کد خبر : 76816
/ 10:28
رئیس مجلس در دیدار جمعی از اصحاب رسانه استان وعده داد؛

نگاه ویژه به مشهد در بودجه ٩٧

علی لاریجانی در دیدار با اصحاب رسانه خراسان رضوی، به ظرفیت‌های فرهنگی مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: در اهمیت این کلان‌شهر به‌عنوان مرکزیت فرهنگی کشور هیچ تردیدی نیست.

نگاه ویژه به مشهد در بودجه ٩٧

امیرعلی قاسمی‌مقدم- جمعی از اصحاب رسانه استان خراسان رضوی روز گذشته با دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار که در خانه ملت برگزار شد، برخی از مدیران رسانه‌ها ازجمله مجید خرمی، مدیرمسئول روزنامه شهرآرا حضور داشتند.
به‌گزارش شهرآرا، علی لاریجانی در این دیدار به ظرفیت‌های فرهنگی مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: در اهمیت این کلان‌شهر به‌عنوان مرکزیت فرهنگی کشور هیچ تردیدی نیست.
وی با تأکید بر ضرورت توسعه بیش ازپیش استان خراسان رضوی افزود: تاکنون اقدامات خوبی دراین‌راستا انجام گرفته که مهم‌ترین آن احداث خط راه‌آهن پرسرعت خراسان است؛ درحال‌حاضر هم به‌دنبال اتصال خط آهن از خواف به خراسان هستیم.

لزوم تسریع در آبادانی حاشیه شهرها
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگرچه مسائل اقتصادی کشور ظرفیت‌های محدودی برای مانور ایجاد کرده، اما بااین‌حال در بودجه سال٩٧ نگاه ویژه‌ای به جایگاه خراسان و شهر مشهد خواهیم داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص پدیده حاشیه‌نشینی که در کلان‌شهر مشهد هم وجود دارد، گفت: تأکید مقام معظم رهبری بر این بوده که در ارتباط با معضل حاشیه‌نشینی آسیب‌شناسی اجتماعی صورت گیرد و در برنامه ششم توسعه گنجانده شود.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه یک فصل به پدیده حاشیه‌نشینی و مشکلات ناشی از آن اختصاص یافته است تا امکان پیگیری مستمر این موضوع وجود داشته باشد.
لاریجانی ادامه داد: بررسی‌ها نشان داد که مالکیت املاک برخی از ساکنان حاشیه شهر در هاله‌ای از ابهام است و به‌همین‌دلیل اشتراک آب، برق، گاز و تلفن ندارند. برای رفع این مشکل، قانونی در مجلس به تصویب رسید که براساس‌آن، مهلت سه‌ساله‌ای برای رسیدگی به موضوع مالکیت داده شده است.
وی با اشاره به مشکلات حاشیه‌نشینان برای دریافت خدمات آب و برق به‌صورت غیرقانونی افزود: مسئله مسکن و اشتغال حاشیه‌نشینان از موضوعات مهمی است که باید پیگیری شود. انجام اقدامات دراین‌راستا اندکی کند است که باید تسریع شود.

رسانه‌ها نباید تریبون حرف مفت آمریکایی‌ها شوند
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تحرکات دشمنان درراستای تخریب روانی جامعه است، گفت: جیغ و فریاد آمریکایی‌ها برای ایجاد اخلال در وضعیت اقتصادی کشور است. دشمنان قصد دارند احساس ناامیدی و نگرانی در سرمایه‌گذاری ایجاد کنند؛ لذا باید اولویت نخست ما مسائل اقتصادی باشد.
به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، معرفی کارآفرینان موفق به نسل جوان، باعث ایجاد نشاط اقتصادی در جامعه می‌شود.
لاریجانی به نقش رسانه‌ها در انعکاس اولویت‌های اساسی کشور هم اشاره کرد و گفت: هر زمان که روزنامه‌ها را ورق می‌زنیم، باید احساس کنیم که دغدغه اول کشور اقتصاد است نه مسائل سیاسی.
وی با انتقاد از عملکرد برخی رسانه‌ها در برجسته‌کردن مناقشات سیاسی، بیان کرد: متأسفانه مناقشات سیاسی همیشه بر دغدغه‌های عمومی و اقتصادی سیطره دارد؛ درحالی‌که دغدغه رسانه‌ها باید مشکلات مردم به‌ویژه مسائل اقتصادی
باشد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه رسانه‌ها باید دغل‌بازی دشمن را نمایان کنند، افزود: آمریکایی‌ها حرف پر‌سر‌وصدا زیاد می‌زنند، درواقع حرف مفت می‌زنند؛ لذا ما نباید تریبون حرف مفت آنان شویم، زیرا این کار سبب افزایش اضطراب در جامعه و بازی در زمین دشمن می‌شود.
وی عنوان کرد: برخی مواقع، روزنامه‌ها سخنان یک سیاست‌مدار آمریکایی را منتشر می‌کنند؛ درحالی‌که گفته‌های او اهمیتی نداشته و صرفا ایجاد اضطراب می‌کند. در موقعیت فعلی همه باید به‌دنبال ایجاد وفاق باشیم؛ چراکه صلاح کشور در گرو تحقق این مهم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی به برخی از مسائل رسانه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: انعکاس اقدامات انجام‌شده درراستای حل معضلات، درراستای علاج جامعه ضروری است.
رئیس مجلس شورای اسلامی درباره سخت‌گیری‌هایی که در حوزه رسانه برای انتشار اخبار وجود دارد، بیان کرد: برخی خبرنگاران با اخبار خود فضا را سیاه و تیره نشان می‌دهند که این درست نیست. اقدامات انجام‌شده برای حل مشکلات باید به جامعه منعکس شود.
لاریجانی در ادامه این دیدار، با اشاره به آخرین وضعیت تصویب قانون جامع نظام رسانه‌ای گفت: دولت باید دراین‌زمینه لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارائه کند که مغایر با اصل ٧۵ قانون اساسی نباشد؛ دراین‌زمینه آقای پژمانفر، نماینده مردم مشهد پیگیر است.

طرح اضافه‌شدن یک نماینده به مشهد
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست، با بیان اینکه در تعداد نمایندگان استان خراسان رضوی قانون رعایت نشده است، گفت: طرح اضافه‌شدن یک نماینده به مشهد درحال بررسی است.
حجت‌الاسلام نصرا... پژمانفر افزود: مشهد به‌عنوان یک کلان‌شهر با زیرساخت‌ها و اقتضائات موجود به‌همراه ۲۷میلیون زائر، نیازمند حمایت در تراز ملی است.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی از نظر مساحت ۸درصد وسعت کشور را دارد، گفت: با اینکه خراسان رضوی بار مشکلات شرق کشور را به دوش می‌کشد، اما از نظر اعتبارات فقط ۶درصد بودجه کشور سهم این استان است.
حجت‌الاسلام پژمانفر با بیان اینکه بار درمانی دیگراستان‌های کشور به دوش مردم مشهد است، بیان کرد: عمده بیماران بستری در بیمارستان امام‌رضا(ع) مشهد از دیگراستان‌های کشور
هستند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مشکلات امروز پدیده و مؤسسات مالی و اعتباری باعث ازبین‌رفتن اعتماد عمومی شده است؛ لذا رسانه‌ها و نمایندگان مجلس باید در کنار یکدیگر به فعالیت خود ضریب دهند تا این مشکلات حل شود.

کم‌رنگ‌شدن اعتماد متقابل مردم
مجید خرمی، مدیرمسئول روزنامه شهرآرا نیز در ادامه این دیدار، با بیان اینکه در مشهد و خراسان رضوی با معضلی به‌نام عدم اعتماد عمومی روبه‌رو هستیم، گفت: موضوعاتی نظیر پدیده و مؤسسات مالی باعث کم‌رنگ‌شدن اعتماد متقابل مردم شده و این عدم اعتماد، توسعه و رونق را با مشکل روبه‌رو کرده است.
ایمان شمسایی، مدیرمسئول روزنامه قدس هم با تأکید بر اینکه حل مشکلات موجود همت مضاعف مسئولان را می‌طلبد، گفت: متأسفانه به‌دلیل تعطیلی تنهاکارخانه تولید کاغذ در ایران، امروز روزنامه‌ها از کاغذ خارجی استفاده می‌کنند. در سال اقتصاد مقاومتی، انتظار می‌رود که زمینه حمایت از تولید داخل فراهم شود.
شاهین فرشاد، مدیر خبرگزاری ایرنا در خراسان رضوی نیز در این نشست، با بیان این مطلب که در عصر کنونی رسانه‌ها قابلیت و کارکرد متفاوتی دارند، گفت: امروزه با توسعه فضای مجازی، شبکه‌های مجازی جای خود را در بین مردم باز کرده‌اند؛ بااین‌حال باید ضریب نفوذ این فضا نسبت به روزنامه‌ها سنجیده شود. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی