کد خبر : 76494
/ 12:46
به بهانۀ آغاز اجرای طرح رجیستری موبایل در شهر؛

چگونه گوشی قاچاق نخریم؟

بالاخره پس از چند‌سال بلاتکلیفی و عقب انداختن، فاز اول طرح رجیستری کردن موبایل‌ها روز گذشته آغاز به‌کار کرد. طرحی که آمده است جلوی قاچاق گوشی‌ها را بگیرد

چگونه گوشی قاچاق نخریم؟

سرادار- بالاخره پس از چند‌سال بلاتکلیفی و عقب انداختن، فاز اول طرح رجیستری کردن موبایل‌ها روز گذشته آغاز به‌کار کرد. طرحی که آمده است جلوی قاچاق گوشی‌ها را بگیرد که درصورتی‌که به‌درستی اجرا شود منافع زیادی را هم برای مردم و هم برای دولت به‌دنبال خود دارد. البته با یکی از فعالان حوزۀ گوشی‌های موبایل صحبت می‌کردم، همچنان با آب‌و‌تاب از سود خفته در گوشی‌های قاچاق می‌گفت و طرح رجیستری را نیز بی‌اثر یا محدود به چند برند خاص می‌دانست. اما در ادامه قصد داریم به فواید موجود در این طرح و اقدامات لازم هنگام خرید گوشی‌های جدید بپردازیم تا دچار سردرگمی و یا پرداخت هزینه بالاتر برای خدمات رایگان هنگام خرید گوشی‌های موبایل نشوید.

چگونه کار می‌کند؟
حسین فلاح جوشقانی، سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در رابطه با چگونگی اجرای این طرح گفت: «در طرح رجیستری، گوشی‌های هوشمند با‌توجه به شمارۀ سریال گوشی و شمارۀ سریال سیم‌کارت در سامانۀ وزارت صنعت، معدن و تجارت به ثبت می‌رسند. زمانی‌که کاربران گوشی جدید را روشن کنند این دو شماره با سامانه مورد‌نظر مطابقت داده می‌شوند و اگر اطلاعات صحت داشته باشد، کاربران می‌توانند از گوشی خریداری‌شده استفاده کنند.».
گفته‌شده شماره IMEI تمام گوشی‌هایی که به‌شکل قانونی وارد کشور شده‌اند، در سامانۀ در‌نظر‌گرفته‌شده ثبت شده‌اند و پس از بررسی این شماره با اطلاعات موجود اجازه فعالیت گوشی داده می‌شود.
اما اگر اطلاعات نادرست باشند باید چه کرد؟ فلاح جوشقانی در ادامۀ صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که در صورت نادرست بودن اطلاعات به مشترک هشدار داده می‌شود و کاربر هم باید در مدت‌زمانی مشخص گوشی خودش را در سامانۀ اعلام شده ثبت کند. در صورتی‌که چنین اتفاقی رخ ندهد، گوشی از کار خواهد افتاد و نمی‌توان از آن در شبکۀ مخابراتی کشور استفاده کرد.

چه موقع آغاز به‌کار می‌کند؟
به گفتۀ دهقانی‌نیا، معاون فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از روز جمعۀ گذشته تنها، مانیتورینگ شبکه آغاز شده و قرار نیست هیچ گوشی حتی اگر قاچاق باشد، غیر فعال شود و فعلا نیازی به استعلام‌گیری نیست؛ چراکه در آینده سامانه‌ای پیامکی برای استعلام شمارۀ سریال گوشی توسط کاربران اعلام خواهد شد.
وی با‌اشاره به این موضوع که طرح رجیستری موبایل ظرف مدت‌زمان ۴ماه اجرایی خواهد شد، گفت: «برای جلوگیری از ایجاد تشنج در بازار و برای اینکه مشکلی برای وارد‌کننده‌ها پیش نیاید در فاز اول قرار نیست که تمام گوشی‌ها وارد طرح رجیستری شوند و تنها چند برند در این طرح قرار می‌گیرند؛ چراکه اگر طرح ناگهان و تمام‌و‌کمال انجام شود، موبایل‌های قابل استفاده کم می‌شود و قیمت‌ها بالا می‌رود، در‌نتیجه بسیاری از فروشندگان به مرز ورشکستی می‌رسند. از‌همین‌رو تصمیم گرفته شده که اجرای طرح مدل‌به‌مدل اعلام شود تا واردکنندگان و فروشندگان با نهاد‌ها هماهنگ شوند و سعی کنند حجم وارادات خود را بالا ببرند تا هیچ برندی نایاب نشده و نظم بازار حفظ شود.». دهقانی‌نیا معتقد است افزایش نرخ‌های اخیر موبایل هم ربطی به طرح رجیستری ندارد؛ چراکه از ۲۸شهریور‌ماه امسال، ارز مبادله‌ای برای واردات تلفن‌همراه که ۱۵درصد ارزان‌تر بود قطع شده و سبب بالا رفتن قیمت موبایل شده است.

کدام برندها؟
وزیر ارتباطات درباره اینکه کدام گوشی‌ها مورد‌عنایت طرح رجیستری قرار می‌گیرد بیان کرد: «در همین ماه اولِ اجرا دربارۀ دو برند گوشی موبایل که خدمات مناسب به کاربران ایرانی ارائه نمی‌کنند و حقوق گمرکی دولت را نیز نمی‌پردازند اعمال سیاست می‌شود و جلوی قاچاق آن‌ها را می‌گیریم. همچنین برای ادامه روند نیز بعداً تصمیم گرفته می‌شود تا در آینده تمامی برندها را تحت پوشش قرار دهیم.». نام این برندها تا دو روز قبل از اعمال سیاست بر روی آن‌ها (اوایل بهمن‌ماه) اعلام نمی‌شود تا جلوی سوء‌استفاده‌های احتمالی گرفته شود.

هنگام خرید گوشی چه کنیم؟
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: «افرادی که از روز گذشته برای خرید گوشی‌‌های تلفن همراهِ مشمولِ طرح، به بازار مراجعه می‌کنند، باید از ثبت آن در سامانۀ طراحی‌شده اطمینان یابند.». به گفتۀ این مسئول، هر خریدار باید کد IMEI که در داخل گوشی و پشت باطری آن قرار دارد را با کد درج‌شده بر روی جعبه تطبیق داده و سپس اصالت آن را با سامانۀ مربوطه مشخص کند. همچنین به مردم توصیه می‌کنیم که اگر گوشی صفر و کارنکرده در اختیار دارند ظرف چند روز آینده آن را، با گذاشتن سیم‌کارت داخل آن، فعال کنند.
در‌نتیجه اگر در روزهای آینده تصمیم به خرید موبایلی جدید از فروشگاه‌ها دارید، بهتر است این اقدامات را جدی بگیرید تا وارد «لیست خاکستری» که فرصتی یک‌ماهه برای پرداخت عوارض گمرک است، نشوید.
۱- گزینش کد IMEI از تنظیمات موبایل یا روی باطری (درصورت باز شدن بدنه)
۲- استعلام کد IMEI از سامانه #٠۶#*
۳- مقایسه رقم‌های مذکور با کد درج‌شده روی جعبه
۴- گذاشتن سیم‌کارت در تلفن همراه و دریافت پیامک اصالت موبایل (بدین‌ترتیب اپراتور با تطابق IMEI موبایل با لیست گمرگ، سرویس‌گیری برای تلفن‌همراه مذکور را ممکن می‌سازد.)
۵- دریافت فاکتور رسمی مهر‌شده از فروشگاه که کد IMEI گوشی خریداری‌شده بر روی آن ثبت شده باشد.
همچنین سخنگوی ستاد کمیتۀ راهبری طرح رجیستری در نشست دیگری در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مردم توصیه کرده است اگر هر فروشنده‌ای برای طرح رجیستری از آن‌ها هزینه طلب کرد، از ارائه این هزینه سرباز بزنند؛ چرا‌که این طرح کاملا رایگان می‌باشد.
بد نیست بدانید اگر موبایلی قاچاق تهیه نمودید، قادر خواهید بود یک‌ماه به‌صورت مشروط از اپراتور انتخابی خود سرویس بگیرید اما طی پیغامی به شما اطلاع داده خواهد شد که در لیست خاکستری قرار خواهید داشت و سرویس شما پس از اتمام دوره یک‌ماهه قطع خواهد شد.

طرح رجیستری به نفع کیست؟
با اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه هر گوشی با یک شناسۀ منحصربه‌فرد در شبکه معرفی می‌شود و از‌این‌رو پیگیری موبایل‌های سرقتی تسهیل خواهد شد. از اصل بودن کالای خود مطمئن خواهید شد. تاریخ تولید گوشی و قیمت شفاف آن مشخص خواهد بود.
علاوه ‌بر‌این به‌دلیل واردات رسمی و مشخص بودن واردکننده و شرکت گارانتی‌کننده، کیفیت خدمات پس از فروش موبایل در کشور ارتقاء خواهد یافت و به‌طور‌کلی دیگر خبری از فروش موبایل دست‌دوم به جای نو و گارانتی‌هایی که مسئولیتی قبول نکنند و مواردی از این‌قبیل نخواهد بود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی