• خانه
  • یادداشت
  • محرم و صفر امسال در مشهد سیاه نبود حسینی بود
کد خبر : 76818
/ 12:16
غلامرضا بنی‌اسدی

محرم و صفر امسال در مشهد سیاه نبود حسینی بود

امسال محرم و صفر در مشهد سیاه نبود، بی‌نظم نبود، بلکه تأمل‌برانگیز بود و هوشمندانه و پیام‌‌دار. تابلوها به کسی توهین نمی‌کردند.

محرم و صفر امسال در مشهد سیاه نبود حسینی بود

غلامرضا بنی‌اسدی
امسال محرم و صفر در مشهد سیاه نبود، بی‌نظم نبود، بلکه تأمل‌برانگیز بود و هوشمندانه و پیام‌‌دار. تابلوها به کسی توهین نمی‌کردند. عمر سعد و شمر را شبیه خودی‌ها نشان نمی‌دادند و بخشی از خانواده انقلاب را نمی‌آزردند و مفاهیم بلند جهاد و شهید و شهادت و کربلا و عاشورا را تا ابزار اتهام‌زنی و مهره‌های شطرنج سیاسی فرو‌نمی‌کاستند بلکه از استمرار عاشورا در امروز و همیشه می‌گفتند و نیشتر در قلب احدی از خانواده عاشورا باور انقلاب فرو نمی‌کردند بلکه پیغام هوشیاری داشتند و حرف از حقیقت‌هایی داشتند که نباید از یادمان برود.
برای من و خیلی‌های دیگر که با بعضی‌هایشان همکلام شدیم طرح قمقمه‌ای که با تیر‌های کوفیان تیرباران شده بود، خود، یک مهندسی ایده و طراحی فاخر از جریان عاشورا در دفاع مقدس بود. یادمان هست آن قمقمه‌ها که گاه، به نام حسین و عباس، بدان لب نمی‌زدیم. یادمان هست که آن قمقمه‌ها بوی علقمه می‌داد. یادمان هست که آن قمقمه‌ها عطر کوثر داشت و عطش عشق را در جان‌ها صدچندان می‌کرد.
107547.jpg
یادمان هست که آن قمقمه‌ها هر قطره‌اش یک دریا معرفت بود و ا...اکبر که چه زیبا در این طرح نشان داده می‌شود که میان این قمقمه‌ها و آن مشک و علقمه چه خویشاوندی وثیقی است و یا آن طرح زیبای دیگر که کلاه آهنی‌ها به نیزه شده است با این سخن که گویی ترجمان «لبیک» است به آن «هل‌من‌ناصرِ» آخرین: «سرم فدای حسین!» و این جمله از رهبر انقلاب که «خون شهیدان ما امتداد خون پاک شهیدان کربلاست». باری، این تصاویر یاد عاشورا را در دل زنده می‌کند و اشارتی است آیه‌نشان از سر‌هایی که در کربلا به نیزه رفت تا سرفراز بماند اسلام و برقرار بماند نهضت حسینی. این طرح‌ها خوانش دوباره دفاع مقدس بود در صحیفه عاشورا، ارائه‌ای هنرمندانه بود از عاشورا در حقیقت سرخی که دهه‌های پیش به چشم دیدیم و در باور ما شعبه‌ای از عاشورا بود و بارها به هر زبان گفته‌ایم.
هرکس می‌خواهد عاشورا را بفهمد به دفاع مقدس ما نگاه کند و هرکس می‌خواهد ما را بشناسد عاشورا را دوباره بخواند.
امسال تصاویر و طرح‌هایی که در مشهد نصب شد هم این حقیقت را به زبان هنر بیان می‌کردند و همه نگاه‌ها را به آن حقیقت ماندگار و جاری جلب می‌کردند، نه به نقاط اختلاف که از سوی غوغازیست‌ها به کانون افتراق هم تبدیل می‌شد پیش از این. بگذریم. محرم و صفر امسال مشهد، در حوزه تبلیغات محیطی و شهری، هنرمندانه‌تر و مؤمنانه‌تر از همیشه برگزار شد و حق است به صاحبان این مهندسی فکری خداقوت بگوییم که دل‌ها را کربلایی کردند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی