• خانه
  • خبرهای سایت
  • پرداختی به سپرده گذاران کاسپین در آینده نزدیک آغاز می شود
کد خبر : 76764
/ 23:26
رئیس کل بانک مرکزی:

پرداختی به سپرده گذاران کاسپین در آینده نزدیک آغاز می شود

رئیس کل بانک مرکزی از آغاز پرداخت به سپرده گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان کاسپین در آینده نزدیک خبر داد و اعلام کرد: بعد از پرداخت سپرده ها تا سقف یاد شده، اولویت بعدی شناسایی امول و دارایی ها است.

پرداختی به سپرده گذاران کاسپین در آینده نزدیک آغاز می شود

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، ولی اله سیف شامگاه دوشنبه در حاشیه اختتامیه طرح ضربتی وام ازدواج در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرداختی ها در موسسه اعتباری کاسپین و توقیف اموال آن گفت: آنچه که مهم است، این است که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در حال پرداخت است ولی در میانه این دوره پرداخت به دلیل برخی احکام صادره موانعی ایجاد شد که با ورود مقامات ارشد قوه قضاییه این توقیف ها رفع شده و ظرف روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان قابلیت پرداخت برای تمامی سپرده گذاران را خواهد داشت.

سیف ادامه داد: پس از پرداخت سپرده های تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان اولویت های بعدی به شناسایی اموال و دارایی ها بستگی دارد که این اقدام نیز به سرعت تحت نظارت مرجع قضایی در حال پیگیری است و با توجه به نتایج حاصله می توان تصمیمات دیگری اتخاذ کرد.

وی در باره تداوم طرح ضربتی وام ازدواج گفت: متناسب با منابعی که برای قرض الحسنه و همچنین منابعی که در نظام بانکی وجود دارد طبیعتا باید در این زمینه تعادلی ایجاد شود.

وی افزود: دلیل اینکه طرح ضربتی اجرایی شد این بود که صف وام ازدواج طولانی شده و افراد متقاضی باید مدت زیادی را معطل می ماندند. از این رو اداره اعتبارات بانک مرکزی و با دعوت از برخی بانک ها توانستیم طرح را به نحو مثبتی اجرایی کنیم.

وی گفت، به محض اینکه احساس شود صف وام ازدواج طولانی شده، دوباره باید از چنین شیوه هایی استفاده کرد تا بتوان روال را به حال عادی بازگرداند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت که فرصت یک ماهه برای دریافت وام ازدواج تاحدی منطقی است اما زمانی که به حدود ۶ ماه می رسد به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و بانک مرکزی با توجه به کنترلی که انجام می دهد، در صورت ضرورت ورود پیدا خواهد کرد.

سیف در مورد زمان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نیز اظهار کرد: خوشبختانه عملکرد بانک ها در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده بسیار رضایت بخش بوده است اما عامل دیگری که موجب بی نظمی و عدم تعادل شده، وجود صندوق هایی با درامد ثابت در بانک هاست که به طور طبیعی در حال هماهنگی با سازمان بورس درباره آنها هستیم.

وی گفت: باید پذیرفت که بین بازار سرمایه و بازار پول رابطه جدی وجود داشته و نمی توان به طور مستقل از یکدیگر برای آنها تصمیماتی گرفت و امیدواریم با هماهنگی های لازم بتوان در رابطه با صندوق های با درآمد ثابت شرایطی ایجاد کرد که متعاقبا بتوان در زمان مناسب برای نرخ سود تسهیلات نیز تصمیم گیری کرد.

سیف توضیح داد: بحثی که در رابطه با صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد این است که تعهد سود بالاتر از نرخ سودی که شورای پول و اعتبار اعلام کرده است، موجب عدم ایجاد تعادل در بازار شده است. این در حالی است که هر فعالیتی درآمد خاص خود را داشته و در پایان دوره باید بین سرمایه گذاران تقسیم شود اما وعده سودهای متنوع موجب التهاب در بازار پول خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در رابطه با اظهارات وزیر اقتصاد مبنی اینکه نرخ دلار بالای ۴ هزار تومان ماندگار نخواهد بود، و آیا این موضوع مورد تایید بانک مرکزی است یا خیر گفت: بانک مرکزی همواره نظر خود را به صراحت در این باره اعلام کرده است به طوری که نقش این بانک نظارت بر بازار و ورود به آن در مواقعی است که دچار نوسانات هیجانی می شود.

وی ادامه داد: همواره تلاش کرده ایم تا ثبات همراه با آرامش در بازار وجود داشته باشد و شرایط مناسبی ایجاد شود اما اکنون تاحدودی به نظر می رسد نرخ ارز از دامنه مجاز و منطقی خود بالاتر است که امیدواریم اصلاح شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی