• خانه
  • یادداشت
  • ساختن آسمان آبی آن‌قدرها سخت نیست
کد خبر : 76993
/ 10:40
احسان اصولی

ساختن آسمان آبی آن‌قدرها سخت نیست

آیا چهره شهر آماده میزبانی است؟ شهری که هوایش مدت‌هاست دیگر حوصله همشهریان و مجاوران خود را هم ندارد، شهری که عابرانش زمزمه‌ای جز سرفه بر لبانشان نیست.

ساختن آسمان آبی آن‌قدرها سخت نیست

* رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس / احسان اصولی * 
این روزها در شهر خسته و قدیمی‌مان که راه می‌روی آسمان روی زرد بیماری را می‌بینی که هیچ اثری از لبخند در رخسارش پیدا نیست، شهری که با حرم مطهر امام‌رضا‌(ع) عجین است و کم‌کم مشغول بزک میزبانی از صدها هزار نفر عاشقی می‌شود که طی روزهای آینده قرار است میهمان شهرمان شوند. اما آیا چهره شهر آماده میزبانی است؟ شهری که هوایش مدت‌هاست دیگر حوصله همشهریان و مجاوران خود را هم ندارد، شهری که عابرانش زمزمه‌ای جز سرفه بر لبانشان نیست، شهری که رفته‌رفته جوی آب‌ها، باغات و خنده‌های مردمانش را زیر غبار خروارها غبار و آلودگی از خاطر برده است، شهری که هرروز تابلوهای پایش آلودگی‌اش فریاد می‌کشند: نفسم گرفته است!
همه ما سال‌هاست به نظاره نصب این پرده سیاه غم‌افزا و دلگیر نشسته‌‌ایم و یادمان رفته است اگر مصائب و عوارضی از آلودگی عارض شود، دامان همه‌مان را خواهد گرفت، همه‌مان را.
سوگ‌نامه‌سرایی دیگر بس است. از امروز، بیاییم باور کنیم که ساختن آسمان آبی و شهری سبز آن‌قدرها سخت نیست و متعهد شویم که در راه تحقق این رؤیای چندساله، هیچ‌کس وظیفه خود را فروگذار نکند. من و همکارانم باید سیاست‌های درست را تدوین کنیم. یکی از ما از تردد غیرضروری تک‌سرنشین در مراکز آلودگی شهر بپرهیزد و آن یکی سهمی دیگر. دریای تشکیل‌شده از این قطرات متعهد و باورمند است که شهری آبی خواهد ساخت. فراموش نکنیم مشهد شهر همه ماست.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی