کد خبر : 76967
/ 08:54
به دستور شهردار برای بهره مندی مردم از جشنواره رنگ ها برگ‌های پاییزی در ١٣ پارک مشهد جمع‌آوری نمی‌شود؛

جایزه برای نمایش رنگ ها

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برگ‌های پاییزی داخل معابر و فضای سبز ١٣بوستان سطح شهر مشهد برای بهره‌برداری مردم از مناظر ایجادشده، جمع‌آوری نمی‌شود.

جایزه برای نمایش رنگ ها

امیرعلی قاسمی‌مقدم- یک هفته پیش قاسم تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهدمقدس، در صفحه اینستاگرامش نوشت: نمی‌دانم در پاییز که پادشاه فصل‌هاست چرا شهرداری‌ها برگ درختان را خصوصا در پارک‌ها از زیر پای شهروندان جمع می‌کنند، کاری که در بسیاری از شهرهای دنیا منسوخ شده است. برگ درختان سبز چون بشود زرد و خشک/ باز همان آیت است گر ندهد بوی مشک// هرکه در آن برگ سبز دیده صفای تو را/ خوانده در آن زردی‌اش راز بقای تو را.
پس از انتشار این پست، واکنش‌های مردمی در حمایت ازاین اقدام آغاز شد. لذا وی دستور داد برگ‌های پاییزی در برخی از پارک های شهر جمع‌آوری نشود تا با این تصمیم، فرصت استفاده از مواهب طبیعی و خلق عکس های هنری و مردمی فراهم شود.

بهره‌برداری شهروندان از مناظر زیبای پاییزی
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اعلام کرد :برگ‌های پاییزی در تعدادی از پارک‌های سطح شهر مشهد جمع‌آوری نمی‌شود. وی هدف از این کار را بهره‌مندی از زیبایی‌های فصل پاییز بیان کرد. به گفته خلیل‌ا... کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، جمع‌آوری نکردن برگ‌های پاییزی از سطح برخی بوستان‌ها بنا به درخواست بسیاری از شهروندان برای بهره‌برداری از مناظر زیبا بوده است.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برگ‌های پاییزی داخل معابر و فضای سبز ١٣بوستان سطح شهر مشهد برای بهره‌برداری مردم از مناظر ایجادشده، جمع‌آوری نمی‌شود.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در هر یک از مناطق شهری یک بوستان برای اجرای این طرح انتخاب شده است افزود:کوهسنگی، ملت، وکیل‌آباد، حجاب و پردیس ازجمله پارک‌هایی به‌شمار می‌روند که برگ‌های پاییزی در آن‌ها جمع‌آوری
نمی‌شود.وی ادامه داد: برنامه‌ریزی لازم برای جمع‌آوری سریع برگ‌های پاییزی در زمان بارش‌های طولانی‌مدت و به‌منظور جلوگیری از آب‌گرفتگی‌ها انجام گرفته است.

برگ‌های پاییزی معابر جمع‌آوری می‌شود
کاظمی درباره اجرای طرح جمع‌آوری برگ‌های پاییزی در معابر شهری گفت: در سطح معابر و خیابان‌های اصلی به‌دلیل تردد خودروها و عابران پیاده امکان اجرای این طرح وجود ندارد.
وی عنوان کرد: پراکنده‌شدن تکه‌برگ‌های پاییزی معابر شهری در هوا باعث افزایش ذرات معلق و شاخص کیفیت هوا می‌شود. به‌همین‌دلیل برنامه‌ای برای جمع‌آوری نکردن برگ‌های خزان در خیابان‌ها نداریم.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: پارک‌هایی برای اجرای طرح جمع‌آوری نکردن برگ‌های پاییزی انتخاب شده‌اند که در معابر اصلی شهر واقع نشده باشند.
کاظمی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره برگ‌های پاییزی در ابتدای ماه ربیع‌الأول گفت: این جشنواره درقالب مسابقه نقاشی و آثار هنری خلاق با استفاده از برگ‌های پاییزی در سطح بوستان‌های شهر مشهد برگزار خواهد شد.
وی ابراز کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری این جشنواره درحال انجام شدن است و جزئیات آن به‌زودی از طریق رسانه‌ها به اطلاع شهروندان می‌رسد.

غنی‌سازی برگ‌های پاییزی
مدیر فضای سبز شهری شهرداری مشهد هم از غنی‌سازی برگ‌های پاییزی خبر داد و گفت: هرسال در فصل پاییز و هم‌زمان با ریزش برگ‌ها، هماهنگی لازم با ادارات فضای سبز مناطق مختلف برای جمع‌آوری و حمل این برگ‌ها و دپو در محل‌های تعیین‌شده صورت می‌پذیرد که در سال جاری نیز دستورالعملی برای این منظور تهیه و ابلاغ شده است.
مهدی یعقوبی افزود: دراین‌راستا با هماهنگی انجام‌شده با سازمان مدیریت پسماند، به جمع‌آوری برگ‌های خزان‌کرده فضای سبز سطح شهر اقدام شده است.
وی بیان کرد: در کارگاه تولید خاک ترکیبی، برگ‌های جمع‌آوری‌شده غنی‌سازی و محصول نهایی در تولید انواع خاک‌های ترکیبی موردنیاز فضای سبز سطح شهر استفاده ‌می‌شود.
مدیر فضای سبز شهری شهرداری مشهد ادامه داد: به‌منظور بهره‌برداری حداکثری از ضایعات مفید فضای سبز، سرشاخه‌های جمع‌آوری‌شده حاصل از عملیات هرس نیز ضمن انتقال، با دستگاه‌های مختلف به چیپس چوب تبدیل می‌شود و با انجام عملیات فراوری، برای اصلاح و تقویت خاک باغچه‌های گل‌کاری و فضای سبز استفاده می‌‌شود. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی