کد خبر : 76646
/ 22:34

رشد مطلوب صنایع معدنی برای جلوگیری از خام فروشی در خراسان رضوی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: امسال برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی به ویژه مس و سنگ آهن با اجرای طرحهای صنعتی رشد مطلوبی در صنایع معدنی این استان بدست آمد.

رشد مطلوب صنایع معدنی برای جلوگیری از خام فروشی در خراسان رضوی

شهرآرا آنلاین / راضیه علیرضایی پنجشنبه شب در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی افزود: مرداد ماه امسال واحد پنج میلیون تنی فولاد سنگان به بهره برداری رسید و تا انتهای سال با راه اندازی شرکتهای اپال پارسیان مجتمع فولاد خراسان ۷.۵ میلیون تن دیگر به ظرفیت گندله استان افزوده می شود.

وی ادامه داد: تولید کنسانتره مس در خراسان رضوی از ۱۳ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به ۲۶ هزار و ۱۰۰ تن تا پایان شهریور ماه امسال با بیش از ۱۰۰ درصد رشد رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تولید کنسانتره آهن و فولاد خام در استان از ۱.۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۱۱.۲ میلیون تن تا پایان شهریور ماه امسال با بیش از ۵۵۸ درصد رشد رسید.

وی افزود: تولید طلا و مصنوعات طلا نیز در خراسان رضوی از ۶۸۱ کیلوگرم در سال ۱۳۹۲ به سه هزار و ۲ تن تا پایان شهریور ماه امسال با بیش از ۳۴۰ درصد افزایش و تولید سنگ ساختمانی از ۱۸۰ هزار تن به ۲۰۶ هزار تن تا پایان شهریور ماه امسال با بیش از ۱۴ درصد افزایش رسید.

علیرضایی ادامه داد: طبق برنامه ریزی امسال تولید گندله آهن برای نخستین بار در خراسان رضوی به ۱۲.۵ میلیون تن می رسد. 

وی گفت: طی ۶ ماه نخست امسال ۱۲۴ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۱۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۲ هزار و ۷۰۳ نفر صادر شده که از نظر حجم سرمایه گذاری در پروانه های بهره برداری در رتبه نخست کشور قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: از این تعداد پروانه بهره برداری صادره ۴۴ درصد پروانه بهره برداری ایجادی و مابقی ناشی از توسعه واحدهای فعال است.

وی ادامه داد: مقایسه ارقام مذکور با مدت مشابه سال گذشته نشاندهنده روند افزایشی ۳۳ درصدی در اشتغال و ۴۷۷ درصدی در سرمایه گذاری است.

علیرضایی گفت: پیش بینی می شود امسال ارزش سرمایه گذاری در پروانه های بهره برداری صادره ۱۰ برابر سرمایه گذاری صنعتی و پروانه های صادره سال ۹۲ شود.

وی افزود: از محل تسهیلات رونق تولید و طرح بازسازی و نوسازی ماشین آلات امسال ۱۶۲ میلیارد ریال به ۳۰ واحد تولیدی پرداخت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی یکی از مهمترین دلایل معوقات واحدهای صنعتی استان را هزینه کرد تسهیلات سرمایه در گردش در پروژه های توسعه ای واحدهای تولیدی و بخش ثابت ذکر و بیان کرد: تسهیلات کوتاه مدت ۶ ماهه و یک ساله مشکل پروژه ها را حل نمی کند و نیاز تولید، تسهیلات بلندمدت کم بهره می باشد.

وی ادامه داد: ۱۷۵ واحد تولیدی با سرمایه گذاری هزار و ۲۹۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۳ هزار و ۱۰۶ نفر متقاضی تسهیلات طرح بازسازی و نوسازی ماشین آلات صنعتی در استان هستند که میزان نیاز آنها ۷۷۴ میلیارد تومان تسهیلات و ۳۸.۷ میلیارد تومان یارانه است.

او درباره بودجه درخواستی از محل پروژه های تملک دارایی سرمایه ای زیرساخت های شهرک های صنعتی گفت: تامین اعتبار ۱۵ پروژه ضروری در حوزه تامین زیرساخت شهرکها و نواحی صنعتی استان با اعتبار ۲۳۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ارتقای شاخص های اقتصادی تقاضا شده که پس از طرح در کارگروه های استانی مربوطه از این تعداد ۱۲ پروژه با اعتبار ۲۰۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال مصوب شده است.

وی اضافه کرد: در مجموع اعتبارات مورد نیاز بخش صنعت و معدن از محل ارتقا شاخص های اقتصادی ۱۶۷ هزار و ۳۵ میلیارد تومان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: میزان صرفه جویی به عمل آمده با اجرای عملیات انتقال آب با لوله، آبیاری تحت فشار، احیا و توسعه قناتها پارسال ۶۷۷ میلیون مترمکعب با اعتبار تخصیص یافته به میزان ۶۱۰ میلیارد تومان بوده است.

مجتبی مزروعی با اشاره به سهم ۷.۸ درصدی بخش کشاورزی از منابع مالی استان، عمده مشکلات این بخش را کمبود اعتبارات با توجه به سهم بالادر اشتغال و اقتصاد استان، کمبود منابع تسهیلاتی متناسب با فعالیتهای بخش کشاورزی، کمبود منابع تسهیلاتی برای توسعه منابع فرآوری، محصولات و بسته بندی، کمبود اعتبار برای خرید محصولات کشاورزی ذکر کرد.

وی اختصاص اعتبار به میزان ۱۵۳ میلیارد تومان برای خرید گندم، ۱۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب با لوله، ۵۳ میلیارد تومان برای احیا و مرمت قنوات استان، ۲۱۰ میلیارد تومان برای تامین تسهیلات به منظور جبران خسارت ناشی از سرمازدگی برای باغداران را خواستار شد.

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مطالعات اولیه برای انتقال آب از دریای عمان در سه فاز انجام شده است که در مرحله نخست ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب را می توان برای سه استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان تامین کرد.

وی با تاکید بر لزوم تامین اعتبار برای انتقال آب از کوه های هزار مسجد به مشهد به صورت میان مدت گفت: درخواست می شود اعتبارات لازم برای تکمیل مطالعات به منظور انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی و انتقال اب از کوه های هزار مسجد به مشهد در بودجه سال آینده دیده شود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به طرح ملی توسعه کمی و کیفی زیارت با ۸۲۵ پروژه مصوب آن گفت: در سال گذشته ۱۲۰ پروژه از محل این طرح در استان اجرا شد و برای اجرای ۳۰۰ پروژه دیگر نیازمند اعتبار هستیم.

محمد حسن واحدی افزود: در دولت تدبیر و امید به بخش زیارت خراسان رضوی تا پایان سال ۹۴، ۷۷ میلیارد تومان اختصاص یافت اما در سال ۹۵ هیچ اعتباری به این بخش تخصیص نیافت.

وی بیان کرد: این در حالیست که از محل اعتبارات استانی در سال گذشته ۷۷۶ پروژه در حوزه زیارت با اعتبار ۴۴ میلیارد تومان اجرا شد و امسال نیز برای اجرای ۳۸ پروژه در این حوزه نیازمند تخصیص اعتبار هستیم.

وی اظهار کرد: هم اینک ۲۹۱ پروژه عمرانی در بخشهای مختلف رفاهی، سیاحتی و زیارتی با اعتبار پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای تسهیل زیارت زائران در خراسان رضوی در حال اجراست که پیشرفت اجرایی این پروژه ها بین ۵۰ تا ۹۰ درصد است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اهم اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در حوزه عمرانی پیشبرد ۳۸ طرح مهم اجرایی و مطالعاتی عمرانی استان مانند انتقال آب از دریای عمان، قطار مشهد – بیرجند – زاهدان، برقی کردن قطار مشهد – تهران، قطار مشهد – فریمان می باشد که ۱۰ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای آنها مصوب شده است.

محمد مقدوری افزود: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه ها ۴۸ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان است که امیدواریم این اعتبارات تامین شود و ردیف اعتبار ملی برای مطالعات انتقال آب از دریای عمان و ردیف اعتبار ملی برای پروژه انتقال آب از هزار مسجد اختصاص یابد.

وی درباره شهرداران استان نیز گفت: تاکنون ۶۶ شهردار در استان معرفی شده اند و ۴۳ نفر از آنان حکم خود را گرفته اند و در کل شوراهای اسلامی شهر و روستای استان، هشت هزار و ۱۴۰ نفر مشغول فعالیت هستند.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی