کد خبر : 76769
/ 09:15
تردد روزانه ۵٠٠هزار خودرو تک‌سر‌نشین، بلای آسمان این‌روزهای شهر مشهد است؛

هوا پس است!

دو روز متوالی است که هوای مشهد برای تمامی گروه‌های سنی آلوده است. بحران آلودگی هوا، سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

هوا پس است!

گروه خبر- معمولا به بسیاری از مسائل مهم در کشور ما توجه نمی‌‌شود و بعد از آنکه تبدیل به یک بحران بزرگ شد، به‌دنبال حل آن می‌افتند و آنجاست که با هزینه‌های میلیاردی نیز نمی‌توان به نتایج مطلوب رسید. دو روز متوالی است که هوای مشهد برای تمامی گروه‌های سنی آلوده است. بحران آلودگی هوا، سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند؛ البته قطعا در این آمارها مرگ‌ومیرهای پنهانی که آلودگی هوا به‌صورت غیرمستقیم بر آن تأثیر دارد نیز قید نشده است. براساس آمار امسال هوای شهر مشهد، وضعیتی به‌مراتب بدتر از تهران داشته است و آبان‌ماه مشهد آلوده‌ترین شهر کشور بوده است.

مردم از تردد با خودروهای شخصی خودداری کنند
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی ادامه وضعیت آلودگی هوا در این کلانشهر را پیش بینی کرد و گفت: روز گذشته شاهد وضعیت ناسالم هوا و استمرار آلودگی در مشهد بودیم و این موضوع برای امروز نیز ادامه می‌یابد. حمید صالحی افزود: در وضعیت هشدار هوا، تمامی گروه‌های سنی درمعرض آسیب هستند و لازم است شهروندان در صورت امکان از تردد با خودروهای شخصی در مناطق مرکزی و پرترافیک شهر خودداری کرده و استفاده از وسایل نقلیه عمومی را جایگزین کنند.
صالحی گفت: به مدارس نیز توصیه می‌شود از ورزش‌های هوازی دانش‌آموزان برای پیشگیری از بیماری‌های منتج از آلودگی هوا، جدا خودداری کنند. وی بیان کرد: توصیه می‌شود افراد حساس شامل بیماران قلبی و ریوی، بانوان باردار، سالمندان و کودکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند و از شهروندان نیز تقاضا می‌شود حتی‌المقدور از ترددهای غیر‌ضروری درون‌شهری اجتناب کنند. اما دراین‌بین آموزش‌وپرورش استان نیز به‌دلیل سهل‌انگاری‌های مردم در توجه به آلودگی هوای مشهد، باید وظایفی را عهده‌دار شود که دراین‌راستا بخش‌نامه‌ای را صادر کرده است. در این بخش‌نامه آمده است که با عنایت به آلودگی هوای مشهد به‌دلیل پدیده وارونگی هوا در فصل زمستان ضروری است مدیران و معلمان تربیت‌بدنی مدارس قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی از سوی دانش‌آموزان به ‌گزارش‌های روزانه مرکز پایش آلاینده‌های محیط‌زیست شهر مشهد توجه کنند و در روزهایی که هوا در وضعیت ناسالم یا هشدار است، به‌جای تربیت‌بدنی، سرفصل طرح‌های ملی ورزشی و مهارت‌های بنیادین را تدریس کنند یا در زمان اعلام وضعیت هوای ناسالم، فعالیت‌های ورزشی را ترجیحا در محیط‌های سربسته اجرا کنند.

٣٣روز ناسالم از ابتدای سال
درهمین‌راستا مدیر محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری در واکنش به وضعیت ناسالم هوای این‌روزهای کلان‌شهر مشهد اظهار کرد: متأسفانه شاخص آلودگی روز گذشته شهر مشهد به عدد ١۶٠ رسید که به‌معنای وضعیت هشدار و ناسالم برای تمام گروه‌هاست که دراین‌راستا به تمام سازمان‌های مرتبط همچون تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی اعلام شد تا اقدامات خود درزمینه کاهش آلودگی را موردتوجه قرار دهند.
محمد پذیرا افزود: از ابتدای امسال تا ٨ آبان، ٣٣ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ٢ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشته‌ایم و این درحالی است که هر دو روز ناسالم برای همه گروه‌ها در همین آبان بوده است. وی گفت: در ٨ روز ابتدایی آبان‌ماه تنها یک روز سالم، ۵ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ٢ روز ناسالم برای تمام گروه‌ها داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۶ روز پاک داشته‌ایم، قابل‌قیاس نیست.

کاهش ٢۵درصدی آلودگی به شرط استفاده از ناوگان عمومی
مدیر فرهنگ‌سرای ترافیک در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا ضمن بیان اینکه روزانه ۵٠٠هزار خودروی تک‌سر‌نشین در سطح شهر تردد می‌کنند، گفت: بیش از ٣٠درصد خودروهایی که روزانه در سطح شهر تردد می‌کنند، تک‌سرنشین هستند و این افراد از شبکه حمل‌ونقل عمومی استفاده نمی‌کنند و علاوه بر اینکه هر کدام از این خودروها میزان درخور‌توجهی آلاینده تولید می‌کنند، با ایجاد ترافیک باعث افزایش زمان سفر دیگروسایل حمل‌ونقل می‌شوند و از این طریق هوا را آلوده می‌کنند.
بهزاد چوپانکاره بیان کرد: اگر شهروندانی که به‌صورت تک‌سرنشین از خودرو استفاده می‌کنند، به وسایل حمل‌ونقل عمومی روی بیاورند، سرعت حمل‌ونقل افزایش و بار ترافیکی کاهش پیدا می‌کند.
وی اظهار کرد: در مشهد روزانه ١٣هزارو۵٠٠ تاکسی، ٣هزار و۴٠٠ اتوبوس و مینی‌بوس و همین‌طور خط یک مترو به‌صورت کامل و خط٢ مترو به‌صورت محدود، خدمات ارائه می‌کنند و این ناوگان به‌راحتی می‌توانند پذیرای ۶٠درصد کسانی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند، باشند؛ یعنی حداقل ٣٠٠هزار شهروندی که از خودروی تک‌سرنشین استفاده می‌کنند، می‌توانند از ناوگان عمومی بهره‌مند شوند و این‌گونه آلودگی هوا حداقل ٢۵درصد کاهش پیدا می‌کند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی