• خانه
  • خبرهای سایت
  • ایران برای صادرات گندم و آرد به اتحادیه اروپا برنامه‌ای ندارد
کد خبر : 77101
/ 22:31

ایران برای صادرات گندم و آرد به اتحادیه اروپا برنامه‌ای ندارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای صدور گندم و آرد به اتحادیه اروپا برنامه ای نداریم و صادرات ما فقط به کشورهای منطقه است.

ایران برای صادرات گندم و آرد به اتحادیه اروپا برنامه‌ای ندارد

 

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، «محمود حجتی» عصر شنبه در حاشیه نشست مشترک با کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا که در هتل لاله برگزار شد، افزود: ما گندم را برای مصرف داخلی تولید می کنیم نه صادرات اما مازاد تولید را به کشورهای همسایه صادر می کنیم. 

 

٥٢٠ میلیون دلار صادرات ایران به اروپا در سال ۱۳۹۴

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال ۱۳٩٤ با توجه به تحریم ها، ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا ٥٢٠ میلیون دلار بود.

حجتی اضافه کرد: در سال های تحریم متاسفانه بازارهای تاریخی سنتی خود در اروپا و اروپای غربی را در زمینه صادرات خشکبار از دست دادیم اما امیدواریم با این نشست ها دوباره بازارهای قدیمی را به دست بیاوریم.

وی تاکید کرد برای توسعه همکاری های اقتصادی با اتحادیه اروپا زمینه‌های زیادی فراهم شده است و ادامه داد: همکاری های ایران با هیات تجاری اروپا فقط به مبادلات کالا منحصر نمی شود؛ بلکه در زمینه تبادلات علمی، زیرساختی و تحقیقاتی نیز خواهد بود.

حجتی افزود: امیدواریم با زمینه سازی و بستری سازی بتوانیم استاندارد و موانع تعرفه ای را برداریم؛ این بدان معناست بازرگانان ۲ طرف باید به طور شفاف کالا مبادله کنند. 

وی ادامه داد: اکنون زیرساخت های صادرات در حال فراهم سازی است و بازرگانان ما باید خود را برای صادرات و استانداردهای آن مطابقت دهند. 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما تا دیروز بذر هیبرید و تخم چشم زده قزل آلا وارد می کردیم اما اکنون آنها را با کمک اروپاییان در داخل کشور تولید می کنیم. 

وی افزود: امسال موفق شدیم دام های مولد اروپایی را شناسایی و فناوری مرتبط با آنها را به ایران وارد کنیم. 

هیات ۷۰ نفری از فعالان اقتصادی اروپایی امروز (شنبه) با سرپرستی «فیل هوگان» کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا، به ایران آمدند.

در این هیات فعال در زمینه کشاورزی، صنایع غذایی و توسعه روستایی، ۲۵ مقام بلندپایه حضور دارند.

هدف از حضور این هیات در ایران، بررسی ظرفیت‌های موجود و افزایش همکاری‌های تجاری بویژه در بخش محصولات کشاورزی اعلام شده است.

برای صادرات محصولات کشاورزی به اروپا موانعی جدی مانند نقل و انتقال پول و تعرفه های گمرکی وجود دارد که توافق های تجاری با این هیات می تواند صادرات به این قاره را تسهیل کرده و در مجموع حجم تجارت ایران با قاره سبز را افزایش دهد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران امروز در نشست با هیات اروپایی از افزایش ۶۰ درصدی حجم مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا در دوره پس از توافق هسته‌ای خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا دومین بازار صادراتی ایران است و این منطقه، ۱۳ درصد از حجم تجارت خارجی ایران در سال را به خود اختصاص داده است.

«مسعود خوانساری» افزود: میزان تولیدات کشاورزی ایران بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال است و حجم بالایی از تولیدات این بخش نیز به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

دبیرکل کانون انجمن صنایع غذایی ایران نیز در این همایش، یادآوری کرد ارزش افزوده صنایع غذایی ایران در سال‌های اخیر ۲۶ درصدی رشد کرد و در سال ۲۰۱۶، ارزش صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی ایران ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار شد.

«کاوه زرگران» که رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران است، تصریح کرد: سهم اتحادیه اروپا از واردات مواد غذایی ایران بسیار ناچیز است و عمده محصولات کشاورزی و غذایی ایران در منطقه اروپا به آلمان، اسپانیا و ایتالیا صادر می‌شود.

زرگران از کاهش ۱۸ درصدی صادرات مواد غذایی و آشامیدنی ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: به دلیل نبود کانال بانکی و مراودات مالی میان ۲طرف، هزینه‌های سنگینی متوجه شرکت‌های ایران برای همکاری با کشورهای اروپایی شده است. از این رو، برای توسعه همکاری‌ها هرچه سریع‌تر باید نسبت به تسهیل روابط بانکی اقدام شود.

امروز تفاهمنامه همکاری مشترک کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا و ایران در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.

با حضور وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا سند همکاری بخش خصوصی ایران و فرانسه در زمینه تولید مشترک بذر ذرت و سورگوم نیز به امضا رسید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی