کد خبر : 76749
/ 15:09
عضو هیئت رئیسۀ شورای اسلامی شهر مشهد:

فضای سبز شهری توسعه می یابد

خواهان جلوگیری از سرگردانی مردم در شهرداری هستیم. می‌خواهیم مسئولانمان پاک‌دست باشند و صداقت و درستی در رفتارشان کاملا دیده شود. مردم حرف زیاد شنیده‌اند.

فضای سبز شهری توسعه می یابد

وحیدی/ موسوی زاده- علیرضا شهریاری در پنجمین دورۀ انتخابات شورای اسلامی شهر مشهد با ٢٣٠‌هزار و ١٠١‌رأی از سوی مردم این کلانشهر انتخاب شد. او دکترای داروسازی دارد و عضو شورای سوم شهر مشهد نیز بوده است. دکترشهریاری سال‌ها عضو هیئت‌مدیرۀ سازمان نظام پزشکی مشهد و نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران بوده است. او بعد از آغاز کار شورای پنجم، نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شده است. با شهریاری دربارۀ نحوۀ عملکرد و برنامه‌های منتخبان شورای پنجم گفتگو کردیم. وی ضمن تشریح شرایط موجود، بر اتحاد و همدلی مردم و شهرداری تأکید می‌کند و ساختن شهری آباد و سالم را درگرو همکاری دو‌جانبۀ مردم و مسئولان می‌داند.

لطفاً هدف و برنامۀ لیست امید را، که ‌اکنون برنامه‌ریزان شورای شهر هستند، تشریح کنید.
خواهان جلوگیری از سرگردانی مردم در شهرداری هستیم. می‌خواهیم مسئولانمان پاک‌دست باشند و صداقت و درستی در رفتارشان کاملا دیده شود. مردم حرف زیاد شنیده‌اند. ما باید با عمل نشان دهیم که خواهان بهترین خدمات به زائران و مجاوران حضرت‌رضا(ع) هستیم. من با این تفکر کاندیدا شده‌ام. باید مدیریت واحد شهری را در شهرمان اجرا کنیم. بعداز گذشت ٣٨سال از انقلاب، آزمون و خطا نباید در کشور تکرار شود. باید بستر شهرمان را برای خدمتگزاری در شهری که سالانه ٢۵‌میلیون زائر به پابوس امام رئوف می‌آیند، مهیا سازیم. هرگز نباید فقر و گرسنگی در مشهد دیده شود. زمانی می‌توانیم موفق باشیم که در یک جهت حرکت کنیم. آیا سعادتی بهتر از این وجود دارد که انسان خدمتگزار حضرت‌رضا(ع) باشد؟ ان‌شاءا... که شورای پنجم بتواند با نیت خدمت به مردم و زائران کار کند و پاسدار خون شهیدان باشد.

آیا شورای پنجم عملکردی متفاوت خواهد داشت و مردم خیلی زودتر از چهار سال، شاهد تغییرات و شعارهای انتخاباتی خواهند بود؟
برنامه و نگاه ما همین است که خیلی زود بتوانیم نتیجه‌ساز باشیم. خبرنگاران و روزنامه‌ها باید پرسشگر باشند و از مسئولان، وعده‌هایشان را طلب کنند. رسانه‌ها باید چشم و چراغ مردم شوند تا هرجا ضعفی وجود دارد، به گوش مسئولان برسد. اگر وعده‌ای داده شده است، عملی شود‌. ‌ اکنون مشکل مالی داریم. آمار بدهی شهرداری گذشته در صحن علنی مجلس اعلام شد. انتظاری که از رسانه‌ها داریم، این است که این آمار و بدهی‌ها را به گوش مردم برسانند و بدانند که شورای پنجم چه چیزی را تحویل گرفته است و تا چه اندازه بدهی به پیمانکاران وجود دارد. اصلا پول نقدی که در شهرداری وجود داشته، چقدر بوده و چه اندازه شهرداری کسری داشته است. ‌اکنون در موضوع حمل‌و‌‌نقل، مردم دچار مشکلاتی هستند. ٣٨‌سال از انقلاب ما می‌گذرد. آیا در شأن حضرت رضاست که اطراف حرم ایشان این‌گونه باشد‌؟ چرا چهار طرف حرم امام رضا(ع) از لحاظ معنوی و روانی، با آنچه باید برای زائران و مجاوران وجود داشته باشد، متفاوت است و این خیابان‌ها نتوانسته‌اند برایمان آرامش ایجاد کنند؟ بعد‌از ٣٨‌سال هنوز کوچۀ نوغان خراب است. آستان قدس رضوی و نمایندگان محترم مجلس و دولت محترم و شهرداری باید توانشان را بگذارند تا تحول اساسی ایجاد کنند. ما وقتی داخل حرم می‌رویم، رنگ‌بندی دیواره‌های حرم، حتی در زمان تعمیر، مشابه دیگر بخش‌هاست، اما این آثار و رنگ‌بندی در اطراف و خارج از بارگاه ملکوتی دیده نمی‌شود؛ بنابراین باید شهرسازی ما اصلاح شود و خیابان‌های منتهی به حرم تغییر کنند.

آیا این دغدغه در‌زمینۀ حمل‌و‌نقل عمومی نیز وجود دارد؟
مردم و مسئولان باید با سهولت به حرم رفت‌و‌آمد داشته باشند. از اولویت‌های شهرمان، تکمیل پروژۀ قطار شهری است. ما باید هرچهار خط را به هم وصل کنیم تا ارتباط شهری بهتر شود. ‌اکنون تعداد خطوط بی‌آرتی‌های شهر بسیار کم است. ما زمانی می‌توانیم به مردم بگوییم ماشین به خیابا‌ن‌ها نیاورید که امکانات حمل‌و‌نقل عمومی را تسهیل کرده باشیم. زمانی می‌توانیم به مردم بگوییم ماشین را پارک نکنید که مشکلات پارکینگ را
حل کرده باشیم؛ به‌ویژه در اطراف حرم مطهر و خیابان‌های منتهی به حرم، مردم مشکلات زیادی دارند. همچنین تعدادی از زائران و مجاوران دچار مشکلات جسمی هستند؛ معلول یا ناتوان‌اند. عده‌ای نمی‌توانند پیاده راه بروند و... بنابراین باید کاری اساسی انجام شود و این اتفاق، زمانی رخ خواهد داد که همۀ نیرو‌ها صرف‌نظر از سلایق سیاسی‌شان دست‌در‌دست هم دهند و شهری در‌خور حضرت‌رضا(ع) بسازند. مشهد، شهر عشق شهر هنر و فرهنگ است و امروز نیازمند
احیاست.

در سال‌های اخیر، مشهد از نظر بلند‌مرتبه‌سازی دچار بی‌نظمی شده است. نظر شما در‌این‌باره چیست؟
قبول دارم که الگوی مناسبی در نما و بلند‌مرتبه‌سازی نداشته‌ایم. یکی از دلایل آلودگی صوتی و بصری از همین جا نشأت می‌گیرد. روح و روان مردم در شهر جاری است. باید این شهر متوازن باشد و خیابان‌ها یکنواخت باشند و شبیه هم ساخته شوند. هنوز خیابان‌هایی داریم که نیاز به عقب‌نشینی دارند، اما این کار را نکرده‌ایم.
سرمایه‌گذاران باید تشویق شوند. مردم باید سرمایه‌گذاری کنند. ما نیازمند برنامۀ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت هستیم‌. باید دست در دست هم دهیم و به آبادانی شهر بر‌خیزیم. وقتی به مدینه و مکه مشرف می‌شوید، مشاهده می‌کنید که هر‌ساله تحول عظیمی رخ داده است. دولت باید سرمایه‌گذاری کند و مردم باید مشکل را حل کنند‌. آستان قدس‌رضوی می‌تواند در بازسازی اطراف حرم خیلی مؤثر باشد. ما نیز در انتخاب شهرداری منطقۀ ثامن دقت کرده‌ایم تا ان‌شاءا... با هماهنگی خوبی که با آستان قدس و مسکن و شهرسازی انجام خواهد شد، بتوانیم مشکلات منطقه را حل کنیم.

شما سال‌ها در مقولۀ دارو و غذا کار کرده‌اید. فکر می‌کنید مشهد چطور می‌تواند قطب سلامت باشد تا مردم و زائران بتوانند از خدمات بهداشتی و درمانی شهرمان بیشتر استفاده کنند؟
قبل‌از انقلاب، بیمارستان‌ها و شهرستان‌هایمان توسط پزشکان پاکستانی و هندی اداره می‌شد. بعد‌از انقلاب با ادغام بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی، بخشی از سیستم پزشکی از سیستم دانشگاه، آزاد شد و بهداشت و درمان با قسمت آموزش پزشکی ادغام شدند و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایجاد شد. این امر توانست تربیت نیروی انسانی را افزایش دهد.
خوشبختانه ما از لحاظ نیروی انسانی دچار مشکل نیستیم، اما از لحاظ سخت‌افزاری هنوز بحران را حل نکرده‌ایم. ما به ٢هزار تخت بیمارستانی نیازمندیم؛ همچنین باید سفرهای درون‌شهری کاهش یابد. منطقۀ٢ بیش‌از ۵۵٠‌هزار‌نفر جمعیت دارد و اتفاقاً از کمترین امکانات درمانی برخوردار است؛ در‌صورتی‌که در منطقۀ یک و قسمتی از منطقۀ٨ ما تمرکز ٨٠‌درصد مراکز بهداشتی و درمان را می‌بینیم. چرا باید اکثریت مردم برای مداوا به یک منطقه از شهر مراجعه کنند؟ عدالت در سلامت، تنها در پرداخت مبلغ از جیب افراد نیست. عدالت در سلامت در دسترسی مردم هم می‌تواند معنی پیدا کند؛ یعنی بتوانیم بر‌اساس جمعیت، نیازهای درمانی را رفع کنیم. ببینیم برای ۵۵٠‌هزار‌نفر جمعیت چند پزشک و متخصص و پزشک عمومی و آزمایشگاهی لازم است. این امر باید جوری طراحی شود که مردم بتوانند در کمترین زمان، کار را انجام دهند. طرح تحول نظام سلامت بسیار خوب بود و باعث شد پرداختی از جیب مردم کاهش یابد. سرانۀ درمان ما نیز باید بالا رود. اگر می‌خواهیم طرح تحول نظام سلامت ادامه پیدا کند، باید طرح «پزشک خانواده» در اولین وقت به‌طور کامل اجرا شود. هیچ‌جای دنیا بیمار مستقیم به متخصص مراجعه نمی‌کند؛ بلکه ابتدا باید پزشک عمومی او را ببیند و اگر نیاز بود، به پزشک متخصص مراجعه کند. همچنین باید اقدامات زیر‌بنایی را برای بخش درمان تکمیل کنیم؛ یعنی فرد از ابتدای تولد، پروندۀ الکترونیک داشته باشد و تمام مشخصات او، مانند وزن و قد و مشکل در زایمان، ثبت شود و تمام این مشخصات تا زمانی‌که جواز دفن این فرد صادر می‌شود، همراه او باشد تا در سال‌های بعدی، دیگر پزشکان بدانند که برای این فرد چه اقداماتی انجام خواهند داد. از‌طرفی ما باید در هر منطقه امکانات لازم را تهیه کنیم تا فرد برای رفع نیازهایش، به دور‌شدن از منطقه احتیاج نداشته باشد. باید شعبه‌هایی از ادارات مختلف ایجاد کنیم که کار مردم را راه بیندازند. با این کار می‌توانیم جلوی آلودگی را نیز بگیریم. امیدواریم بتوانیم پارلمان‌های محلی را تقویت و شرایط را
تسریع کنیم.

وعدۀ شما به مردم، در حیطۀ تخصص خودتان چیست؟ وعده‌ای که حتماً به نتیجه خواهد رسید.
از اعضای کمیسیون خدمات شهری و همچنین کمیسیون حمل‌و‌نقل و ایثارگران هستم. اولا هر‌چه داریم از خون شهدا و ایثارگران و جانبازان ماست؛ باید هر‌چه می‌توانیم آن‌ها را تکریم و مشکلاتشان را حل کنیم. شهری بسازیم که متعلق به همه باشد و مثلا کسی که نابیناست یا با ویلچر تردد می‌کند، مشکلی نداشته باشد.
ما هنوز نتوانسته‌ایم اتوبوس‌هایمان را طوری طراحی کنیم که شهروند معلولی که می‌خواهد از اتوبوس استفاده کند، مشکلی نداشته باشد‌. باید حقوق شهروندی را مردم بیاموزند؛ همچنین فرهنگ راهنمایی‌و‌رانندگی را به مردم آموزش دهیم. باید بستر را برای مردم آماده کنیم تا باور داشته باشند که شهر، خانۀ آن‌هاست. انتظار ما این است که سیستم حمل‌ونقل اصلاح شود. مردم حداقل از ماشین‌های شخصی استفاده کنند. ما باید برای مردم، بستر را آماده کنیم تا بتوانیم آلودگی هوا را هم درست کنیم. دربارۀ سلامت باید بگویم به‌عنوان رئیس انجمن داروسازان شهر سعی کرده‌ام از زمانی‌که مسئولیت دارم، دسترسی مردم در امر درمان و داروخانه‌ها را زیاد‌تر کنم. از‌طرفی طراحی و تکمیل چهار خط قطار شهری نیز انجام شده است. ‌اکنون شهردار محترم تلاش دارد تا بودجۀ قطار شهری را تأمین کند. این کار نیاز به سرمایه‌گذار و پول دارد.
ان‌شاءا... بتوانیم با برنامه‌ریزی‌هایی که شورا انجام داده است، این امر را زودتر به نتیجه برسانیم‌. ما نیازمند همکاری مردم هستیم. ‌اکنون الگوی مصرف مردم در زمینۀ آب آشامیدنی صحیح نیست. هیچ جای دنیا آب آشامیدنی و شستشو یکی نیست. ما با آب آشامیدنی حیاط و وسایلمان را می‌شوییم‌. تا زیر‌ساخت‌ها درست نشود، مشکلات ما ادامه خواهد داشت‌.

موضوع مرتفع‌سازی را در همه جا داریم، اما هنوز نتوانسته‌ایم آن را درست مدیریت کنیم و چه‌بسا این مسئله باعث آلودگی نیز بشود. راهکارها دراین‌باره چیست؟
ما باید موانعی را که باعث آلودگی می‌شود، رفع کنیم. هر‌چه بتوانیم فضای سبز مشهد را زیاد‌تر کنیم، به سلامت جسم و روح خدمت کرده‌ایم. ما حتماً باید طرح‌هایی داشته باشیم. اگر ساختمانی می‌سازیم، بدانیم این ساختمان نیاز به فضای سبز دارد. باید در مجاورت آن، یا تا‌جایی‌که امکان دارد در خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف، فضای سبز ایجاد کنیم. ما نباید باغ‌ها و زمین‌های کشاورزیمان را به مسکن تبدیل کنیم و در خیابان ملاصدرا و کوهسنگی مرتفع‌سازی کنیم، فضای کوهسنگی را از بین برده‌ایم‌. درست است که بیش‌از ٧٢‌درصد از منابع درآمدی شهرداری، از پروانه‌های ساختمانی است، اما این پروانه‌ها باید با اصول و عقل ارائه شود. حتی موظفیم از درختانی که در کوچه‌ها وجود دارند، مراقبت کنیم. دراین زمینه امکاناتی را برای حوزۀ معاونت شهری ایجاد کنیم؛ بسیاری از درختان کوچه‌ها به‌دلیل کمبود آب خشک می‌شوند؛ زیراکه تانکرهای آبیاری فضای سبز نمی‌توانند وارد کوچه‌ها شوند. ما یا باید ازطریق قرار‌داد با خانه‌ها به این فضا آب‌رسانی کنیم تا مشکل درخت‌ها را حل کنیم، یا روشی برای این مشکل ارائه دهیم‌. درختان تنفس شهرمان هستند‌. در کشور بحران آب داریم و باید از انرژی خورشیدی استفاده کنیم تا آلودگی کمتر شود.

در دوره‌های قبل، این انتقاد وجود داشت که تمایلات افراد به سرمایه‌گذاری در شهر کمتر شده است. در‌این‌باره چه باید کرد؟
جز با سرمایه‌گذاری، مشکل اقتصادی حل نمی‌شود. چه سرمایه‌گذاران داخلی و چه ایرانی‌های مقیم خارج‌از کشور را باید به این مقوله علاقه‌مند کنیم. ما باید بستر سرمایه‌گذاری را در کشورمان حل کنیم. باید با سرمایه‌گذاران در امر تولید کار کنیم تا به دست مردم و سرمایه‌گذار، مشکل بافت‌های فرسوده حل شود. اگر همگی به پا خیزیم، یعنی مسکن و شهرسازی و شهرداری دست‌در‌دست هم دهند، در زمان کوتاهی بافت فرسودۀ اطراف حرم احیا خواهد شد.

مشکلاتی بین تولیدکنندگان و کارخانه‌داران در غرب مشهد وجود دارد؛ زیرا شهر توسعه پیدا کرده است. برای این موضوع چه اقدامی صورت می‌گیرد؟
باید بدانیم که شهر متعلق‌به همۀ ماست. آن زمانی‌که آن‌ها کارخانه‌ها را ایجاد کردند، تمام آن منطقه بیابان بود، اما ‌اکنون به شهر تبدیل شده است. ما باید در امکانات و پیشرفت شهرمان شریک شویم، اقتصاد این شهر در‌حال تغییر است. منِ شهروند که از این امکانات استفاده می‌کنم، باید هزینه‌ای نیز بابت آبادانی شهر پرداخت کنم. باید شهروندان و کسانی که قصد سرمایه‌گذاری و بلند‌مرتبه‌سازی دارند، حق و حقوق شهرداری را پرداخت کنند. با یک تحلیل ساده ببینید که اگر فقط یک روز زبالۀ خانۀ شما جمع‌آوری نشود و اطراف خانه بماند، چقدر بیماری ایجاد خواهد شد. ما باید دربارۀ جدا‌سازی زباله‌ها و پسماند نیز آموزش دهیم و به خانواده‌ها بگوییم تفکیک زباله، هم به خانواده‌ها و هم به شهرمان کمک می‌کند. روزانه ١٧٠٠‌تن زباله تولید می‌شود. آیا شهرداری درآمدی از زائرانی که وارد شهر می‌شوند، دارد؟ پس باید مردم خود شهر در آرایش و آراستن آن کمک کنند. باید فرهنگ‌سازی کنیم تا شیشه و پلاستیک جدا شود و حتی در‌آمدی برای خانوار ایجاد کند؛ به‌این‌ترتیب خیلی‌ها کمک خواهند کرد. ما باید فرهنگمان را ارتقا بخشیم و تا‌زمانی‌که نتوانیم فرهنگ شهر‌نشینی و حمایت از معلولان و جانبازان انقلاب را درست کنیم، کاری نکرده‌ایم. آموزش سمعی و بصری مدام توسط رسانه‌ها صورت می‌گیرد و آن‌ها متعهد به فرهنگ‌سازی هستند. هر‌چه سطح احترام به حقوق شهروندی بالاتر رود، آرامش و آسایش بیشتری خواهیم داشت.

سال‌ها معاون غذا و دارو بوده‌اید. بنابراین برمشکلات شهر در‌زمینۀ بهداشت، دارو و درمان تسلط کاملی دارید؟
٢٢‌سال معاون غذا و دارو در استان بودم و عشقم به حضرت رضا(ع) و خدمت به زائران ایشان باعث شد تمام تلاشم را در تدارک و توزیع دارو برای مردم به کار گیرم. در هشت سال دفاع مقدس ما مشکلات دارویی کشور را حل کردیم، بدون اینکه کمترین چالشی در مشهد داشته باشیم. برنامه‌ریزی مصرف منطقی دارو آن روزها ما را دچار بحران نکرد.

پیش از این، شاهد حضور شما در دو دورۀ شورای شهر بوده‌ایم. لطفاً در‌این‌باره توضیح دهید.
به‌علت علاقه‌ای که به تحول در شهر و شورای شهر دارم، از سال‌٨٠ برای شورای شهر مشهد کاندیدا شدم و هر بار نیز به دلایلی عضو علی‌البدل بودم تا اینکه در دورۀ سوم، بعد‌از استعفای آقای سروی‌ها وارد شورای سوم شدم و بیش از یک سال و اندی عضو اصلی بودم. در دورۀ پنجم شورا نیز به مدد لیست واحدی که برای شورای شهر تهیه شد، انتخاب شدم و اکنون در خدمت مردم هستم. اعضای امروز شورای شهر، مدیران صادق و مدبری هستند که سابقۀ سال‌ها خدمت به مردم را دارند. چندنفر از همکاران شورای شهر، از خانوادۀ شهدا و نیز از بین رزمندگان و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس، هستند. لیست امید، تیمی مدبر و مدیر است. هشت نفر از اعضا از دانشگاهیان هستند. ان‌شاءا... با حضور شهردار، که با درایت و اکثریت آرا انتخاب شده است، بتوانیم تغییرات زیادی را شاهدباشیم. 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 
شناسنامه
دورۀ دانشجویی من در رشتۀ داروسازی از سال‌۴٩-۵٠ شروع شد و پایان درسم نیز هم‌زمان با اوج انقلاب بود. می‌دانید که مبارزات انقلاب با حضور رهبر فرزانه‌مان، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در مشهد، پررنگ شد. ما دانشجویانی بودیم که در درس آقای خامنه‌ای در مسجد کرامت شرکت کردیم. از کسانی که می‌توانم یا‌د کنم که در آن‌ روزها حضور داشتند، دکتر فتاحی و دکتر فیروزآبادی هستند. بیمارستان امام رضا(ع) پایگاه مبارزات ما بود. ما اولین گروهی بودیم که از دانشگاه و بهداری سابق به قصد دیدار با حضرت امام(ره) به تهران رفتیم. ابتدا قرار بود ایشان روز ۶بهمن‌ماه‌۵٧ به کشور بازگردند، اما این مسئله کنسل شد. ما نیز در خیابان علوی نزدیک مدرسۀ رفاه ساکن شدیم.
107448.jpg
هنوز انقلاب نشده بود و یک‌سری چماق‌دار شیشۀ ماشین‌ها را می‌شکستند. من مسئول تدارک حفاظت آن تیم بودم. اسلحه نداشتیم و دسته‌کلنگ‌هایی را در کیسه پیچیدیم. یادم است که مدام شعارهای انقلابی می‌دادیم. نیروهای حکومتی، شبانه، خانه‌ای را که ما در آن مستقر بودیم، محاصره کردند و به‌دنبال اسلحه گشتند، اما چیزی پیدا نکردند. آیت‌ا... طالقانی، همان روزها فرمانی صادر کردند و از انقلابیون خواستند که به دانشگاه تهران بروند؛ بنابراین مکان گردهمایی ما دانشگاه تهران شد. دکتر‌فرهودی، که یکی از چهره‌های انقلاب مشهد است، آنجا در حضور آقای مطهری و آقای طالقانی سخنرانی کردند. یک هفته آنجا بودیم تا اینکه روز ١٢‌فروردین امام وارد کشور شدند. بعد‌از انقلاب، به درسم ادامه دادم و سال۵٩ به‌عنوان رئیس شبکۀ بهداشت گناباد انتخاب شدم. بعد‌‌از دوسال نیز عهده‌دار ریاست بهداشت و درمان بجنورد شدم‌. از سال‌۶٢ تا ٨۴ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بودم‌. در دولت آقای احمدی‌نژاد از مسئولیت کناره‌گیری کردم و تا بازنشستگی در دانشگاه تدریس کردم.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی