کد خبر : 76970
/ 08:54

پراید یا موتورگازی؛ مسئله این است!

اصولا اینکه بگوییم مردم چه‌کار نکنند یا چه نخرند، خیلی آسان است، اما وقتی این سؤال مطرح می‌شود که: «خب، پس چه‌کار بکنند یا چه بخرند؟» انسان از جواب بازمی‌ماند.

پراید یا موتورگازی؛ مسئله این است!

ارژنگ حاتمی- اصولا اینکه بگوییم مردم چه‌کار نکنند یا چه نخرند، خیلی آسان است، اما وقتی این سؤال مطرح می‌شود که: «خب، پس چه‌کار بکنند یا چه بخرند؟» انسان از جواب بازمی‌ماند؛ مثلا خیلی راحت است که یک پدر به فرزندش بگوید: «با دوستانت به پارک نرو!» اما وقتی فرزندش به او می‌گوید: «با چه کسی به پارک بروم؟» پدر به تفکر فرومی‌رود. یا مثلا وقتی دکترها می‌گویند: «فست‌فود نخورید.» در ادامه نمی‌گویند: «پس چه بخوریم؟» آدم که همیشه وقت ندارد چند ساعتی برای پخت غذا وقت بگذارد.
به‌تازگی رئیس اتحادیه نان سنگکی گفته است: «مردم نان بی‌کیفیت نخرند.» ولی مشکل اینجاست که ایشان نگفته‌ است اگر تنها یک نانوایی در محلمان بود و نانش بی‌کیفیت بود، چه‌ کنیم؟ آیا صبحانه به‌جای نان و پنیر، نان و دونات بخوریم؟ نان و ویفر چطور؟ چندی پیش هم مسئولی گفته بود: «مردم از خرید خودروهای بی‌کیفیتی چون پژو۴٠۵ و پراید خودداری کنند.» ایشان طوری این حرف را زده بود انگار که مردم چندصدمیلیون تومانی پول دارند و بین پورشه و پراید، با شوق و اشتیاق، پراید را برای سواری انتخاب کرده‌اند. خب، مسئول گرامی! کسی که فقط ٢٠میلیون تومان دارد، پراید نخرد، چه‌کار کند؟ چه بخرد؟ با موتورگازی سر کار برود، خوب است؟

این خارجی‌های کم‌آی‌کیو
نماینده ایران در انجمن آسیا-اقیانوسیه خودروهای گازسوز گفت: «ایران بیش از ١۶درصد خودروهای گازسوز جهان را دارد.» در همین راستا، بسیار شادمان شدیم که این‌قدر پیشرفته هستیم که این‌همه از این سوخت پاک استفاده می‌کنیم و به آی‌کیوی خارجی‌ها هم شک کردیم که چرا عقلشان نمی‌کشد آن‌ها هم از گاز برای حمل‌ونقل استفاده کنند اما وقتی در ادامه بازهم به نقل از آقای «امیر خاکی» شنیدیم که کشورمان تنها ٨درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی جهان را دارد، بیشتر به آی‌کیوی خارجی‌ها شک کردیم. وقتی می‌شود خودروداران در صف بایستند و به این صورت اوقات‌فراغتشان را با کمترین هزینه سپری کنند، چه اصراری است که این‌همه جایگاه سی‌ان‌جی ایجاد شود؟ ما ١۶درصد خودروهای گازسوز را داریم و ٨درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی را. هیچ مشکلی هم پیش نمی‌آید. می‌آید؟

منتقدان غیردلسوز
حسن مهدی‌اصل، طراح بازی‌های رایانه‌ای، گفت: «منتقدان بازی‌های رایانه‌ای، خودشان تابه‌حال بازی نکرده‌اند.» در همین راستا یکی از کارشناسان «سرسره‌ای» با بیان اینکه «جانا سخن از زبان ما می‌گویی»، گفت: «متاسفانه این روزها برخی افراد همین‌طور الکی انتقاد می‌کنند و کلا کارشان نقدغیردلسوزانه است؛ مثلا طرف تابه‌حال یک‌بار هم در عمرش اختلاس نکرده‌ است، اما مدام می‌گوید اختلاس بد است. خب، عزیز من! شما که می‌گویی اختلاس بد است، آیا تابه‌حال یک‌دفعه هم در عمرت اختلاس کرده‌ای؟ یا مثلا افرادی پیدا می‌شوند که تابه‌حال لب به سیگار و حتی قلیان نزده‌اند و صبح تا شب از مضرات اعتیاد به موادمخدر می‌گویند.

نانوی دوست‌داشتنی
از ابتدای خلقت بشر تاکنون، انسان‌ها در فصل پاییز با این معضل روبه‌رو بوده‌اند که در فصل پاییز چه بپوشند؟ این معضل آن‌قدر بحرانی است که آدم هر صبح، قبل از رفتن به سر کار، یکی‌دو ساعتی پنجره را باز می‌گذارد تا بالاخره بتواند تصمیم بگیرد لباس گرم تنش کند یا لباس نخی و خنک. آخرش هم آدم هر لباسی بپوشد، هوا چند ساعت بعدش طوری می‌شود که از تصمیمی که گرفته‌ است، پشیمان می‌شود.
اما دیگر نگران نباشید؛ بالاخره دانشمندان بعد از این‌همه سال متوجه این مشکل اساسی شدند و در این زمینه اختراعاتی کردند. یکی از نشریات نوشته است: «محققان نانو، لباس‌هایی اختراع کرده‌اند که خودشان سرد و گرم می‌شوند.» در همین زمینه تشکر می‌کنیم از محققان نانو که کشفیات آن‌ها همواره باعث شده‌ است که زندگی انسان‌ها راحت‌‎تر شود. نمونه‌اش همین جوراب‌های نانویی! فکرش را بکنید، اختراع این جوراب‌ها که در کفش بو نمی‌گیرد، چه کمک بزرگی به بشر کرده است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی