کد خبر : 77104
/ 10:50
شهرآرا از دومینوی تعطیلی اماکن گردشگری و تفریحی مشهد گزارش می‌دهد

تفریق تفریح

تعداد مناطق گردشگری محدوده قانونی مشهد، آن‌هم برای جمعیت ٣‌میلیونی این کلان‌شهر و ٢٧میلیون زائری که به این شهر سفر می کنند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. همین دو و نیم تا را هم با اغماض بخوانید؛ چراکه به‌گفته خود مسئولان منطقه نمونه گردشگری طوس که تاریخچه‌ای از مشکلات میراثی دارد ، در حوزه اجرا همچنان اندرخم یک پیچ مانده است و درمنطقه نمونه گردشگری هفت‌حوض نیز، شهرداری مشهد در تکاپوست تا آن را به نقطه پایان برساند.

تفریق تفریح

«خودتان حساب کنید برای ٣میلیون جمعیت و ٢٧میلیون زائری که به مشهد می‌آیند، سرانه گردشگری مشهد با همین ٢ منطقه نمونه گردشگری مشهد که یکی درگیر مشکلات میراثی است و دیگری نیز کامل نشده، چقدر می‌شود؟»
وضعیت اماکن گردشگری نیز چندان مطلوب نیست و دراین‌ارتباط «دومینوی تعطیلی»، خلاصه‌‌وضعیتی از واحدها و اماکن گردشگری مشهد در چند سال گذشته است، تاجایی‌که می‌توان در ٢ نمونه بارز، مشهور و خبرساز این واحدها به باغ وحش و کوهستان‌پارک مشهد اشاره کرد. موضوع باغ وحش مشهد که از قضا تنهاباغ‌وحش استان نیز هست، به چند ماه قبل باز می‌گردد که دراین‌راستا با خبرهای تعطیلی آن و انتقال امانی حیوانات منتشر شد.
کوهستان‌پارک شادی ٢۶ساله مشهدی‌ها نیز که روزگاری عنوان بزر‌گ‌ترین شهربازی مشهد را یدک می‌کشید، ۵ سال است که تعطیل شده و مالک کوهستان‌پارک نیز در مراجعه مکرر رسانه‌ها، بر خصوصی‌بودن این ملک تأکید دارد؛ کوهستان‌پارک شادی مشهد به‌نوعی چهاردیواری اختیاری مالک (بانک دی) است و دراین‌باره هر زمان بخواهد می‌فروشد و اگر هم قصد نداشت و مشتری خوب پیدا نکرد، همین وضعیت هست که هست!
البته مالکیت بانک دی برای کوهستان‌پارک درحالی است که در نگاهی گذار به تاریخچه این پارک ذکر شده است که «به‌منظور منفعت عمومی مردم مشهد و نیز تعلق سهام شرکت شاهد به خانواده‌های شهدا و ایثارگر، واگذاری این اراضی ملی در سال۶۷ به‌صورت رایگان» صورت می‌گیرد. وضعیت کوهستان‌پارک شادی مشهد با انتقاد تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد، در یکی از برنامه‌های تلویزیونی نیز همراه شد، «سرانه تفریحگاه در مشهد بسیار پایین است. به‌عنوان‌نمونه کوهستان‌پارک شادی مشهد ۶سال است تعطیل شده، درحالی‌که ما این زمین را برای احداث پارک، رایگان دادیم؛ اما اکنون جزو سرمایه یک ‌بانک‌ شده است و می‌خواهد زمینش را با قیمت بالایی بفروشد.» وضعیت اماکن گردشگری مشهد و کمبودهای این حوزه را مسئولان نیز پذیرفته‌اند و دراین‌ارتباط یوسف بیدخوری، جانشین معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌ رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا در لفافه قبول دارد که جاذبه‌های گردشگری مشهد اندک است؛ اما توضیح کامل‌تر را با توجه به شرح وظایفش منوط به اظهارنظر معاونت سرمایه‌گذاری و پروژ‌ه‌های گردشگری این حوزه کرد.

دو تا نصفه‌ونیمه
حسن زمانی، معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا،در خصوص سرانه گردشگری مشهدی‌ می گوید: «خودتان حساب کنید که برای جمعیت ٣میلیونی مشهد و ٢٧میلیون زائری که به مشهد سفر می‌کنند، با ٢ منطقه نمونه گردشگری طوس و هفت‌حوض که در محدوده قانونی شهر قرار دارد، چقدر به هر مشهدی فضای گردشگری می‌رسد!» به گفته معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌ رضوی، همین ٢ منطقه را نیز باید نصف‌ونیمه حساب کرد؛ زیرا منطقه نمونه گردشگری طوس همچنان درگیر مشکلات میراث است و در منطقه هفت‌حوض نیز هنوز فعالیت عمرانی شهرداری مشهد ادامه دارد.
زمانی، درمورد توسعه طرح‌های گردشگری مشهد به تعداد درخور‌توجه طرح‌های این حوزه اشاره و اضافه می‌کندو می‌گوید: «توسعه گردشگری در مشهد مستلزم همراهی شهرداری و شورای مشهد است و با روی‌کار‌آمدن شورای جدید این امید وجود دارد که شرایط برای توسعه گردشگری در مشهد فراهم شود.»

تعیین‌تکلیف باغ‌وحش، اوایل ماه آینده
برای بررسی وضعیت باغ وحش وکیل‌آباد به‌عنوان یکی از مراکز اصلی گردشگری کلان‌شهر مشهد، سراغ مدیرکل محیط زیست استان رفتیم؛ بااین‌حال حمید صالحی پاسخ‌گویی برای وضعیت باغ وحش مشهد را به‌دلیل جلسه‌ای که داشت، حواله محمد عرفانی، معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان‌ رضوی کرد. معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان‌ رضوی همان ابتدای امر و در توضیح سرنوشت باغ وحش مشهد به این موضوع تأکید می‌کند که باغ وحش تعطیل نیست و بازدیدکنندگان می‌توانند برای بازدید به این مرکز تفریحی مراجعه کنند. البته گفته‌های عرفانی برای تعطیلی باغ وحش مشهد درحالی است که اواسط مردادماه امسال و در تب‌وتاب رسانه‌ای وضعیت باغ وحش مشهد، علی تیموری مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست کشور در گفت‌وگویی با خبرگزاری صداوسیما، آب پاکی روی دست همه سؤالات خبرنگاران ریخت و همان زمان گفت:ظرف دو روز آینده گونه‌های ضبط‌شده به پارک پردیسان تهران منتقل خواهند شد و مشهد دیگر باغ وحش ندارد.
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان‌ رضوی در ادامه به این موضوع نیز اشاره می‌کند که در حوزه سامان‌دهی باغ وحش مشهد و رعایت چهارچوب‌های زیست‌محیطی به متولی این مرکز مهلت دادیم تا اوایل ماه آینده طرح‌های خود را ارائه کند تا به دفتر شکار و صید کشور به‌منظور تأیید ارسال شود. آن‌گونه که عرفانی می گوید، در صورت تأیید دفتر شکار صید موضوع سامان‌دهی باغ وحش در استان بررسی می‌شود.

ایجاد ظرفیت‌های گردشگری در کنار توجه به بُعد زیارت
اما دیدگاه امیر شهلا، عضو شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا در حوزه ظرفیت‌های گردشگری مشهد بر محور فقدان یا عدم تنوع تفرجگاه‌ها و اماکن گردشگری مشهد استوار است. این عضو شورای شهر مشهد در توضیحاتی بیان می‌کند: یکی از دغدغه شهرها در حوزه مدیریت، به حوزه منابع درآمد پایدار اختصاص دارد که در این حوزه، گردشگری می‌تواند سهم بسزایی در تأمین درآمد پایدار شهرداری‌ها داشته باشد.
شهلا همچنین به کاهش ضریب اقامت زائران در مشهد اشاره و اظهار می کند: زائرانی که به مشهد سفر می‌کنند، در کنار زیارت که هدف اصلی آنان است، می‌توانند با استفاده از اماکن گردشگری، مدت بیشتری را در مشهد سپری کنند. این عضو شورای شهر مشهد، ایجاد فضای امن گردشگری، تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با نگاهی خاص به مشارکت بخش خصوصی را رویکردهای مهم مدیریت شهری در حوزه توسعه گردشگری مشهد می داند.


الهام مهدیزاده 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی