شهری گسترش می‌یابد؛ همان چیزی که امروز ما در منطقۀ اسماعیل‌آباد شاهد آن هستیم.».

تسهیلات مدیریت شهری برای ساماندهی مشاغل مزاحم
همچنین معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد در این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا در ارتباط با سامان‌دهی مشاغل مزاحم اظهار کرد: «مدیریت شهری برای توانمندسازی و سامان‌دهی مشاغل مزاحم، تسهیلات متنوعی برای این‌گونه مشاغل در نظرگرفته است.».
خلیل‌ا... کاظمی افزود: «در‌این‌راستا هزینۀ ورود به محدوده نیز از این مشاغل با مصوبۀ شورای شهر گرفته نمی‌شود، همچنین هزینۀ پروانه بعد از بهره‌برداری به‌صورت اقساط دریافت می‌شود؛ از طرفی نیز برای هر عضو این واحدها تسهیلات ۵ تا ١۵میلیون‌تومانی با کارمزد ۴درصد در نظر گرفته شده است.».
محمد حاجیان‌شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر نیز روز گذشته در حاشیۀ بازدید از مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل مزاحم اظهار کرد: «در این بازدید مقرر شد موضوع پرداخت وام در کمیسیون خدمات شهری بررسی شود و معاونت خدمات شهری نیز سازوکاری را پیش‌بینی کرده و به‌عنوان اصلاحیۀ لایحۀ قبلی شورای شهر به کمیسیون ارائه کند.». 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی