• خانه
  • یادداشت
  • یک پایان کاملا باز
کد خبر : 76900
/ 12:11
سلمان نظافت

یک پایان کاملا باز

«پایان یک سفر، مثل پایان یک رمان، ته‌مزه‌ای غمگین در من به‌جا می‌گذارد.» این جمله جزو جملات افتتاحیه کتاب «اتوپرتره» ادوارد لو است. این خط را دقیقا جمعه پیش وسط زمین و آسمان در مسیر مشهد-تهران خواندم.

یک پایان کاملا باز

سلمان نظافت
«پایان یک سفر، مثل پایان یک رمان، ته‌مزه‌ای غمگین در من به‌جا می‌گذارد.» این جمله جزو جملات افتتاحیه کتاب «اتوپرتره» ادوارد لو است. این خط را دقیقا جمعه پیش وسط زمین و آسمان در مسیر مشهد-تهران خواندم.
«اتوپرتره» کتاب زندگی‌نامه خودنوشت یک عکاس مشهور است که هفته پیش در مسیر حدود ۴٠ صفحه‌اش را خواندم و امید داشتم که بشود در این یک هفته تمامش کنم که نشد.
حالا جمعه، ١٢ آبان‌ماه، ساعت ١٧ است که مستقیم از مصلی برایتان می‌نویسم. الآن مراسم اختتامیه درحال برگزاری است و اکثر همکاران و مسئولان غرفه در سالن اختتامیه نشسته‌اند و استرس اعلام نتایج را دارند. من هم پشت سیستم به اتفاقات یک هفته اخیر فکر می‌کنم و این چند خط را می‌نویسم.
امروز اکثر غرفه‌ها و فضای نمایشگاه برای پایان آماده می‌شدند. صندلی‌های چند تا از سالن‌های جلسات جمع شده بود و بعضی از غرفه‌ها نیمه‌برقرار بودند و همه خودشان را برای ساعت ٢٠:٣٠ و پایان نمایشگاه آماده می‌کردند.
اما اتفاق جالب امروز حضور هم‌زمان معترضان مختلف با شعارهای کوبنده در مصلی بود. معترضان به مسائل پدیده، کاسپین، ملل و پلاسکو در نمایشگاه حضور داشتند و برای ساعاتی سر و صدا واقعا تحمل‌ناپذیر شده بود.
با‌توجه‌به شرایط موجود از دست رسانه‌ها که چندان کاری برنمی‌آید اما امیدوارم تا نمایشگاه بیست‌و‌چهارم مطبوعات این مردمان خسته طلب‌هایشان را گرفته باشند و مشکلاتشان حل شده باشد.
نمی‌دانم چرا الآن وسط شلوغی نمایشگاه و مشکلات مردم یاد این جمله رمان «ناتمامی‌» زهرا عبدی افتادم که می‌گوید: «به این نتیجه رسیدم که گم‌شدن بدترین اتفاقی است که ممکن است برای کسی بیفتد. حتی از مرگ هم ناامیدکننده‌تر است. یک پایان کاملا باز برای یک ماجرای کاملا بسته.» شاید ارتباطش با شرایط فعلی گم‌شدن سرمایه این آدم‌ها باشد. به‌هرحال امیدوارم، امیدوارم پایان قصه این معترضان باز نباشد.
اگر قرار باشد گزارش مختصری از اتفاقات پنجشنبه بنویسم تنها می‌توانم به حضور معصومه ابتکار و فائزه‌ هاشمی‌، دو خانم عرصه سیاست کشور درطی این سال‌ها، اشاره کنم به‌ویژه در این روزهایی که هنوز بحث حضور بانوان در کابینه بحث داغی است و واقعا باید برای حضور و نقش بانوان در این کشور به فکر برنامه باشیم. نمی‌توان این جمعیت پرانرژی و بااستعداد را نادیده گرفت و به بهانه‌های واهی حضورشان را ندید.
امروز، جمعه، اگرچه روز پایانی بود و میهمانان اندک، باز هم غرفه شهرآرا شور و حال خودش را داشت. جابری انصاری، معاون وزیر امور خارجه، به شهرآرا سر زد و از مشهد هم دو میهمان داشتیم. مسعود ریاضی، شاعر شورا، و امیر شهلا، مرد رسانه‌ای شورای پنجم که با حضور فعالش در اینستاگرام و تلگرام نشان داده است به نقش رسانه واقف است، دقایقی میهمان ما بودند و گپ زدیم.
بالأخره نمایشگاه بیست‌وسوم هم با تمام تحریم‌ها و نیامدن‌ها به‌ پایان رسید. این دوره به‌ نوعی جدی‌ترین حضور شهرآرا در نمایشگاه مطبوعات بود، حضوری که اگر از سال‌های پیش شروع شده بود امروز در وضعیت بهتری می‌بودیم.
به‌هرحال امسال تمام تلاشمان این بود که بتوانیم دغدغه مردم و مسائل جدی مشهد را از مسئولانی که در اینجا حضور یافتند مطالبه کنیم. امیدوارم که موفق بوده باشیم و همچنین امیدوارم که مسئولان به قول‌ها و وعده‌هایی که در گفت‌وگوهایشان در این نمایشگاه دادند عمل کنند.
محمد فرنود، عکاس مؤسسه «سیپاپرس» فرانسه، در نشستی تخصصی نکته‌ای مطرح کرد که شاید بد نباشد پایان‌بخش آخرین قسمت «مستقیم از مصلی» باشد: حالا دیگر شما باید سوار بر تکنولوژی شوید و با در نظر گرفتن اصول اخلاقی قدیمی واقعیت را به‌ استحضار مردم برسانید. البته باید مراقب باشیم تکنولوژی روحمان را اسیر نکند و مثل یک روبات فقط کار نکنیم.
107675.jpg
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی