• خانه
  • یادداشت
  • گزارش به مردم
کد خبر : 76898
/ 12:11
امیر شهلا

گزارش به مردم

امروز یکی از پرکش‌و‌قوس‌ترین انتخابات‌های نظام صنفی در مشهد برگزار می‌شود. اعضای «اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد» برای سومین بار در یک سال، انتخابات هیئت‌مدیره‌شان را برگزار می‌کنند.

گزارش به مردم

*عضو شورای اسلامی شهر مشهد / امیر شهلا* 
مردم خوب مشهد، سلام! امروز (١٣/٨/١٣٩۶) یکی از پرکش‌و‌قوس‌ترین انتخابات‌های نظام صنفی در مشهد برگزار می‌شود. اعضای «اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد» برای سومین بار در یک سال، انتخابات هیئت‌مدیره‌شان را برگزار می‌کنند.
در دو مرحله قبل، انتخابات به حد نصاب نرسید و این آخرین فرصت برای حفظ استقلال اتحادیه است. بر اساس قانون نظام صنفی، دور اول و دوم انتخابات با یک‌سوم اعضا و دور سوم (یعنی این‌بار) با یک‌چهارم به رسمیت می‌رسد و اگر این‌بار هم رسمیت نیابد، طبق قانون، باید با یک اتحادیه دیگر ادغام شود و انتخابات مشترک برگزار کنند.
عملکرد هیئت‌مدیره قبلی چنگی به دل نزد و شاید همین کارنامه نه‌چندان مطلوب در دفاع از منافع اعضا دلیل اصلیِ نبودِ میل و رغبت آن‌ها برای مشارکت در تصمیم‌سازی‌های آینده صنفشان باشد. هرچند غائله بزرگی دارند و جمع کردن یک‌سوم ٦ هزار نفر زیر یک سقف کار چندان ساده‌ای نیست.
انتخابات دور اول در بهمن١٣٩٥ برگزار شد که ناکام ماند. بار دوم در ٢٣اسفند، چند روز مانده تا شب عید، برگزار شد که باز هم بلامحل ماند و این‌بار، چند روز پیش از اربعین حسینی و درحالی‌که احتمال دارد بسیاری‌شان در گیر ‌و ‌دار سفر با پای پیاده به کربلای معلی یا بسامان کردن امورات هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری باشند.
هرچه هست خانواده مشاوران املاک انتخابات امروز را جدی گرفته‌اند و رقابت‌های علنی و زیرپوستی‌شان نشان می‌دهد جمعیت حاضران به نصاب لازم خواهد رسید و همین، حساسیت‌ها را به‌شدت بالا برده است.
در روز ١٠‌آبان، تعدادی از کاندیداهایشان آمدند و از نگرانی‌های خود گفتند که طبق قانون، دوره قبل هیئت‌مدیره از سال١٣٨٩ شروع شده و تا تیر١٣٩٣ قانونی بوده و از آن تاریخ، باید انتخابات دوره بعد برگزار می‌شده اما تا ١٣٩٥ به درازا کشیده است. گفتند طبق قانون نظام صنفی، فاصله بین هر دو دوره باید ١٥روز می‌بود که این بار، هشت ماه طول کشیده است و این تخلف محسوب می‌شود. ١٠‌سال بوده که نرخ‌نامه‌هایشان دست نخورده و اگرچه چندماه قبل پِلِقّی به آن افزوده شده، واقعیت آن است که کمتر دفتر املاکی با نرخ‌نامه اتحادیه کار می‌کند. بیشترشان حق‌الزحمه‌های خود را با فروشنده یا خریدار، موجر یا مستأجر توافق می‌کنند و همین دلیل اصلی نارضایتی مردم از نشستن پای قول‌نامه نوشتن است.
هیئت‌مدیره آینده اتحادیه، از هر سوی رقابت که باشد، چه از میان ائتلاف‌ها سر دربیاورد و چه از لیست مستقلان بسته شود، باید در اولین کارش تکلیف نرخ‌نامه‌ها را روشن کند تا شفافیت به فضای معاملات ملکی در مشهد بازگردد و از بلبشوی حال حاضرِ حق‌العمل‌کاری‌ها اجتناب شود.
همچنین الکترونیکی برگزار شدن انتخابات امروز، ضریب اطمینان به سلامت فرایند رأی‌گیری را بالا برده است و همه اعضا از این اقدام رضایت دارند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی