کد خبر : 76731
/ 12:16
سلمان نظافت

آخرین نفر

دیشب دقایقی بعد از اینکه ستون «مستقیم از مصلی» را به روزنامه ارسال کردم، طبق اعلام قبلی‌ -هرچند ما فکر نمی‌کردیم اجرایی شود - رأس ساعت ٢٠:٣٠، برق نمایشگاه قطع شد.

آخرین نفر

قسمت سوم- دیشب دقایقی بعد از اینکه ستون «مستقیم از مصلی» را به روزنامه ارسال کردم، طبق اعلام قبلی‌ -هرچند ما فکر نمی‌کردیم اجرایی شود - رأس ساعت ٢٠:٣٠، برق نمایشگاه قطع شد و هم مطلب ١٩٠٠کلمه‌ای یکی از خبرنگاران ما به فنا رفت و هم ۵٠٠کلمه گفت‌وگوی همکار دیگرمان... .
به هرحال این هم از مشکلات تحریریۀ مستقر در نمایشگاه است. ما در اینجا باید آرامش در حضور دیگران را تجربه کنیم و میان سروصداهای عمو و خاله‌های تلویزیونی‌ای که برای بچه‌ها برنامه اجرا می‌کنند یا هیاهوی سلبریتی‌ها تمرکز کنیم و بنویسیم.
اما دیشب اتفاق دیگری هم برایمان افتاد که بسیار دل‌گرم‌کننده بود و جا دارد حتماً در اینجا به آن اشاره کنیم: حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد، تا آخرین لحظات و حتی هنگام ‌خاموش‌شدن برق در نمایشگاه حاضر بود و با لبخندش همه را بدرقه می‌کرد و انرژی مثبت می‌داد.
107410.jpg
اگر از اتفاقات روز دوم عبور کنیم و به روز سوم برسیم، مهم‌ترین اتفاق امروز، حضور وزیر جوانِ دولت روحانی در نمایشگاه بود؛ وزیری که این‌روزها در حوزۀ فضای مجازی بسیار فعال است. حضور وی در غرفه‌های مختلف، دقایقی در راه‌روهای نمایشگاه ترافیک ایجاد کرد. البته آذری جهرمی بدقولی هم کرد و قرار بود مسیری را که می‌رود بازگردد، اما به‌قول معروف پیچاند و نیامد.
وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد، جناب صالحی، هم امروز در نمایشگاه نشست مطبوعاتی داشت و به سؤالات رسانه‌ها پاسخ داد. او همچنین قول داد که روزی دوساعت برای بازدید از نمایشگاه وقت بگذارد.
امروز هم میزبانِ میهمانان خوبی در غرفه شهرآرا بودیم؛ با رضا کیانیان، بازیگر مطرح مشهدی، گپ‌و‌گفت مفصلی داشتیم که در روزهای آتی حتماً مشروح آن را منتشر خواهیم کرد؛ مصطفی کواکبیان، صمد مرفاوی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری از دیگر میهمانان امروز ما بودند. جمعی از دوستان و همکارانمان هم از خانۀ مطبوعات خراسان رضوی برای دیدنمان به نمایشگاه آمدند که قوت‌قلب خوبی بود.

از مزایای همسایگی با غرفۀ روزنامۀ «شهروند»، دیدار کوتاهی با‌ هادی حیدری، کارتونیست خوب و خوش‌فکر، بود که دقایقی دربارۀ وضعیت کاریکاتور در رسانه‌ها با او گپ زدیم.
اتفاق دیگر امروز هم دیدار با سیدعلی میرفتاح، سردبیر مجلۀ «کرگدن» و روزنامۀ «اعتماد» بود. میرفتاح در سالن روبه‌روی غرفه نشستی در حوزۀ طنز داشت و پس از پایان نشست برای دقایقی میهمان ما شد. از میرفتاح دربارۀ شعار نمایشگاه (رسانه‌های آزاد، پیشرفت اجتماعی، پیشرفت ملی) هم پرسیدیم که پاسخ کوتاهی داد: آرزوی خوبی است که انشاءا... محقق شود. البته این مفاهیم با کلی ابهام همراه است.
کلام آخر اینکه امروز نشست خبری ولادیمیر ساژین، کارشناس روسی رسانه و تحلیلگر سیاسی، با موضوع «نقش رسانه‌ها در سیاست کشور» هم برگزار شد که در آن نکاتی را مطرح کرد: نقش خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در ارتباط دوکشور بسیار بااهمیت است. اطلاعاتی که از ایران در روسیه وجود دارد، توسط رسانه‌های غربی منتشر می‌شود. برای همین اغلب تصور می‌کنند که در ایران و تهران، همه مشغول ساخت بمب هسته‌ای و ازبین‌بردن دشمنانشان هستند و می‌خواهند امپراتوری شیعه را بنا کنند. من تصور می‌کنم که زیادشدن خبرنگاران در هر دوکشور حتی با وجود دیدگاه‌های مختلف، باعث وجود اطلاعاتی عینی و ملموس از ایران و روسیه می‌شود.
این عینی‌بودن و صداقت، در رسانه‌های جمعی بسیارمهم است. ایران نقش سیاسی و نظامی مهمی در منطقۀ غرب آسیا ایفا می‌کند. نیاز به یادآوری نیست که ایران صاحب منابع قوی نفت و گاز است. این موضوع که تهران در جهان و در منطقه، سیاستی ضدغربی دارد، برای مسکو بسیارمهم است.
سلمان نظافت
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی