کد خبر : 76863
/ 09:06
پیگیری شهرآرا درباره دریچه‌های دردسرساز دسترسی به تأسیسات؛

موج‌سواری روی ١٧۵٠‌دریچه غیرهم‌سطح

کافی است یک خیابان‌گردی کوتاه با خودرو داشته باشید و سری به کوچه‌و‌پس‌کوچه‌های شهر بزنید تا با آثار به‌جای مانده از حفاری‌ها و کنده‌کاری‌ها در جای‌جای معابر روبه‌رو شوید.

موج‌سواری روی ١٧۵٠‌دریچه غیرهم‌سطح

خسروی- «باسلام و خسته نباشید. هر روز صبح که پا به خیابان می‌گذاریم می‌بینیم یک جای جدید را کنده‌اند و کارگران مشغول کارند. حالا از این حفاری‌ها که بگذریم در برخی موارد شاهد هستیم که دریچه‌های شرکت آب‌و‌فاضلاب، به‌صورت نامناسبی در جای خود قرار گرفته‌اند و یا هم‌سطح با آسفالت نیستند که این ممکن است باعث بروز تصادفات و آسیب به خودروها شود.». «باسلام و خسته نباشید. سؤالی برای من پیش آمده است؛ چرا در معابر فرعی و اصلی شهر وقتی سازمان‌های خدماتی کنده‌کاری انجام می‌دهند، مدتی‌بعد که آسفالت آن قسمت را ترمیم می‌کنند، سطح آن یا بالاتر و یا پایین‌تر از سطح آسفالت اصلی خیابان است و به این‌طریق یک دست‌انداز در مسیر ایجاد می‌شود؟! علاوه بر این، دریچه‌های آب‌و‌فاضلاب هم همین مشکل را دارد؛ من هرزمانی مسیر ورودی ابوطالب، حدفاصل صدمتری تا چهارراه ابوطالب را طی می‌کنم، اگر از منتهی‌الیه سمت چپ کنار آیلندِ وسط برانم، به‌جای اطرافم باید تمام حواسم به این باشد که از روی دریچه رد نشوم تا کم‌ترین آسیب به ماشینم وارد شود!».
کافی است یک خیابان‌گردی کوتاه با خودرو داشته باشید و سری به کوچه‌و‌پس‌کوچه‌های شهر بزنید تا با آثار به‌جای مانده از حفاری‌ها و کنده‌کاری‌ها در جای‌جای معابر روبه‌رو شوید. کوچه‌ای که امروز به‌تازگی روکش آسفالت زیبایی بر تن آن پوشانده شده است فردایی نه‌چندان دور زخم کنده‌کاری‌ها و حفاری‌ها همچون وصله‌ای بر تنش نقش می‌بندد و با گذشت زمان چاله‌چوله‌های ناشی از این کنده‌کاری‌ها که در اثر نشست آسفالت محل حفاری‌ها ایجاد می‌شود، تجربه موج‌سواری را به شما می‌چشاند. گرچه تعمیر و تعویض خطوط لوله آب آشامیدنی، خطوط تلفن، گازرسانی به منازل مسکونی نوساز و توسعه فاضلاب شهری، از خدمات عمومی برای رفاه شهروندان است، اما گاهی اوقات حفاری‌های این خدمات تا سال‌ها به معضلی برای مردم تبدیل می‌شود. در این مقال قصد نداریم به حفاری‌های متعدد سطح شهر بپردازیم که چندی‌پیش در همین صفحه به آن اشاره داشته‌ایم اما پیرو درخواست شهروندان، موضوع دریچه‌های غیرهم‌سطح موجود در سطح معابر شهر را مطرح کرده‌ایم؛ دریچه‌هایی که ممکن است عاملی برای بروز حادثه شوند.

دریچه‌های غیرهم‌سطح یا تهدیدهای ترافیکی
بهنام خیاط، مدیر هماهنگی و برنامه‌ریزی امور عمرانی شهرداری مشهد، یکی از تهدیدهای ترافیکی موجود در معابر سطح شهر را وجود دریچه‌های غیرهم‌سطح دسترسی به تأسیسات شهری دانسته و می‌گوید: ناهم‌سطح بودن این دریچه‌ها بنا‌به دلایل متعدد مانند فرسودگی، نشست یا تخریب منهول، ناهمگونی مصالح اطراف دریچه با آسفالت خیابان، سرقت و یا انجام پروژه روکش آسفالت معابر ایجاد می‌شود. وی می‌افزاید: پایش مداوم و هم‌سطح‌سازی مستمر دریچه‌ها به‌منظور حفظ سطح بهینه بهره‌برداری از معبر و تأمین ایمنی عبور‌و‌مرور از مصوبات کمیسیون حفاری است که در دستور کار مدیریت فرهنگی و برنامه‌ریزی امور عمرانی و ادارات فنی و عمران مناطق قرار دارد، در کنار این‌ها با‌توجه به نقش ترافیکی و مخاطرات و سوانح رانندگی ایجاد‌شده ناشی از ناهم‌ترازی دریچه‌ها، پلیس محترم راهور و معاونت امور اجتماعی و پیشگیری نیز از جمله دستگاه‌های دغدغه‌مند و پیگیر در امر هم‌سطح‌سازی هستند.

پایش دریچه‌های معابر، دو مرتبه در سال
خیاط، همچنین شرح می‌دهد: به‌صورت کلی، پایش وضعیت استقرار دریچه‌ها در معابر، به‌صورت موردی و حداقل طی دو نوبت در سال انجام می‌شود و فهرست دریچه‌های غیرهم‌سطح به تفکیک نشانی محل استقرار، تعداد و بیان نوع خرابی آن با‌توجه به تعدد متولیان دریچه‌ها اعم از شرکت‌های آب‌و‌فاضلاب، گاز، برق، مخابرات و سازمان‌های تابعه شهرداری برای آنان ارسال می‌شود.

شناسایی ١٧۵٠دریچه غیرهم‌سطح
مدیر هماهنگی و برنامه‌ریزی امور عمرانی شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: برابر آخرین پایش انجام‌شده در ابتدای سال جاری، بالغ‌بر ١٧۵٠دریچه غیرهم‌سطح در معابر شهر شناسایی شد که قسمت عمده آن باتوجه به گستردگی شبکه‌های آب‌رسانی در دو بخش آب، و فاضلاب مربوط به شرکت آبفای مشهد است. وی با بیان اینکه در اجرای آسفالت برای جلوگیری از دفن دریچه‌ها، محل استقرار آن‌ها توسط اکیپ‌های اجرایی نشانه‌گذاری می‌شود، اظهار می‌کند: شهرداری همه‌ساله فهرست معابر مصوب برای اجرای روکش آسفالت را برای متولیان دریچه‌های خدماتی ارسال می‌کند تا امکان برنامه‌ریزی مناسب برای هم‌سطح‌سازی دریچه‌ها فراهم شود. خیاط، همچنین یادآوری می‌کند: امیدواریم با تلاش همه دستگاه‌های اجرایی مؤثر و مرتبط با موضوع تأسیسات شهری و با بهره‌گیری از ماشین‌آلات، مصالح و روش‌های نوین هم‌سطح‌سازی مانند روش پیش‌گرمایش آسفالت و استفاده از دریچه‌های ضد‌سرقت با قابلیت تنظیم ارتفاع، به‌مرور شاهد رفع معضل یاد‌شده در معابر شهر باشیم.

پیمانکار مسئول است!
در ادامه از آنجا‌که بیشتر دریچه‌های شرکت‌های خدماتی در سطح معابر، به شرکت آب‌و‌فاضلاب تعلق دارد، با سخنگوی شرکت آب‌و‌فاضلاب مشهد همراه می‌شویم. محمدزاده، در این زمینه به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: همکاران ما نسبت به رفع مشکل دریچه‌های غیرهم‌سطحی که در معابر ببینند اقدام می‌کنند، همچنین مردم می‌توانند با تماس به مرکز امداد آب به‌شماره١٢٢، این موضوع را اطلاع دهند تا همکارانمان در این مرکز، موضوع را برای رفع مشکل به متولیان امر در مناطق منتقل کنند. وی با بیان اینکه هر‌ماه مناطق مختلف سازمان آب، به‌عنوان گزارش عملکرد از روند فعالیتشان به سازمان متبوع خود آمار می‌دهند، شرح می‌دهد: در سطح شهر تأسیسات بسیاری از شرکت‌های خدماتی وجود دارد که آب‌و‌فاضلاب هم به‌عنوان یکی از این شرکت‌های تأسیساتی است، اما در‌عین‌حال اگر پروژه در‌حال‌اجرا باشد پیمانکار از نظر شرایط ایمنی و محصور کردن محدوده کارگاهش باید نکات ایمنی را رعایت کند تا قابل رؤیت باشد، در غیر‌این‌صورت، شهروند می‌تواند به معاونت فنی شرکت آب‌و‌فاضلاب مراجعه کند که درصورت اثبات موضوع، ناظران سازمان وی را برای جلب رضایتش به پیمانکار معرفی خواهند کرد. سخنگوی شرکت آب‌و‌فاضلاب مشهد با بیان اینکه هر پروژه یک مدت‌زمان تضمین دارد، بیان می‌کند: معمولا یک پروژه بعد از تحویل به‌مدت یک‌سال دوره تضمین دارد و در این‌مدت چنانچه آسفالتش مشکل داشته باشد یا دریچه‌اش مشکل‌ساز شود، پیمانکار مربوطه موظف است آن را رفع کند و هر اتفاقی در این زمینه بیفتد باید جوابگو باشد.
محمدزاده در پایان می‌گوید: بعد از دوره تضمین، اگر مشکلی برای شهروندان درخصوص دریچه‌های غیرهم‌سطح پیش بیاید، شرکت آب‌و‌فاضلاب مشهد باید پاسخگو باشد. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی