• خانه
  • یادداشت
  • کسب و کار های استارت آپی ١()
کد خبر : 76820
/ 10:02

کسب و کار های استارت آپی ١()

همه استارت آپ‌ها به نوعی از وب، موبایل، اینترنت و تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنند تا به رشد بالایی برسند. درکشورمان نیز این روزها شاهد ظهور استارت آپ‌های بسیاری هستیم که نمونه‌هایی از آنان با وجود مشکلات بسیاری رشد کرده اند.

کسب و کار های استارت آپی ١()

*مدرس و مشاور حوزه کسب و کار / مهندس علیرضا خاکپور 
چند سالی است که مباحث مربوط به کسب و کارهای استارت آپ، توجه افراد مختلف را جلب کرده و آن قدر جذاب و پر درآمد است که شاید بارها به فکر آن افتاده باشیم که رویاهایمان را تبدیل به کسب و کاری جدید کرده و به اصطلاح استارت آپی را شروع کنیم. در واقع استارت آپ کسب و کاری است که بخشی از آن مبتنی بر تکنولوژی است.
اما هر کسب و کاری که بر پایه تکنولوژی است، لزوما استارت آپ نیست، اما همه استارت آپ‌ها به نوعی از وب، موبایل، اینترنت و تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنند تا به رشد بالایی برسند. درکشورمان نیز این روزها شاهد ظهور استارت آپ‌های بسیاری هستیم که نمونه‌هایی از آنان با وجود مشکلات بسیاری رشد کرده اند و حتی کمپانی‌هایی نیز وجود دارند که با پرورش دادن ایده خود و عملی کردن آن توانسته اند کسب و کار جدیدی را راه اندازی کنند که به جرات می توان گفت تا چند سال قبل اصلا در جایگاه مشاغل وجود نداشته اند.
اما در هر صورت در حال کسب درآمد هستند ولی این نکته را در نظر داشته باشید، که قبل از داشتن ایده و پرورش آن باید به خود باوری برسید.در واقع مشکل کسب و کارهای امروزی عدم باور و اعتماد به توانایی‌های فردی و گروهی است.
در واقع مهم ترین مزیت راه اندازی کسب و کارهای شخصی استارت آپی این است که برنامه ریزی مربوط به شغل و کسب و کارتان برعهده خودتان است و خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید و مسیرتان را انتخاب کنید؛ اما با این وجود مسائل و مشکلات زیادی بر سر راه کسب و کارهای نوپا است و کارشناسان معتقدند که نداشتن برنامه استراتژیک، تجربه کافی نداشتن، نداشتن جایگاه و ارتباطات قوی، کنترل نکردن سرمایه‌های شرکت، نداشتن مشاوران متخصص،نبود قرارداد های قوی، رشد بدون انتظار و تطابق نداشتن با تغییرات می‌تواند زمینه‌های شکست این کسب و کار ها را فراهم کند، چرا که ویژگی های این شرکت ها به صورت ذیل است:
معمولاَ بر پایه ایده هایی ریسک پذیر است.
رشد سریعی دارند.
هزینه راه اندازی کمتری صرف می کنند.
زمان عامل اساسی در سرنوشت آنان است.
می توانند نیروی کار بیشتری داشته باشند.
زمینه رشد گسترده تری دارند.
ممکن است در مدت کوتاهی به وجود آیند و ازبین بروند.
اما با توجه به نکات ذکر شده بالا ،تمامی کارآفرینان درکسب وکار های نوپای خود مسیرهای مختلفی را امتحان کرده اند و گاهی آزمون و خطا انجام داده اند تا توانسته‌اند استارت آپ مورد علاقه خود را راه اندازی کنند. اما نکات ذیل را درباره راه اندازی هر کسب و کار نوپایی باید در نظر داشته باشید:
کسب و کارهای جدید نیازمند زمان بیشتری هستند، چرا که تمامی کارآفرینان و استارت آپ ها صبر را عامل اصلی موفقیتشان می‌دانسته اند.
در کسب درآمد هم باید زمان را مد نظر قرار دهید زیرا که ممکن است در چند ماه اول درآمد آنچنان بالایی نداشته باشید، اما بعد از مدت کوتاهی اگر به خوبی حرکت کنید به سرعت رشد خواهید کرد.
تمام اشتباهات و ریسک‌هایی که انجام می دهید، متوجه خودتان است و خودتان مسئولیت کسب و کارتان را برعهده دارید پس مسیر را درست انتخاب کنید و مشاوران را فراموش نکنید.شما به تنهایی از پس کلیه کارها بر نمی آیید و گاهی اوقات باید کارها را به دست افراد متخصصی در حوزه مربوطه سپرد.پس با توجه به اهمیت و ضرورت راه اندازی کسب و کارشخصی ، شغل آینده خویش را با تاکید بر ایجاد کسب و کار شخصی برنامه ریزی کنید و در نظر داشته باشید که کسب و کارهای نوپا همان گونه که می آیند، ممکن است با پیشرفت تکنولوژی به همان صورت هم از بین بروند و کمرنگ شوند.هم اکنون هیچ فرمول ثابتی برای راه اندازی و رشد یک کسب و کار استارت آپی وجود ندارد و هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید که اگر این کار را شروع کنید بی شک در مدت چند سال می‌توانید میلیاردر شوید. در مقاله بعدی قصد داریم این شرکت‌ها را بیشتر بررسی کرده و نگاهی هم به دلایل شکست کسب و کارهای استارت آپی در ایران
بیندازیم.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی