• خانه
  • یادداشت
  • یک افتتاحیۀ تمام مشهدی
کد خبر : 76678
/ 09:03
مستقیم از مصلی

یک افتتاحیۀ تمام مشهدی

رضا رفیع، شاعر طنزپرداز و مجری مشهدی، که همیشه اجراهایش با چاشنی طنز همراه است، اجرای مراسم افتتاحیه را برعهده داشت.

یک افتتاحیۀ تمام مشهدی

قسمت دوم- دومین روز نمایشگاه در اصل اولین روز نمایشگاه بود! اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور و سید‌عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اول صبحی آمدند و از فضای نمایشگاه بازدید کردند و پس از آن به‌نوعی افتتاح رسمی نمایشگاه بیست‌و‌سوم با شعار «رسانه‌های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی» صورت گرفت.

رضا رفیع، شاعر طنزپرداز و مجری مشهدی، که همیشه اجراهایش با چاشنی طنز همراه است، اجرای مراسم افتتاحیه را برعهده داشت. رفیع با مشهدیزه شدن جو نمایشگاه مطبوعات امسال شوخی کرده است و گفته « جو نمایشگاه مطبوعات امسال در اختیار مشهدی‌هاست؛ بنده به‌عنوان مجری، یک مشهدی هستم، آقای وزیر هم با رایزنی مجلس مشهدی شد! معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم مشهدی است؛ امروز یک افتتاحیۀ تمام‌مشهدی را اجرا می‌کنیم.».

حالا اگر از طنزپردازی‌های جناب رفیع بگذریم، امروز اتفاق جالب دیگری هم افتاد که بفهمیم اتفاقات مشهد برای همه جالب است و پیگیری می‌کنند.
اول صبح که در ایستگاه مترو بهشتی پیاده شدیم و خودمان را به سرویس‌های داخلی نمایشگاه رساندیم، رانندۀ مشتی به تورمان خورد و پرسید شما از کدام رسانه آمده‌اید، تا گفتیم شهرآرای مشهد، شروع کرد به اطلاعات دادن دربارۀ تیم‌های فوتبال مشهد و از ورزشگاه تازه‌تأسیس برایمان گفت و بعد هم دلسوزی دربارۀ وضعیت سیاه‌جامگان و باخت اخیرش کرد.
شلوغی نمایشگاه و سخت‌گیری در ورود حضور اشعۀ ایکس ری هم، از دیگر ویژگی‌های روز دوم بود. غرفۀ شهرآرا هم بیشتر میزبان مسئولان بود و چهره‌هایی همچون مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دکتر خانیکی، استاد دانشگاه علامه، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو و... هم با خبرنگاران ما به گپ‌و‌گفت پرداختند.
امروز نشست‌های تخصصی در نمایشگاه بازارش گرم شده بود، اما عدم اطلاع‌رسانی دقیق و کمی آشفتگی باعث می‌شد که کار اطلاع‌رسانی و پوشش سخت شود و گاهی اوضاع رونالدینهویی بود، یعنی اعلام می‌شد نشست در سالن شمارۀ سه برگزار می‌شود، می‌رفتیم، خبری نبود، اتفاقی از سالن شمارۀ دو رد می‌شدیم، می‌دیدیم که اینجا در حال برگزاری است. از جمله نشست‌های تخصصی که برگزار شد و چهره‌هایی که آمدند می‌توان به حجت‌الاسلام زائری و صادق زیباکلام اشاره کرد که هر دویشان معمولا جنجالی صحبت می‌کنند.
بالاخره امروز آن رسم ناپسند مهمان‌کِشی به غرفه‌ها تا حد‌و‌اندازه‌ای انجام شد و برای لحظاتی هم بر سر حضور سفیر افغانستان در یکی از غرفه‌ها، چند خبرنگار تا آستانۀ تنش پیش رفتند که خدا را شکر با خویشتن‌داری مسئله ختم‌به‌خیر شد و
سفیر راهی شد.
چند تن از بازیگران و نویسندگان هم در نمایشگاه رویت شدند و مهراب قاسم‌خانی هم که قرار بود به غرفۀ چلچراغ بیاید و داوری مسابقۀ استند‌آپ‌کمدی رابه عهده بگیرد، نیامد و ملتِ منتظر در غرفه را پیچاند.
تریبون آزاد هم از دیگر برنامه‌های نمایشگاه در روز دوم بود که در چند غرفه شاهد حضور اهالی رسانه و دانشجویان بودیم که داشتند به سر‌و‌کلۀ هم می‌زدند تا برحق بودن خودشان را ثابت کنند.
البته چهره‌های بین‌المللی هم حضور داشتند. مثلا یکی از آن‌ها جین‌یان‌وانگ، مدیر دفتر تلویزیون مرکزی چین بود که در نشستی با موضوع تبادلات و همکاری‌های رسانه‌ای، تقویت روابط ایران و چین به گپ‌‌و‌گفت پرداخت، حالا ما ماندیم دیگر قرار است با چین چقدر گسترش بدهیم؟!
لوزاتی بافیار، سردبیر هفته‌نامه سیاسی و اجتماعی «یاوا»ی آلبانی هم در نشستی به نکتۀ جالبی اشاره کرده است که ما هم در ایران با آن درگیر هستیم. در چند خط آخر گزارش شما را با سخنان این روزنامه‌نگار آلبانیایی تنها می‌گذارم:
«کلیک کردن موضوعی است که به بزرگ‌ترین دغدغۀ رسانه‌های آلبانی تبدیل شده است. آنقدر که گاهی دیگر صحت اخبار برایشان مهم نیست و به تنها چیزی که توجه می‌کنند، تعداد بازدیدها و کلیک‌های یک خبر است.».
سلمان نظافت 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی