کد خبر : 76632
/ 15:37
رؤسای کمیسیون‌های شورای شهراز نتایج حضور در اجلاس «جامعۀ ایمن» می‌گویند ؛

مدیریت بحران، در گرو فرهنگ‌سازی

موسوی زاده- اواسط مهرماه سال٩۶، بیست‌‌و‌سومین اجلاس جهانی جامعۀ ایمن در شهر «نووی‌ساد» صربستان برگزار شد تا مدیران شهری جوامع ایمن گرد هم بیایند و دربارۀ آخرین دستاوردهای خود در این حوزه به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.

مدیریت بحران، در گرو فرهنگ‌سازی

به گزارش شهرآرا آنلاین، یک هیئت ایرانی هم در این اجلاس جهانی حضوری پررنگ داشت. در رأس این هیئت، مدیران شهری مشهد حضور داشتند که ضمن شرکت در اجلاس جامعۀ ایمن، از بخش‌های مختلف خدماتی و عمرانی شهر نووی‌ساد بازدید کردند.
آن‌طور‌که اعضای هیئت اعزامی از مشهد به اجلاس جامعۀ ایمن می‌گویند، زمینۀ برقراری ارتباطات فرهنگی و خدماتی میان پایتخت معنوی ایران و شهر نووی‌ساد فراهم شده است. ماحصل این تفاهم‌نامه‌ها را هم در آینده‌ای نزدیک با امضای دو شهردار روی کاغذ شاهد خواهیم بود. امیر عزیزی سرپرست مدیریت بحران شهرداری مشهد، محمد حاجیان‌شهری رئیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری و محمد‌هادی مهدی‌نیا رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد، از دستاوردهای سفر هیئت اعزامی به این اجلاس جهانی می‌گویند.
شهردار «نووی‌ساد» به مشهد سفر می‌کند
مهدی نیا: سفر اخیر به شهر نووی‌ساد صربستان، یکی از پردستاورد‌ترین سفرهای مدیریت شهری بوده است. در این سفر، بالاترین مقام شهر مشهد، یعنی فرماندار و دو نفر از رؤسای کمیسیون‌های اصلی شورای اسلامی شهر مشهد حضور داشتند. خوشخبتانه در این سفر، رویدادها و اتفاقات بسیار خوبی رقم خورد. اگر بخواهم از پر‌اهمیت‌ترین این اتفاقات بگویم، باید به جلسه‌ای که با شهردار نووی‌ساد صربستان برگزار شد، اشاره کنم. در این دیدار ارتباطات بسیار خوبی میان هیئت شهر مشهد و هیئت شهر نووی‌ساد برقرار شد.
در این دیدار، پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامۀ مشترک از‌طرف هیئت مشهد به طرف مقابل داده شد و آن‌ها هم اعلام آمادگی کردند که پس‌از طی مراحل قانونی، طی چند ماه آینده، شهردار نووی‌ساد به مشهد سفر کند و این تفاهم‌نامه رسماً با حضور شهردار مشهد به امضا برسد. در قالب این تفاهم‌نامه طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده است.
﷯ 
«نووی ساد» یک شهر علمی و دانشگاهی است
در این سفر، فرصتی فراهم شد که از قدیمی‌ترین کالج دانشگاهی نووی‌ساد بازدید کنیم. این دانشگاه، رویکردی مشابه دانشگاه علمی‌و‌کاربردی کشورمان دارد. به‌طورکلی نووی‌ساد، یکی از شهرهای علمی و دانشگاهی کشور صربستان محسوب می‌شود و کالج دانشگاهی این شهر، بیش‌از ٨٠‌سال قدمت دارد. درجریان این بازدید، اساتید و مدیران دانشگاه از هیئت شهر مشهد استقبال کردند و زمینۀ همکاری‌های علمی و تبادل دانشجو فراهم شد. این موضوع در تفاهم‌نامۀ چند‌جانبه میان شهر مشهد و نووی‌ساد صربستان تأکید خواهد شد.
کارگاه‌های متعددی در حوزۀ ایمنی، سلامت و مدیریت بحران طی سه‌روز و در جلسۀ رسمی «کنفرانس جامعۀ ایمن» برگزار شد و هیئت شهر مشهد در اکثر این جلسات شرکت کرد.
﷯ 
الهام‌گرفتن از رویدادهای فرهنگی شهر نووی‌ساد
طی این سفر، در حوزۀ شهرسازی و معماری هم بازدیدهایی صورت گرفت. به‌طور‌مثال از بافت مرکزی شهر نووی‌ساد بازدید کردیم. در دهۀ٧٠ میلادی شورای شهر و شهرداری این شهر تصمیم ‌گرفتند بافت مرکزی را که شامل چند ساختمان تاریخی بوده است، به‌صورت پیاده‌مدار تبدیل کنند. پیاده‌مداری این منطقه درقالب محدودیت ترافیکی و پیاده‌راه کامل انجام گرفته است. در این منطقه، ماشین تردد نمی‌کند و به‌همین‌دلیل به یکی از مناطق جاذبه‌ای شهر نووی‌ساد تبدیل شده است. بسیاری از رویدادهای فرهنگی و تفریحی به‌صورت فستیوال و جشنواره‌های شهری در این منطقه برگزار می‌شود. ما از این فرصت بسیار خوب می‌توانیم بهره‌برداری کنیم. نمونۀ این منطقه از شهر نووی‌ساد را در میدان شهدای مشهد داریم. می‌توان از رویدادهای فرهنگی شهر نووی‌ساد الهام گرفت و آن را مطابق با معیارهای بومی، در شهر مشهد پیاده‌سازی کرد.
﷯ 
رایزنی برای انعقاد تفاهم‌نامه به‌منظور همکاری مشترک
حاجیان: پیرو دعوت اجلاس جامعۀ ایمن از مدیریت شهری مشهد، سفر پنج‌روزه‌ای تدارک دیده شد. هدف اصلی این سفر، حضور در بیست‌و‌سومین اجلاس جامعۀ ایمن و بازدید از شهر نووی‌ساد بود. در این سفر قرار بود روابط بین‌المللی هم میان دو شهر نووی‌ساد و مشهد ایجاد شود که خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شد. در این شهر مدیریت واحد شهری اعمال می‌شود. شهردار نووی‌ساد علاوه‌بر حوزۀ مدیریت شهری، در بخش کشاورزی و تولید محصولات ارگانیک هم اشراف بسیار خوبی داشت. در‌جریان دیدار دو‌جانبۀ هیئت‌های دو شهر، توانمندی‌های طرفین معرفی شد و رایزنی‌های لازم برای انعقاد تفاهم‌نامه به‌منظور همکاری مشترک انجام گرفت. شهر نووی‌ساد در حوزۀ کشاورزی به‌ویژه تولید ذرت و دیگر محصولات، توانمندی‌های خوبی دارد که در این راستا مدیران این شهر برای کشت فراسرزمینی، انتقال دانش فنی و صادرات بذر اعلام آمادگی کردند. اگرچه این موضوع جزو اهداف سفر نبود، اما رایزنی‌های صورت‌گرفته دراین‌زمینه، به مسئولان کشورمان منتقل شد.
در‌ ‌جریان این سفر، با آقای ملاعبداللهی، سفیر ایران در بلگراد هم ملاقات کردیم. ایشان در این دیدار، توضیحاتی دربارۀ روابط فرهنگی و دیدگاه کشورمان برای ارتقای سطح ارتباطات با صربستان ارائه کرد. آقای ملاعبداللهی ضمن تأکید بر ضرورت حذف ویزا بین دو کشور ایران و صربستان، به گوشه‌ای از ظرفیت‌های دو کشور برای توسعۀ روابط فرهنگی اشاره کرد.
﷯ 
«نووی ساد» به لحاظ امکانات آتش‌نشانی
در رتبۀ بسیار خوبی قرار دارد
در ادامۀ سفر پنج‌روزۀ هیئت شهر مشهد به نووی‌ساد صربستان، از مرکز فرماندهی آتش‌نشانی این شهر بازدید شد. این مرکز در ساختمانی با قدمت ٩٠‌ساله مستقر است. در همان دقایق حضور ما در مرکز فرماندهی آتش‌نشانی، متأسفانه حریقی در شهر نووی‌ساد رخ داد و ما از نزدیک شاهد چگونگی مدیریت اطفای حریق و اجرای عملیات بودیم. این شهر دارای ١٣‌ایستگاه آتش‌نشانی است و به لحاظ امکانات اطفای حریق و آتش‌نشانی، در رتبۀ بسیار خوبی قرار دارد. شهر نووی‌ساد ازنظر امکانات آتش‌نشانی در مقایسه با شهرهای دارای ۴٠٠‌‌هزار‌نفر جمعیت در ایران، شرایط بهتری دارد. البته برخی از امکانات آتش‌نشانی این شهر از‌سوی آلمان و روسیه به آن‌ها هبه شده است. آن‌طور‌که مدیران شهر نووی‌ساد می‌گفتند، هنگام وقوع حادثه، میانگین زمان رسیدن نیروهای عملیات آتش‌نشانی به محل، حدود ۶‌دقیقه است.
سیستم جمع‌آوری زبالۀ شهر نووی‌ساد، همانند شهر مشهد است؛ به‌این‌صورت که زباله‌ها از‌طریق باکس‌های کنار خیابان و در زمان مشخص جمع می‌شود. در بازدید از مناطق شهر نووی‌ساد، سیستم رفت‌و‌روب مکانیزه را مشاهده نکردیم. به نظر می‌رسد که با‌توجه‌به شرایط آب‌و‌هوایی این منطقه، به‌دلیل بارندگی‌های فراوان، خیابان‌های شهر نووی‌ساد بیشتر شستشو می‌شود تا رفت‌و‌‌روب.
﷯ 
روی میزها دستمال کاغذی ندیدیم!
در شهر نووی‌ساد، از ظروف یک‌بار مصرف استفاده نمی‌شود و این موضوع در مدیریت پسماند این شهر جایگاه ویژه‌ای دارد؛ حتی پذیرایی در جلسۀ اجلاس جامعۀ ایمن یا داخل هتل، در ظروف ضدعفونی‌شده بود. در مکان‌هایی که حضور پیدا کردیم، حتی یک بار دستمال کاغذی روی میزها ندیدیم. نحوۀ دفن زباله هم در شهر نووی‌ساد به‌صورت روباز و سطحی انجام می‌گیرد. به دلایل فنی، زباله‌های این شهر دفن عمقی نمی‌شود، چون مدیران شهری معتقدند که به‌دلیل بالابودن سطح آب‌های زیرزمینی، این کار باعث آلودگی آب می‌شود. محل دفن زباله‌ها نیز در ٢٠‌کیلومتری این شهر قرار دارد که به‌دلیل دور‌بودن از مرکز شهر موقعیت مناسبی است.
اجلاس جامعۀ ایمن برخلاف همایش‌های علمی‌ای که ما در ایران برگزار می‌کنیم، بسیار ساده برگزار شد. ما با هزینه‌های زیاد همایش برگزار می‌کنیم، اما این اجلاس با حداقل هزینه‌ها اجرا شد و خروجی بسیار خوبی هم داشت. کیفی که طبق روال معمول در ابتدای این اجلاس به میهمانان داده شد، همانند یک ساک دستی بود.
﷯ 
مشهد تا اردیبهشت‌٩٧ عضو جامعۀ ایمن می‌شود
عزیزی: سال‌١٩٨٩ کنگره‌ای در قزاقستان برگزار شد و از آن زمان، سازمان بهداشت جهانی، سلامت و بهداشت را به‌عنوان حق اولیۀ بشریت در تمام نقاط دنیا به رسمیت می‌شناسد. بعد‌از برگزاری این کنگره، سازمان بهداشت جهانی، یکی از دانشگاه‌های سوئد را به‌عنوان بازوی اجرایی خود معرفی کرد. پس از آن مقرر شد که موضوعات سلامت و بهداشت تحت عنوان «جامعۀ ایمن» در شهرهای جهان اجرا شود. جامعۀ ایمن در‌حقیقت به ایمنی در همۀ محیط‌ها برای تمام رده‌های سنی و در تمام ساعات شبانه‌روز می‌پردازد. اگر یک شهروند را در‌نظر بگیریم، او صبح که از خانه خارج می‌شود تا شب، ممکن است با چه حوادثی رو‌به‌رو شود؟ بروز تصادف، آلودگی هوا، گاز‌گرفتگی و... از‌جمله اتفاقاتی است که احتمال دارد متوجه هر شهروندی باشد. البته در جامعۀ ایمن، کودکان، معلولان و سالمندان به‌عنوان افراد آسیب‌پذیر جامعه‌هدف تعریف شده‌اند. موضوعات جامعۀ ایمن، گسترۀ بسیار زیادی دارد. اگرچه ما در کشورمان چندان به مسئلۀ خودکشی‌ نمی‌پردازیم، در جامعۀ ایمن، به این موضوع به‌صورت ویژه 
پرداخته می‌شود.
ما در حوزۀ مدیریت بحران به مباحث غیرمترقبه طبیعی می‌پردازیم، اما در حوزۀ جامعۀ ایمن در‌واقع به مباحث شهری پرداخته می‌شود. وقتی گفته می‌شود سالانه ٢٠‌هزار نفر در کشورمان بر‌اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند، یعنی ما در کشورمان سیستم مشخصی برای پرداختن به سلامت و ایمنی شهروندان نداریم.
از ٢٨‌سال پیش تاکنون ٣٠٠‌جامعۀ مختلف به شبکۀ جامعۀ ایمن پیوسته‌اند. این تعداد جامعه، شامل شهر یا منطقه می‌شود. از این تعداد ١٨٨جامعه در قارۀ آسیا واقع شده‌اند و ٣۵‌مورد آن در کشورمان قرار دارند. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که در ایران، حرکت به‌سمت جامعۀ ایمن و سالم از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است و همه به‌دنبال رسیدن به جامعۀ ایمن 
هستند.
در قارۀ آسیا، ایران بعد‌از کشور چین در حوزۀ جامعۀ ایمن، رتبۀ دوم را داراست. جالب است بدانید اولین شهری که از کشور ایران عضو جامعۀ ایمن شد، کاشمر بود. در این شهر تعداد موتورسواران زیاد است و به همین دلیل تعداد تصادفات منجر به فوت بسیار فراوان بود. پس‌از پیوستن این شهر به جامعۀ ایمن، اجبار موتورسواران به استفاده از کلاه ایمنی و کاهش سرعت باعث شده است که آمار فوتی‌های موتورسواران به‌شدت کاهش پیدا کند. پس‌از شهر کاشمر، تهران در‌قالب طرحی منسجم توانست ٢٢‌منطقۀ شهری را به جامعۀ ایمن پیوند دهد. از سال‌٩١ مشهد به‌عنوان دومین کلان‌شهر کشور به جامعۀ ایمن پیوست و تاکنون مناطق یک و ثامن در زیرمجموعه جامعۀ ایمن قرار گرفته‌اند.
طبق برنامه‌ریزی‌ها، شهر مشهد تا اردیبهشت ماه سال‌٩٧ به‌صورت کامل به عضویت جامعۀ ایمن درخواهد آمد. پس از آن، برای عضویت شهرهای اطراف مشهد و کشورهای همسایه خواهیم کوشید.
﷯ 
۴٧ مقالۀ ارائه‌شده مربوط به ایران بود
اجلاسی که هیئت شهر مشهد در آن حضور یافت، بیست‌و‌سومین اجلاس جامعۀ ایمن بود. این اجلاس به‌صورت دوسالانه برگزار می‌شود. در این اجلاس ١٧۶‌مقاله ارائه شد. ۴٢تا از مقالات به‌صورت پوستر و بقیه در‌قالب سخنرانی ارائه شد. از مجموع مقالات ارائه‌شده در اجلاس جامعۀ ایمن، ۴٧‌مقاله مربوط به ایران بود. هیئت ایرانی متشکل از مدیران شهری تهران، مشهد و تبریز، بعد‌از کرۀ جنوبی، بیشترین تعداد اعضا را داشت.
با‌توجه‌به اینکه سوانح رانندگی، بیشترین تلفات را در کشورمان دارد، بیشتر مقالات ارسالی به اجلاس جامعۀ ایمن به این موضوع ارتباط داشت. سالانه ٢٠‌هزار نفر در ایران براثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، درحالی‌که در کشور سوئد برنامه‌ریزی‌ها بر این مبناست که تا سال‌٢٠٢٠ تلفات جانی بر‌اثر حوادث رانندگی به صفر برسد. در حوزۀ آتش‌نشانی و مرگ‌های خاموش هم مقالات بسیاری ارائه شده بود.
معدود مقاله‌ای دربارۀ حوادث رانندگی، از‌سوی کشورهای عضو جامعۀ ایمن به اجلاس ارائه شد، اما در مقالات ایران به‌دلیل اهمیت، این موضوع مورد‌توجه قرار گرفته بود.
در موضوع کاهش تصادفات رانندگی هم که برخی کشورها به نتایج خوب و درخشانی دست یافته‌اند، هم فرهنگ‌سازی و هم اعمال قانون شدید دخیل بوده است، به‌نحوی‌که در یک بازۀ چهار یا پنج‌ساله به یک فرهنگ عمومی تبدیل شده است. ما هم برنامه‌ریزی‌های‌مان بر این اساس است که در سال‌های آینده تمام تمرکز حوزه مدیریت بحران متوجه فرهنگ‌سازی باشند.
اسفند سال گذشته به‌همت شهرداری مشهد، هشتمین اجلاس آسیایی جامعۀ ایمن با حضور ١٢کشور آسیایی و دو کشور اروپایی در کلان‌شهر مشهد برگزار شد و دستاوردهای بسیار خوبی داشت.
﷯ 
برگزاری هیئت رئیسۀ شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن
به‌‌دلیل اینکه بنده ریاست شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن را برعهده دارم، در اجلاس بیست‌و‌سوم گزارشی از برنامه‌های شبکۀ آسیایی، آسیب‌شناسی و چالش‌های پیش رو ارائه کردم. در شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن کشورهای شناخته‌شده‌ای همچون ژاپن، ترکیه، نپال و تایلند حضور دارند که در حوزۀ مباحث ایمنی اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند. ما باید از تجربۀ این کشورها استفاده کنیم.
در حاشیۀ این اجلاس جامعۀ ایمن، دو جلسه مهم برگزار شد. یکی از آن‌ها جلسه هیئت‌رئیسۀ شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن بود که در‌خصوص برگزاری اجلاس آسیایی سال آینده تصمیم‌گیری شد. بر این اساس، مقرر شد که سال آینده، اجلاس شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن در کشور ژاپن و سال ٢٠٢٠ هم در کشور کرۀ جنوبی برگزار شود.
دومین جلسۀ مهمی که در حاشیۀ اجلاس جامعۀ ایمن برگزار شد، جلسۀ مراکز پشتیبانی جامعۀ ایمن بود که در‌نهایت تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد. بنده در این اجلاس به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسۀ جهانی جامعۀ ایمن به مدت دو سال انتخاب شدم.
﷯ 
ارائۀ آموزش‌های مدیریت بحران با استفاده از ابزار هنر
سال گذشته جشنوارۀ فیلم کوتاه جامعۀ ایمن را در مشهد برگزار کردیم. اولین‌بار بود که در حوزۀ ایمنی و بحران با ابزار هنری، آموزش غیرمستقیم به مردم ارائه کردیم. فیلم‌هایی که در جشنواره اکران شد به هیچ عنوان آموزشی مستقیم نبود، بلکه با استفاده از ابزار هنر، به‌صورت غیرمستقیم هنرمندان درگیر مباحث جامعۀ ایمن و مدیریت بحران شدند. در‌قالب این جشنواره ٩٠٠‌فیلم ارسال شد و از این تعداد ٧۵ فیلم برای اکران عمومی انتخاب شد. این جشنواره را یک شب در نووی‌ساد با حضور معاون وزیر فرهنگ کشور صربستان اجرا کردیم. به‌دنبال آن، از ما دعوت شد که در هشتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و صربستان که کمتر از یک ماه آینده برگزار می‌شود، یک تیم فرهنگی از مشهد در این مراسم شرکت و با رویکرد معرفی پتانسیل‌های مشهد در این نمایشگاه شرکت کنند.
﷯ 
اجلاسی کم‌هزینه، اما پر بار
اجلاس جامعۀ ایمن به لحاظ هزینه‌کرد، فوق‌العاده کم‌هزینه بود، اما بار علمی بسیار زیادی داشت. اگرچه این کنفرانس بین‌المللی بود و هیئت‌هایی از ۴٠‌کشور دنیا حضور داشتند، کل این اجلاس توسط ١٢‌نفر برگزار شد.
تغییر نگرش‌ها باید در همۀ حوزه‌ها به‌ویژه حوزۀ مدیریت بحران و ایمنی اتفاق بیفتد. شهرداری مشهد تا سال‌٢٠٢٠ رئیس شبکۀ آسیایی جامعۀ ایمن بوده است و به همین دلیل باید در حوزه‌های فرهنگی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دهد.
ما متأسفانه سیستم هشدار عمومی نداریم برای آنکه همۀ شهروندان از بروز حوادث اطلاع پیدا کنند. این خلأ زیرساختی است که باید با تخصیص اعتبار خریداری شود. اگرچه زیرساخت‌ها باید تقویت شود و در این راستا با بودجۀ حداقلی موجود اقداماتی انجام گرفته است، سنگ بنای همۀ این‌ها، موضوعات فرهنگی و آموزشی است. اگر می‌خواهیم شهر مشهد، توسعۀ پایدار را تجربه کند، باید حوزۀ ایمنی و مدیریت بحران توسعه پیدا کند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی