کد خبر : 76992
/ 10:22
در هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تصویب شد؛

۴٠٠میلیارد اوراق مشارکت برای خط‌ ٢ مترو

در جلسه شورای اسلامی شهر مشهد، با تصویب لایحه دوفوریتی شهرداری، مقرر شد برای فاز سوم خط٢ قطارشهری، ۴٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود.

۴٠٠میلیارد اوراق مشارکت برای خط‌ ٢ مترو

امیرعلی‌قاسمی‌مقدم- هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم، صبح روز گذشته در محل تالار شهر برگزار شد تا اعضای شورا در مدت ٢ ساعت به بررسی یک لایحه دوفوریتی و شش دستورکاربپردازند. رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ابتدای جلسه علنی، به کسب رتبه برتر نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از سوی روزنامه شهرآرا اشاره کرد و با تقدیر از تلاش‌های خبرنگاران شهرآرا، این موفقیت را به مردم مشهد و اهالی رسانه تبریک گفت. حیدری برخی از مناسبت‌های تقویم را نیز یادآور شد و درخصوص روز فرهنگ عمومی، گفت: توسعه فرهنگ عمومی باید بر محور متقاعدسازی و جذاب‌کردن ارزش‌ها در فضایی آزاد، منعطف و به‌دور از هرگونه رفتار توهین‌آمیز باشد.

پس از سخنرانی رئیس شورا، بررسی نخستین دستورکار جلسه علنی شورای اسلامی شهر درقالب لایحه دوفوریتی انتشار ۴٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت برای فاز سوم پروژه خط٢ قطارشهری مشهد آغاز شد.
 شهردار مشهد مقدس درباره دلایل دوفوریت این لایحه، گفت: از سال ٨۴ تاکنون، ۵١۵میلیارد تومان اوراق مشارکت از طریق بانک‌های تجارت، ملت و سپه برای طرح میدان شهدا منتشر شده است.
تقی‌‌زاده‌خامسی با اشاره به تسویه مطالبات بانک سپه از طریق فروش تراکم، افزود: مانده بدهی مدیریت شهری به بانک‌های تجارت و ملت از محل انتشار اوراق مشارکت ١٢٨میلیارد تومان است.
وی بیان کرد: برای طرح ثامن هم ١١٩٨میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است ازاین‌میزان ١٠٠میلیارد تومان مربوط به بانک ملت بوده که هنوز ۴٨میلیارد تومان از بدهی‌های آن باقی
مانده است. شهردار مشهد مقدس از تسویه بدهی‌های بانک سپه مربوط به اوراق مشارکت طرح ثامن از طریق فروش تراکم خبر داد و افزود: ٣٧٠میلیارد تومان از اوراق مشارکت طرح ثامن مربوط به بانک تجارت بوده که ۴۴٩میلیارد تومان از بدهی‌های اصل و سود آن باقی مانده است.وی گفت: ۴٢٨میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح ثامن از سوی بانک شهر منتشر شده که ۴٠٠میلیارد تومان آن در سال٩٩ سررسید می‌شود و باقی‌مانده بدهی‌های این بانک هم با انجام مذاکره تعیین‌تکلیف شده است.
تقی‌زاده‌خامسی بیان کرد: روزی که فعالیتم را در شهرداری مشهد آغاز کردم، شهرداری به‌خاطر بدهی و عدم پرداخت سود اوراق مشارکت در لیست سیاه بانک مرکزی قرار گرفته بود؛ اما خوشبختانه طی روزهای گذشته موفق شدیم با انجام مذاکره، ضمن خارج‌کردن شهرداری مشهد از لیست سیاه، بدهی‌ها را به آینده استمهال کنیم. وی افزود: برای نوسازی بافت فرسوده آبکوه نیز ٣۵٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که ١۵٠میلیارد تومان آن از سوی بانک تجارت و ٢٠٠میلیارد تومان هم از سوی بانک توسعه تعاون انجام گرفته و در سال٩٩ سررسید خواهد شد.
شهردار مشهد مقدس ادامه داد: برای نوسازی بافت فرسوده حر عاملی نیز ١٨٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده که امروز اصل و سود آن به ٣٠٧میلیارد تومان رسیده است.تقی‌زاده‌خامسی درخصوص میزان اوراق مشارکت منتشر‌شده برای پروژه‌های خطوط قطارشهری گفت: برای خط٢، هزارمیلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده که اسفند‌ماه ۵٠٠میلیارد تومان آن ازسوی بانک شهر سررسید می‌شود و مابقی بدهی هم استمهال شده است. وی گفت: برای خط٣ قطارشهری نیز ۵٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است که تا پایان سال٩٧ سررسید خواهد شد.شهردار مشهد مقدس بیان کرد: میزان اصل و سود بدهی اوراق مشارکت منتشر‌شده حدود ٧هزار و ٢٩٨میلیارد تومان است که بخشی از این رقم استمهال شده و ٧٠٠میلیارد تومان آن هم در قالب فروش تراکم با بانک سپه تسویه شده است.
وی افزود: در کنار بدهی‌های ناشی از انتشار اوراق مشارکت، شهرداری مشهد بدهی دیگری هم به بانک توسعه صادرات دارد که از سال آینده هر شش‌ماه ١٠٠میلیارد تومان آن سررسید می‌شود.
تقی‌زاده‌خامسی به جزئیات لایحه دوفوریتی انتشار ۴٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه خط٢ قطارشهری اشاره کرد و گفت: اعتبار حاصل از انتشار این اوراق برای خط٢ قطارشهری از میدان شریعتی تا کوهسنگی هزینه خواهد شد.
فاز یک خط٢ که در دوره قبل افتتاح شد، به‌دلیل برخی مشکلات بیش از ٨۴درصد پیشرفت فیزیکی ندارد؛ اما در تلاش هستیم که تا پایان سال خط یک و٢ را به یکدیگر متصل کنیم.
وی با بیان اینکه طرح نیمه‌تمام افتتاح نخواهم کرد، افزود: به فکر کاهش تعداد اتوبوس‌ها در خط‌یک بی‌آر‌تی بودیم؛ اما با دیدن اتوبوس‌های مملو از مسافر، از این کار منصرف شدیم. تا فاز یک خط٢ قطارشهری مشهد به‌صورت کامل به بهره‌برداری نرسد، اجازه سرویس‌دهی تمام‌وقت به آن داده نمی‌شود.
تقی‌زاده‌خامسی اظهار کرد: خوبی اوراق مشارکت این است که نیمی از اصل و سودش را دولت پرداخت می‌کند؛ البته دولت قصد تعهد برای پرداخت فقط ٣٠درصد را داشت که ما توانستیم در سفر آقای نوبخت، معاون رئیس‌جمهور به مشهد، این مشارکت را به ۵٠درصد برسانیم.
107813.jpg
 پس از توضیحات شهردار مشهد، محمدحسین ودیعی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، در مخالفت با دوفوریت این لایحه گفت: در ضرورت توسعه قطارشهری تردیدی نیست، اما اوراق مشارکت یک ابزار تأمین مالی است که برای شیوه بازپرداخت آن باید برنامه داشته باشیم. احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورا، هم به‌عنوان موافق لایحه مذکور گفت: اگرچه برای تأمین منابع باید فکری شود، اما باید توجه داشت که انجام این کار فرایند زمان‌بری است؛ لذا ما نباید کار را متوقف کنیم. در ادامه، ودیعی با طرح سؤالی، خواستار این شد که میزان مشارکت دولت در بازپرداخت اوراق مشارکت منتشرشده اعلام شود. سید محمد عنبری، مدیر تأمین منابع مالی شهرداری مشهد، در پاسخ به این درخواست گفت: دولت بابت ۵٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت خط٢ قطارشهری، ١٠٠میلیارد تومان پرداخت کرده و ٢٠٠میلیارد تومان دیگر هم طلبکاریم.
 نوروزی هم پیشنهادی ارائه داد که شهردار مشهد با آن موافق بود. براساس این پیشنهاد که به تصویب رسید، شهرداری مشهد ملزم است ظرف مدت یک ماه نسبت به تهیه و ارائه برنامه تأمین مالی برای تصفیه بدهی این اوراق مشارکت در سررسید، ترجیحا با استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی حمل‌ونقل‌محور اقدام کند.
درنهایت پس از بحث و بررسی، لایحه دوفوریتی شهرداری مشهد به تصویب رسید و مقرر شد برای فاز سوم خط٢ قطارشهری، ۴٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود.

بررسی لایحه اقاله قرارداد پروژه مشارکتی حریر، دیگر دستورکار جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد بود که پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.
نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورا، دراین‌رابطه گفت: با توجه به اینکه سرمایه‌گذار امکان ادامه فعالیت ندارد، بنا داریم که سهم او را خریداری کرده و مابه‌ازای آن پروانه ساختمانی برای دو پروژه مشخص واگذار کنیم.
 در ادامه،رضا خواجه‌نائینی، معاون اقتصادی شهردار مشهد، هم با تذکر اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، مبنی‌بر شناورنبودن پروانه‌های ساختمانی واگذار شده اعلام موافقت کرد.درنهایت، با اعمال برخی اصلاحات، نظریه کمیسیون امور اقتصادی شورا به‌عنوان مصوبه شورای شهر به تأیید اعضا رسید.

دیگردستورکار جلسه علنی شورای شهر مشهد به بررسی لایحه مجوز فروش دارایی‌های شهرداری در طرح میدان شهدا اختصاص داشت.ودیعی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، با ارائه توضیحاتی درخصوص این لایحه گفت: لایحه مجوز فروش دارایی‌های مدیریت شهری در طرح میدان شهدا دو مغایرت اساسی با آیین‌نامه معاملاتی شهرداری‌ها داشت که در نظریه کمیسیون اصلاح شد. وی افزود: درحال‌حاضر ٨٢میلیارد تومان ملک و ٢٢۴میلیارد تومان زمین و پروانه در طرح میدان شهدا آماده فروش است. وی تأکید کرد که سقف ارائه تخفیف برای فروش این املاک نباید از ١٨درصد بیشتر باشد.معاون اقتصادی شهرداری مشهد که مخالف نظر ودیعی بود، تأکید کرد: برای حصول درآمد نقد باید مشوق‌های لازم برای فروش املاک ارائه شود.نوروزی پیشنهاد حذف جمله‌ای از تبصره٢ را ارائه کرد که با موافقت دیگراعضای شورا رو‌به‌رو شد.درنهایت، طبق مصوبه شورا به شهرداری مشهد اجازه داده شد که نسبت به فروش سهم‌الشرکه و دارایی‌های خود در تمام پروژه‌های طرح میدان شهدا از طریق فراخوان عمومی فروش و از حیث تشریفات، مطابق آیین‌نامه معاملات شهرداری به متقاضیان اقدام کند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی