• خانه
  • خراسان رضوی
  • شاخص امروز آلودگی هوای مشهد نمی‌تواند مبنای تعطیلی فردای مدارس باشد
کد خبر : 77028
/ 14:05

شاخص امروز آلودگی هوای مشهد نمی‌تواند مبنای تعطیلی فردای مدارس باشد

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی گفت: مشکلی برای تعطیلی مدارس مشهد بر اثر آلودگی هوا نداریم اما مهمترین چالش ما این است که اطلاع رسانی در زمینه شاخص آلودگی هوای مشهد به آموزش و پرورش دیرهنگام است.

شاخص امروز آلودگی هوای مشهد نمی‌تواند مبنای تعطیلی فردای مدارس باشد

علیرضا کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: یکی از مباحث مهم در مشهد که نگرانی‌هایی را ایجاد کرده آلودگی هوا است و زمانی که این بحث ایجاد می‌شود طبیعتاً بیانگر این است که مشکلاتی در برخی بخش‌ها مثل فقدان زیرساخت حمل و نقل و ترافیک و نهادینه سازی فرهنگ ترافیک وجود دارد.

وی افزود: همه اینها دست به دست هم می‌دهد تا آلودگی هوا کاهش یا افزایش یابد؛ دستورالعمل‌های مقابله با آلودگی هوا در اجرا دچار چالش‌هایی است؛ در استان خراسان‌رضوی نیز کارگروه آلودگی هوا وجود دارد و همفکری‌های نزدیکی از سوی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با این کارگروه که مسئولیت آن با آقای مقدوری است وجود دارد.

کاظمی افزود: یکی از دغدغه‌ها در آلودگی هوا بحث سلامتی دانش‎آموزان است که نگرانی نخست آموزش و پرورش نیز است و آموزش و پرورش هم اقدامات لازم را برای سلامتی بچه‌ها و دانش آموزان انجام می‌دهد و خودش را مکلف می‌داند در حوزه‌های مختلف با تمهید شرایطی مثل تعطیلی فعالیت‌های تربیت‌بدنی، سلامت دانش‌آموزان را تامین کند، این مهم را به مدارس نیز ابلاغ می‌کنیم و این وظایف را در چارچوب قوانینی که کارگروه مقابله با آلودگی هوا تنظیم کرده انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به چالش‌هایی که در این حوزه وجود دارد تصریح کرد: شاخص آلودگی هوای مشهد به عنوان مبنای تعطیلی مدارس باید روز قبل و یا شب قبل به ما ارائه شود تا اطلاع‌رسانی کنیم؛ منتهی امکان پیش‌بینی آلودگی هوای روز بعد با توجه به امکانات موجود، مهیا نیست که دقیقاً شاخص آلودگی را مشخص کند.

کاظمی تصریح کرد: یک روز برای مثال شاخص 160 است و روز بعد 148 شده است؛ نکته مهم این است که شاخص آلودگی امروز نمی‌تواند مبنای تصمیم‌گیری برای روز بعد باشد و روز بعد نیز این شاخص دیر به ما اعلام می‌شود و ساعت 7 صبح امکان اینکه مدارس تعطیل شود وجود ندارد زیرا مردم برنامه‌ریزی کرده‌اند و امکان اینکه دوباره دانش آموز برگردد نیست و اگر هم تصمیم بر تعطیلی بگیریم نگرانی‌های متعددی ایجاد می‌کند.

کاظمی تاکید کرد: ما تابع تصمیم کارگروه آلودگی هوا هستیم و اگر این کارگروه به این نتیجه برسد که مدارس باید تعطیل شود ما به این تصمیم تن می‌دهیم اما اگر تعطیلی مدرسه به گونه‌ای شکل بگیرد که شرایط آن موجود نباشد؛ گلایه‌هایی از سوی مردم شکل می‌گیرد؛ در واقع فشاری که به آموزش و پرورش در زمان تعطیلی می‌آید بیشتر از فشار در زمان عادی است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله دیگری که مهم است این است که شاخصی که ارائه می‌شود "میانگین" شاخص آلودگی هوای شهر مشهد است و زمانی که پایگاه‌های بررسی آلودگی هوای مشهد را بررسی می‌کنیم شاهد هستیم که برای مثال شاخص یک پایگاه 135،  دیگری150 و پایگاه دیگر 148 است و قانوناً نمی‌توانیم ناحیه‌ای را که زیر شرایط هشدار و قرمز است تعطیل کنیم و میانگین نمی‌تواند مبنای تصمیم بکسان برای کل شهر مشهد باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اظهار داشت: به عنوان متولی آموزش و پرورش حتما نگران سلامت دانش آموزان هستیم اما دغدغه تربیتی هم جزو دغدغه‌های اول ماست؛ هر روزی که مدارس تعطیل شود خسارت‌های خیلی مهمی به آموزش کشور وارد می شود و جبرانش برای آموزش و پرورش سخت است و اگر برای تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس وسواس داریم برای این مسئله است وگرنه ما هم دغدغه‌های مردم و مسئولان را داریم و اگر دغدغه ما بیشتر نباشد کمتر نیست اما مسائل دیگری را نیز می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه برای تعطیلی مدارس با کارگروه آلودگی هوای استان مشورت می‌کنیم تصریح کرد: کارگروه شاخصی ارائه می‌کند و ما نیز مشورت می‌کنیم و نهایتاً تابع تصمیم کارگروه هستیم؛ مشکلی برای تعطیلی مدارس مشهد بر اثر آلودگی هوا نداریم اما مهمترین چالش ما این است که اطلاع رسانی در زمینه شاخص آلودگی هوای مشهد به آموزش و پرورش، دیرهنگام است.براساس قوانین، در شرایطی که شاخص آلودگی هوا بالای 150 باشد باید برای تعطیلی مدارس تصمیم گیری شود.
/تسنیم

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی