کد خبر : 76896
/ 11:48
استانداری از احیای کارخانه تعطیل شده حمایت می‌کند؛

پادرمیانی برای حیات دوباره كارتن مشهد

انگار کارخانه «کارتن مشهد» پشت میله‌ها و درهای بسته، زندانی شده است؛ کارخانه‌ای که ٣٠ سال آزگار امید بخشید و نان بر سر سفره‌های زیادی گذاشت، همان‌نان‌هایی که با تعطیلی کارخانه، آجر شد.

پادرمیانی برای حیات دوباره كارتن مشهد

سارا رنگیان- انگار کارخانه «کارتن مشهد» پشت میله‌ها و درهای بسته، زندانی شده است؛ کارخانه‌ای که ٣٠ سال آزگار امید بخشید و نان بر سر سفره‌های زیادی گذاشت، همان‌نان‌هایی که با تعطیلی کارخانه، آجر شد.
در مسیر بازدید، یکی از پرسنل انتظامات همراهی‌مان می‌کند و در مسیر از تعطیلی یک‌ماهه کارخانه و حقوق عقب‌افتاده کارگران از اسفند٩۵ می‌گوید. فریبا ضیغمی که از سال۶٧ در مجموعه مشغول‌به‌کار بوده و به او لقب مادر کارخانه داده‌اند نیز در جریان بازدید، با افسوس از گذشته و رونق تولید می‌گوید.
نگهبان، درِ کارخانه را که مربوط به انبار کاغذ است، باز می‌کند. سالن کاملا خالی است؛ اما هنوز هم جای قدم‌های کارگران بر دل کارخانه مانده و سروصدای دستگاه‌ها در گوش کارخانه پیچیده، ولی دیگر این همهمه‌ها دلش را آشوب نمی‌کند. سالن تبدیل، از دیگربخش‌های کارخانه کارتن مشهد است که زمانی در آن، جای سوزن‌‌انداختن نبود؛ اما امروز لانه کبوترها شده و تار عنکبوت بر پیکر دستگاه‌ها نشسته است.
وقتی سوله، انبار و دستگاه‌ها را دیدم، باورم نمی‌شد؛ مگر می‌شود این‌همه عظمت، امروز کاملا بی‌مصرف، گوشه‌ای از کارخانه خاک بخورد؟ دستگاه‌های کاغذسازی که امروز انگار خودشان هم کاغذی بودند و استفاده‌ای جز بازدید نداشتند.
107669.jpg
سالن‌هایی پشت‌سرهم و ده‌ها درِ بسته به روی ۴٠٠ کارگر، مربوط به شرکت کارتن مشهد و شرکت پارت کاغذ است؛ بزرگ‌ترین شرکت‌های کارتن‌سازی و کاغذسازی شرق کشور!
کارخانه‌هایی که بنا به مشکل مالی، امروز کاملا تعطیل هستند. تاکنون جلسات زیادی درراستای حل مشکل این واحدهای تولیدی برگزار شده، اما بنا به دلایلی که در این گزارش به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم، نتیجه‌بخش نبوده است.

اگر به گذشته برگردیم، وام نخواهیم گرفت
مسعود متین‌راد، مدیر بازرگانی کارخانه مشکلات مالی، این واحد تولیدی را به‌دلیل دریافت تسهیلات با نرخ سود بالا عنوان می‌کند و می‌گوید: از سال٨٨، به ازای ۶/۴میلیارد تومان تسهیلات، وثیقه‌ای به ارزش ٣۶میلیارد تومان در اختیار بانک ملت قرار گرفت. اکنون اصل مبلغ وام بازگردانده شده است؛ اما هنوز ۵میلیارد تومان، سود پول، را به بانک بدهکار هستیم.
البته اظهارات مدیر بازرگانی کارخانه درحالی عنوان می‌شود که علی رسولیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، «ناتوانی در عرصه رقابت» را یکی از عوامل تعطیلی این واحد تولیدی بیان می‌کند.
متین‌راد، مدیر بازرگانی کارخانه، در ادامه با اشاره به گذشته طلایی این کارخانه می‌گوید: شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی از عراق و افغانستان خریدهای چندساله‌ای از کارتن مشهد داشتند.
او در ادامه به سال‌های دور از اوج می‌رسد و توضیح خود را با گره‌های مالی این واحد تولیدی آغاز می‌کند و می‌گوید: از حدود یک‌سال پیش، ظرفیت کارخانه از میزان ٢هزار تن تولید به‌دلیل آنکه اقساط بانک‌ها را پرداخت می‌کردیم، کاهش یافت. سرمایه در گردش شرکت به جایی رسید که تولید از میزان ١٧٠٠ تن به ١٣٠٠ تن رسید و شاید در شهریور ١٠٠تن هم تولید نداشتیم. متین‌راد درخصوص تأثیر اقدام‌های گذشته مدیران شرکت می‌گوید: اگر به گذشته برگردیم، وام نخواهیم گرفت. امروز هم اگر این وام را تصفیه کنیم، دیگر برای دریافت هیچ تسهیلاتی اقدام نخواهیم کرد.

حمایت استانداری در چهارچوب قانون
اما صحبت‌های مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی خراسان‌رضوی برای کارخانه کارتن‌ مشهد از قول‌ها و وعده‌وعیدها شروع می‌شود.
علی رسولیان می‌افزاید: در حد توان به‌دنبال حل مشکل کارخانه هستیم و تا جایی که اختیارات و چهارچوب قانونی اجازه بدهد، درراستای حل مشکل این کارخانه تلاش خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که «آیا امیدی به رونق دوباره کارخانه هست یا خیر؟» بیان می‌کند: جلسات مختلف دراین‌زمینه تشکیل شده، اما به دلایلی نتیجه‌بخش نبوده است. بااین‌حال استانداری در حد قانون و مقررات آمادگی دارد حداکثر کمک را به این کارخانه انجام دهد.

کارد در استخوان کارتن مشهد
امیر شهلا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز پیگیر موضوع مشکلات این کارخانه است و دراین‌ارتباط جان کلامش را با تأکید بر اجرایی‌شدن اقتصاد مقاومتی قرار می‌دهد و می‌گوید: مدیران دولتی باید از همه توان خود برای رفع مشکلات تولید محلی و ملی استفاده کنند.
وی در ادامه نقدی نیز ضمیمه جملاتش می‌کند و می‌افزاید: پس از مطرح‌شدن موضوعات این کارخانه انتظار می‌رفت که مدیران مرتبط با این حوزه، درراستای حل موانع پیش‌روی این کارخانه اعلام‌آمادگی کنند و کارگران را به کار بازگردانند.
شهلا ادامه می‌دهد: سهل‌انگاری در حل مشکل کارگران و کارخانه، نشان‌دهنده این است که شاید تولید در استان، دغدغه اول بسیاری از مدیران نیست که این امر جای انتقاد زیادی دارد.
وی در توضیح وضعیت کارخانه کارتن مشهد، اظهار می‌کند: اصل وثیقه ٣۶میلیاردتومانی شرکت در اختیار بانک ملت و بانک تجارت است که در این حوزه شهریورماه سال٩۶ روی این وثیقه به مقدار طلب خود بازداشتی دیگری گذاشته است و بعد از اینکه بانک ملت طلب خود را مستهلک کرد، الباقی این وثیقه در رهن بانک تجارت قرار گرفت. عضو شورای اسلامی شهر مشهد ادامه می‌دهد: بانک تجارت درحالی روی وثیقه بانک بازداشتی گذاشته که در قبال تسهیلاتی که در اختیار کارخانه کارتن مشهد گذاشته، سفته مدیران نیز داشته‌اند. در این شرایط این سؤال به وجود می‌آید که چرا بانک تجارت تسهیلات را دوقبضه کرده است؟ با وجود اینکه سفته مدیران را داشتند و می‌توانستند از آن استفاده کنند. شهلا درخصوص رسانه‌ای‌شدن موضوع کارخانه با بیان این مطلب که حتما کارد به استخوان مجموعه رسیده که موضوع کارخانه رسانه‌ای‌ شده است، بیان می‌کند: مدیران کارخانه کارتن مشهد پس از گذراندن ماه‌ها رفت‌وآمد و جلسات و پیگیری‌های مختلف و به‌توافق‌نرسیدن، تصمیم به رسانه‌ای‌کردن این موضوع گرفتند.
وی در ادامه می‌گوید: چه این موضوع رسانه‌ای بشود و چه نشود، در سال «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال»، زمینه کاری ۴٠٠ کارگر ایرانی موقتا از میان رفته و همه دستگاه‌های مسئول موظف هستند که در بازگرداندن حیات به کارخانه، و کارگران به کار، کمک کنند.شهلا می‌افزاید: در مجموعه مدیریت شهری جز اینکه صدای رسای این مجموعه باشیم، کار دیگری از دست ما برنمی‌آید تا مشکل کارخانه از مبادی قانونی حل شود و اگر امروز من پیگیر این موضوع هستم، به‌دلیل احساس وظیفه شخصی به تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی و درراستای ازبین‌نرفتن این ۴٠٠ فرصت شغلی است.

آمادگی همراهی با کارتن مشهد
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی نیز دراین‌خصوص با اعلام این موضوع که بانک ملت آمادگی همکاری برای رفع مشکل کارخانه کارتن مشهد را دارد، اظهار می‌کند: این موضوع در جلسه با آقای متین‌راد مطرح شد، اما قبول نکردند. نمی‌شود کارخانه‌ای که ١١ماه خطا کرده است، هر چه بگوید، مسئولان «چشم» بگویند.
محمود منصوری با اشاره به دغدغه مدیران کارخانه مبنی‌بر اینکه با ٢میلیارد تومان نمی‌توان هم تولید راه انداخت و هم بدهی بانک‌ها را داد، می‌گوید: مدیر کارخانه اهتمامی برای بازگرداندن پول دارد؟ همیشه که نباید پول راه‌اندازی کارخانه را تنها از محل بانک‌ها تأمین کرد.
وی با بیان این مطلب که ما می‌خواهیم به کارخانه کارتن مشهد کمک کنیم، می‌گوید: هم بانک ملت و هم سیستم بانکی به کارخانه کمک می‌کند. دراین‌راستا یا باید سند غیر بیاورند یا اگر می‌خواهند کارخانه را بفروشند، آن را واگذار کنند. چرا این موضوع را به بانک‌ها تحمیل می‌کنند که مجموعه را بردارند. دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی بیان می‌کند: در جلسه‌ای به آقای متین‌راد گفتیم از تسهیلات استفاده کنید، ما نیز سند را از بانک تجارت آزاد می‌کنیم و پس از ارزیابی مجدد به‌عنوان رهن دوم، این سند را به بانک تجارت ارائه بدهید.
منصوری تأکید می‌کند: از ابتدا هم مشکلی برای جابه‌جا‌کردن وثیقه وجود نداشته و آقای متین‌راد باید همت کند و به سهم خود کمک کند تا کارخانه به چرخه فعالیت بازگردد. سیستم بانکی هم به اندازه خود کمک می‌کند.
درراستای پیگیری و تکمیل گزارش با علیرضا حمیدی، مدیر امور شعب بانک ملت خراسان رضوی تماس گرفته شد. وی با بیان این مطلب که در رابطه با این مسئله نمی‌تواند مصاحبه کند، عنوان می‌کند: آنچه باید درخصوص کارتن مشهد گفته شود، راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و رسولیان، مدیرکل اقتصادی استان گفته‌اند و من هم حق مصاحبه ندارم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی