کد خبر : 77001
/ 12:21
فقط یک‌دهم خانواده‌های مشهدی آمادگی مقابله با حوادث و اتفاقات غیرمترقبه را دارند؛

وضعیت قرمز

زندگی آدمی به مویی بند است و خیلی وقت‌ها هم در نوسان بین همین ثانیه‌هاست که بود و نبودش معنا پیدا می‌کند. «اورژانس» هم، به همین دلیل است که شکل گرفته.

وضعیت قرمز

معصومه متین‌نژاد- «پسرم خیلی شیطون شده. مدام باید چشمم بهش باشه که بلایی سر خودش نیاره؛ چیزی رو قورت نده، از بلندی نیفته، چیزی رو روی خودش نیندازه و... همین چند هفته پیش، داشت با کنترل تلویزیون بازی می‌کرد که یک‌مرتبه سروصداش منو متوجه یک فاجعه کرد. باتری کنترل باز شده بود و امیرعلی باتری نیم‌قلمی رو قورت داده بود. نفسش درست بالا نمی‌اومد. هول کرده بودم و نمی‌دونستم باید چکار کنم.»
همه مادرها، بدون استثنا حوادث این‌چنینی را تجربه کرده‌اند. لحظاتی بحرانی و سخت که گاه به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر تبدیل می‌شود؛ چراکه حقیقتا زندگی آدمی به مویی بند است و خیلی وقت‌ها هم در نوسان بین همین ثانیه‌هاست که بود و نبودش معنا پیدا می‌کند. اصلا فوریتی به نام «اورژانس» هم، به همین دلیل است که شکل گرفته و هر روز هم، سعی در کم‌شدن فاصله دسترسی بیماران به گروه‌های نجات می‌شود.

چرا باید با کمک‌های‌ اولیه آشنا باشیم؟
در اورژانس و امدادرسانی زمان بین وقتی اتفاقی غیرمنتظره برای فردی می‌افتد تا هنگامی‌‌که وضعیت او تثبیت می‌شود، یعنی سایه‌های مرگ از سرش دور می‌شوند را زمان طلایی می‌گویند که به‌ازای هر یک دقیقه تعلل، ١٠درصد از شانس فرد برای زندگی‌ از بین می‌رود. بنابراین، هرچه بیشتر بتوان این فاصله را به صفر نزدیک‌تر کرد، راحت‌تر می‌توان از درصد زیاد صدمات و جراحات وارده و متعاقب آن هزینه‌های گزاف درمان و از‌کارافتادگی در جامعه کاست و این ممکن نیست، مگر آنکه بتوان در منزل یا محل کار هرفردی، یک مرکز فوریت‌های پزشکی و البته به‌صورت ٢۴‌ساعته دایر کرد.هرچند واقعا نمی‌توان یک اورژانس را باهمه امکانات و تجهیزاتش دراختیار همه قرار داد، اما می‌توان خیلی راحت با گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت ٢٢ساعته، همه را در این زمینه توانمند کرد. گذراندن این دوره‌ها هم برای کسی خرجی ندارد و فقط باید به یکی از شعب یا پایگاه‌های هلال‌احمر در سطح شهر مراجعه و ثبت‌نام کرد. برای این منظور می‌توانید با شماره تلفن‌های بخش آموزش هلال‌احمر ‌٣٣۴٢٨٨٠۴ – ٣٧۶۶٩٨٨٨ تماس بگیرید و از کم‌وکیف برنامه‌هایشان اطلاع پیداکنید. ضرورت گذراندن این دوره‌ها هم، زمانی بیشتر حس می‌شود که شما در بطن یک حادثه باشید و نه امکان دسترسی به گروه‌های امداد را داشته باشید و نه از دست خودتان کاری برآید.
تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که چرا وقتی اتفاق غیرمترقبه‌ای مانند سیل، زلزله، حوادث رانندگی، سوانح و مصدومیت‌های معمول در کشوری مانند ژاپن یا آمریکا اتفاق می‌افتد به‌نسبت کشور ما این‌قدر میزان تلفاتشان اندک است؟ بد نیست بدانید که این موضوع به‌میزان آمادگی مردم این کشورها برای مقابله با چنین حوادثی برمی‌گردد، نه خدمات‌رسانی دولت‌هایشان در زمان بروز بحران. البته قبول داریم که این آمادگی را دولت‌هایشان پیش‌از وقوع چنین اتفاق‌هایی در مردم ایجاد کرده‌اند. براساس آمارهای رسمی، فقط ٩درصد خانواده‌های ایرانی، آمادگی مقابله با حوادث غیرمنتظره را دارند، درحالی‌که این آمار برای کشوری مانند ژاپن ٨٨درصد، آمریکا ٨٠درصد و همسایه غربی‌‌مان ترکیه ۴٢درصد است و این یعنی خود خود بحران!
107825.jpg

درمانگاه سیار و کوچک خانه ما
شما افزون‌بر فراگیری امدادرسانی و کمک‌های اولیه، نیازمند دسترسی به یک‌سری لوازم و امکانات پایه برای این منظور هم هستید. جعبه کمک‌های اولیه، همان چیزی است که شما باید در خانه، محل کار یا طول سفر، همیشه همراه خود داشته‌ باشید. جعبه‌ای که در مواقع اضطراری مانند وقوع حوادث غیرمترقبه حکم یک درمانگاه سیار را برای شما خواهد داشت. شاید در نگاه اول، اسم و ظاهر جعبه کمک‌های اولیه کمی شما را به خاطر هزینه‌هایش مضطرب کند، ولی اصلا جای نگرانی نیست؛ تهیه این جعبه، هزینه زیادی نخواهد برد و خیلی راحت آماده می‌شود.اگر قصد خرید جعبه کمک‌های اولیه را دارید، به شما توصیه می‌کنیم سری به خیابان چمران بزنید و از فروشگاه‌های کالای طب جعبه‌تان را خریداری کنید. قیمت این جعبه‌ها بنا به اندازه و جنس آن از ٧ تا ٧٠‌هزار تومان متغیر است. این قیمت جعبه خالی آن است و شما می‌توانید با کمتر از ٣٠‌هزار تومان هم آن را پر کنید که البته این هم بستگی به سلیقه و نیاز خود شما دارد. به‌طور مثال برای داخل منزل و محل کار مدل‌های دیواری و کم‌تجهیزات و برای سفر مدل‌های کیفی و مجهز مناسب‌ترند.
اگر هم نمی‌خواهید برای جعبه هزینه کنید، می‌توانید با استفاده از یک جعبه کفش، شیرینی یا یک کارتن محکم، خودتان یک جعبه خوب بسازید. فقط به شما توصیه می‌کنیم که یک چسب نواری پهن بخرید و تمام سطح جعبه را پس‌از کاغذ کادو‌کردن با چسب بپوشانید تا هم کارتان تمیزتر و بهداشتی‌تر شود و هم محکم‌تر و زیباتر و ضدآب. بعد هم همه اقلام مدنظرتان را بخرید و داخل آن مرتب بچینید. اقلامی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده، فهرست کاملی از یک جعبه کمک‌های اولیه مناسب است که شما می‌توانید بخشی از آن را حذف اضافه کنید.
دستکش استریلیزه، قیچی و پنس، گاز استریل، چسب زخم، چسب لکوپلاست کاغذی یا پارچه‌ای برای محکم‌کردن باند، بتادین ۶٠‌سی‌سی، باند نخی و کشی، درجه تب، کیسه آب گرم و سرد، پنبه، آتل انگشت و دست، کمپرس سرد آنی، ژل سوختگی، چراغ قوه، سرنگ کامل و مقداری قرص و داروی مورد نیاز مانند استامینوفن برای تسکین درد و تب و دیمن‌هیدرینات برای تهوع. درضمن کیف امدادتان را در دمایی بین ٢ تا ٣٠‌درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید و مراقب تاریخ انقضای داروها هم باشید.

 امدادهایی که به کارمان می‌آید
همان‌طور‌که پیش از این هم اشاره شد، شما طی یک دوره آموزشی ٢٢ساعته می‌توانید با اصول پایه و مقدماتی امدادرسانی آشنا شوید. اما برای اینکه بتوانید از پس سایر حوادث و سوانح مانند یک امدادگر حرفه‌ای برآیید، نیاز است که دوره‌های تکمیلی امدادرسانی هلال‌احمر را هم بگذرانید که چیزی حدود ٣٢٠‌ساعت آموزشی است. در ادامه با برخی از فعالیت‌های مقدماتی امدادرسانی که دانستن آن‌ها برای هرکسی به‌ویژه خانم‌های عزیز که نقش پرستار خانواده را هم برعهده دارند مفید است، آشنا می‌شویم.
 ایست قلبی تنفسی: معمولا وقتی حادثه‌ای پیش می‌آید، اولین نکته‌ای که باید در مصدوم آن را بررسی کرد، وضعیت قلبی تنفسی اوست تا درصورت نیاز، بلافاصله «سی‌پی‌آر» یا همان احیای قلبی تنفسی را شروع کرد. این کار را باید در سه مرحله انجام داد: بازکردن راه هوایی، دادن تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی.
 سوختگی‌ها: ممکن است با آتش، مواد شیمیایی ویا برق اتفاق بیفتد که در هرکدام نیازمند اعمال یک‌سری فعالیت‌های امدادی هستید.
 غرق‌شدگی: یکی از علل مهم در مرگ‌‌و‌میر بچه‌ها و نوجوان‌هاست.
 مسمومیت‌ها: ممکن است به‌صورت گوارشی یعنی ازطریق خوردن باشد که در بچه‌ها زیاد اتفاق می‌افتد و یا تنفسی باشد مانند استنشاق گاز منواکسید‌کربن و بخارهای ناشی از مایعات فرار مانند بنزین و تمیزکننده‌ها.
 خون‌ریزی‌ها: در ارائه کمک‌های اولیه برای خون‌ریزی‌ها سرعت عمل حرف اول را می‌زند.
 غش و صرع: از بیماری‌های مغز و اعصاب است که معمولا به‌صورت تشنج یا حواس‌پرتی در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد.
 آسیب‌های اسکلتی: کمک‌های اولیه برای تمام آسیب‌های اسکلتی نظیر شکستگی، دررفتگی و پیچ‌خوردگی یکسان است.
 
کارشناس: مصطفی ذاکر
معاون آموزش و پژوهش و فناوری هلال‌احمر استان 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی