• خانه
  • یادداشت
  • روز قلق‌گیری ...
کد خبر : 76650
/ 00:06
سلمان نظافت

روز قلق‌گیری ...

روز قلق‌گیری ...

قسمت اول- ساعت ۵:۱۳ بود که هواپیمای «ایران‌ایر» از آسمان مشهد به‌سمت تهران پرید. ۱۳دقیقه تأخیر هم که اصلا تأخیر محسوب نمی‌شود! حضور این‌همه مسافر عرب در این موقع صبح در هواپیما هم برایمان سوژه شده بود.

ساعت ۶:۳۰ با یک ون و سمند خودمان را به هتل رساندیم. صبحانه را خورده‌نخورده راه افتادیم سمت مصلای تهران.

بعضی از دوستان با مترو راهی شدند و ما هم که حوصلۀ مترو نداشتیم با ۱۵دقیقه پیاده‌روی و گذر از سربالایی خودمان را رساندیم به نمایشگاه مطبوعات. هنوز خبری نبود. رفت‌و‌آمد گاری‌ها و لخ‌لخ‌کردن غرفه‌داران نشان می‌داد که هنوز داستان جدی نشده است. خیلی از غرفه‌ها آماده نشده بودند، اما غرفۀ شهرآرا که کنار روزنامۀ «شهروند» و مقابل روزنامه‌های «جام جم» و «سینما» قرار گرفته است اوضاعش مرتب است، غیر از چند سه‌راهی برق که آن‌هم به‌لطف بچه‌های پشتیبانی آماده می‌شود.

بیشتر از بازدیدکننده‌ها خدماتی‌های نمایشگاه به‌چشم می‌آیند که درحال بالاوپایین‌کردن و جاروکردن باقی‌ماندۀ دکورسازی غرفه‌ها هستند.

بالأخره حوالی ساعت ۱۰ نمایشگاه شکل جدی‌تری به خودش می‌گیرد. حضور حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و محمد کاظمی‌، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، شوروحالی به نمایشگاه می‌دهد و سوژۀ مصاحبه را برای خبرنگاران ما فراهم می‌کند.

با نزدیک‌شدن به زمان ناهار حضور بازاریاب‌های غذا بیش از همه پررنگ است. از چلوگوشت با برنج ایرانی گرفته تا قیمه با برنج پاکستانی در لیست‌هایی که روی پیشخوان غرفه‌ها می‌اندازند به‌چشم می‌خورد.

رضا خجسته‌رحیمی‌، روزنامه‌نگار مشهدی، که روزگاری در «توس» قلم می‌زده است و امروز سردبیر ماهنامۀ «اندیشۀ پویا»، یکی از نشریات شناخته‌شده حوزۀ علوم انسانی، است یکی از میهمان‌های شاخص غرفۀ شهرآرا بود. با او مصاحبۀ مفصلی انجام دادیم که در روزهای آتی حتماً بخش‌هایی از آن را که دربارۀ تجربۀ روزنامه‌نگاری بومی‌ و محلی است منتشر خواهیم کرد.

موسی سلامت، جانباز و پرسپولیسی اصیل، هم که با حضور مداومش در ورزشگاه شناخته شده است از دیگربازدیدکنندگان نمایشگاه است که در چهره‌اش خوشحالی برد بازی دربی به‌چشم می‌خورد.

ساعت ۱۴ تا ۱۶ زمان استراحت و ناهار است و نمایشگاه کمی‌ از رسمیت خارج می‌شود. عده‌ای از خبرنگاران برای نماز و چرت‌زدن به نمازخانه پناه می‌برند و خیلی‌ها هم در غرفه‌ها شروع به غذاخوردن می‌کنند.

عصرمان با حضور دکتر بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، در غرفۀ روزنامه شهرآرا شروع شد. مدیرمسئول شهرآرا و معاون فرهنگی و اجتماعی حدود یک ساعت به گپ‌وگفت پرداختند که اولین مصاحبۀ معاون فرهنگی و اجتماعی پس از معارفه‌شدن را در همین صفحه خواهید خواند.

از دیگرنکات جالب غرفۀ شهرآرا حضور فعالانۀ خبرنگاران شهرآراآنلاین است که درلحظه تصاویر و خبرهای نمایشگاه را در کانال روزنامه به این آدرس ShahraraNews@ بارگذاری می‌کنند که می‌توانید با دنبال‌کردن کانال در این دوره از نمایشگاه با ما همراه باشید.

شمس لنگرودی، شاعر پیش‌کسوت و شناخته‌شدۀ سپیدسرا، هم از دیگرچهره‌های شاخص یکی از غرفه‌های نمایشگاه بود که خیلی دوست داشتیم با او هم گپی بزنیم، اما گفت اصلا قصد مصاحبه ندارد و بیشتر برای دیدوبازدید آمده است.

خلاصه اینکه به نظر می‌رسد دیروز بیشتر دست‌گرمی‌ و قلق‌گیری برای رسانه‌ها بود. قرار بود که امروز رئیس‌جمهور در آیین افتتاحیه سخنرانی کند، اما این سخنرانی بنابه دلایلی به‌عهدۀ معاون‌اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری، گذاشته شده است. شاید قرار است جهانگیری با همان لحن معروفش در مناظره‌ها رسانه‌ها را به خودشان بیاورد!

بالأخره، این چند خط گزارش ما از نمایشگاه بیست‌وسوم بود، نمایشگاهی که با حضور نزدیک به ۱۰۰۰‌رسانه درقالب ۶۰۰‌غرفه در فضایی بالغ بر ۱۳۰۰۰‌مترمربع صبح جمعه، ۵ آبان‌ماه، افتتاح شد.

 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی