کد خبر : 76807
/ 20:47
معاون استاندار:

عرضه ۱۰۰ درصدی بنزین یورو ۴ در مشهد محقق نشده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: حجم عرضه بنزین یورو ۴ در مشهد با توجه به وضعیت نامناسب آلودگی هوا در این شهر باید به ۱۰۰ درصد میزان مصرف برسد.

عرضه ۱۰۰ درصدی بنزین یورو ۴ در مشهد محقق نشده است

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا؛ محمد مقدوری روز سه شنبه در نشست کارگروه استانی اضطراری کاهش آلودگی هوا، عرضه کنونی ۵۰ درصدی بنزین یورو ۴ را در مشهد غیرقابل قبول توصیف و بیان کرد: بر اساس قانون و نیز قول قطعی مسئولان وزارت نفت باید هم اکنون کل بنزین مصرفی در این کلانشهر همانند تهران، اصفهان و کرج یورو ۴ باشد اما این امر تاکنون محقق نشده است.

وی افزود: حق مشهد است که نیازش به سوخت به صورت ۱۰۰ درصدی از محل بنزین یورو ۴ تامین شود. باید مسئولان ذیربط موضوع را با جدیت برای دریافت این سهم و حق مشهد پیگیری کرده و ظرف ۱۵ روز آینده گزارش اقدامات و نتیجه آن به استانداری خراسان رضوی ارائه شود.

معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص کلانشهر مشهد و آلودگی هوای آن در نیمه دوم سال وظایف دستگاهها در شرایط وضعیت هشدار بر اساس آیین نامه اجرایی ابلاغی از سوی وزارت کشور مشخص شده لذا دستگاهها باید به تناسب شرایط اقدامات فوری را در این زمینه انجام دهند.

وی گفت: در این مقطع از سال به منظور پیگیری و حساسیت بیشتر مدیران نسبت به شرح وظایفشان همگی موظف هستند گزارش هفتگی وضعیت هوا را به استانداری خراسان رضوی و اداره کل محیط زیست ارائه دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بر اساس وعده ها و مصوبات باید ۱۰۰ درصد بنزین مصرفی مشهد از نوع یورو ۴ تاکنون تامین شده باشد. بر خلاف برخی از کلانشهرها امروز در مشهد این امر هنوز محقق نشده است.

حمید صالحی افزود: کاهش آلودگی هوای کلانشهری چون مشهد اقدامی فرادستگاهی و حق فراقوه ای است و جز با هماهنگی و همراهی همه بخشها و دستگاههای ذیربط و نیز فرهنگ سازی برای مدیریت حمل و نقل محقق نمی شود.

شمار روزهای هوای پاک در مشهد از ابتدای امسال تا روز ششم آبان جاری در مقایسه با پارسال ۵۰ درصد کاهش داشته است. بر این اساس از مجموع ۲۲۲ روز گذشته امسال ۹ روز هوای پاک در این کلانشهر ثبت شده حال آنکه در مدت مشابه پارسال این رقم ۱۷ روز بود.

از ابتدای هفته جاری نیز در پی روند ماندگاری و افزایش میزان آلاینده ها هوا، مشهد تاکنون پنج روز پیاپی هوای ناسالم و در وضعیت هشدار را تجربه کرد. ۲ هفته پیش شدت بار آلودگی در هوای این کلانشهر بالا بود و تجربه تنفس چندین روز هوای آلوده ریه های شهروندان مشهد را تنگ کرد.

روزانه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد که سالانه میزبان ۲۷ میلیون زائر و مسافر نیز است، رفت و آمد می کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی