کد خبر : 76554
/ 23:43

نام نویسی ۵۱ هزار خراسانی در سامانه پیاده روی اربعین

مدیرکل دفتر هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: تا کنون ۵۱ هزار نفر در استان در قالب ۲۹ هزار و ۴۱۵ گروه در سامانه سماح، ویژه پیاده روی اربعین نام نویسی کرده اند.

نام نویسی ۵۱ هزار خراسانی در سامانه پیاده روی اربعین

شهرآرا آنلاین / مهدی فروزان شامگاه دوشنبه در نشست ستاد هماهنگی اربعین حسینی در خراسان رضوی افزود: متقاضیان شرکت در آیین پیاده روی اربعین باید تنها از طریق سامانه سماح نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی بیان کرد: خدمت رسانی به زائران پیاده در کشور عراق از ۱۰ روز قبل از اربعین آغاز و تا پنج روز پس از اربعین ادامه دارد.

فروزان ادامه داد: ۱۶ شهرستان استان و مشهد در برپایی موکب های اربعین و اسکان و پذیرایی همکاری دارند و ظرفیت پذیرایی و اسکان استان خراسان رضوی در شهرهای کاظمین، نجف، سامرا و کربلا ۶۰ هزار نفر است.

وی بیان کرد: در ایام اربعین امسال در محور کربلا ۱۵ ایستگاه صلواتی با ظرفیت اسکان ۲۲ هزار و ۸۰۰ نفر راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه در کاظمین نیز ۱۷ ایستگاه با ظرفیت اسکان ۱۲ هزار نفر فعال می شوند، خاطرنشان کرد: در نجف نیز ۱۰ ایستگاه صلواتی با ظرفیت اسکان ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر ایجاد می شود.

فروزان با اشاره به راه اندازی چهار ایستگاه صلواتی در سامرا با ظرفیت اسکان پنج هزار و ۲۰۰ نفر افزود: ایستگاه هایی نیز در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه برای پذیرایی و اسکان زائران پیاده فعال خواهد بود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: اعزام ۱۵۰ دستگاه اتوبوس شهری با راننده برای سرویس دهی به زائران در مسیر شوملی به نجف، اعزام ۴۰۰ مبلغ دینی، اعزام ۵۵۰ پاکبان و ۲۵۰ خادم در حوزه های مختلف به عراق و اعزام سه واحد نانوایی با ظرفیت پخت روزانه ۲۰ هزار قرص نان از جمله خدمات خراسان رضوی به زائران اربعین خواهد بود.

فروزان بیان کرد: همچنین در تمامی مواکب بحث امداد و نجات و خدمت رسانی بهداشتی درمانی با اعزام ۷۰ پرستار و ۳۰ پزشک انجام خواهد شد.

وی زائران خارجی را از دغدغه های اصلی در مقوله پیاده روی اربعین خواند و گفت: برآورد می شود ۱۵ هزار زائر پاکستانی و ۲۲ هزار زائر افغانستانی در مسیر نجف به کربلا تردد خواهند داشت که برنامه ریزی های لازم توسط دفتر نمایندگی اتباع خارجی صورت گرفته است.

فروزان با بیان اینکه یکهزار دستگاه اتوبوس نیز برای حمل و نقل و انتقال زائران به مرزها درنظر گرفته شده، افزود: طبق اعلام راه آهن کشوری از فردا تا هفتم آبانماه، مسیر ریلی همه شهرها به سمت اهواز بسته است لذا از هفتم آبان ماه انتقال زائران به نقطه صفر مرزی توسط ناوگان ریلی انجام خواهد شد.

برآورد می شود امسال ۲۰۰ هزار نفر از خراسان رضوی زائر اربعین حسینی شوند. بر اساس آمار سامانه سماح پارسال ۱۸۷ هزار نفر از خراسان رضوی عازم پیاده روی اربعین حسینی(ع) شده بودند.

 

منبع: ایرنا 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی